کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

گزارش پژوهش

پوشیدن لباس سفید تمرکز را بیشتر می کند

مولود یوسفی

سینا پرس , 1 فروردين 1401 ساعت 7:56

روان شناسان در تحقیقات جدید خود دریافتند پوشیدن لباس سفید که با دانشمندان و پزشکان مرتبط است، به افراد کمک می کند تا تمرکز بیشتری روی کار از خود نشان داده و بهتر عمل کنند.


 آیا تا به حال شنیده اید که چگونه آنچه می پوشید می تواند بر نحوه تفکر شما تأثیر بگذارد. همه ما به خوبی می دانیم که چگونه لباس پوشیدن با توجه به رنگ و طرز پوشش می تواند به ما احساس جذابیت، حس ورزش و شادابی، اعتماد به نفس یا حس حرفه ای بودن را ارائه دهد، اما آیا لباسی که می پوشیم می تواند عملکرد شناختی ما را نیز تغییر دهد یا فقط در حد یک احساس باقی می ماند؟

پژوهشگران در یک پروژه تحقیقاتی تأثیر پوشیدن لباس سفید آزمایشگاهی را روی قدرت توجه افراد آزمایش کردند. ایده این است که لباس های سفید با دانشمندان و پزشکان مرتبط است که به نوبه خود تصور می ‌شود به جزئیات توجه زیادی دارند.

محققان دریافتند افرادی که لباس سفید پوشیده بودند بهتر از کسانی عمل کردند که لباس رنگی پوشیده بودند. در واقع آنهایی که لباس های خود (لباس رنگی) را پوشیده بودند در تست استروپ دچار اشتباه شده و تمرکز لازم را نداشتند. محققان این اثر را «شناخت محصور» می ‌نامند و معتقدند که لباس ‌های مختلف احتمالاً به طرق مختلف بر شناخت ما تأثیر می ‌گذارند.

این تحقیقات راه را برای انجام انواع آزمایش های مبتنی بر لباس باز می کند تا مشخص کند چه رنگ یا مدل لباسی چه تاثیری بر شناخت ما خواهد داشت. آیا نویسنده ای که فدورا (کلاهی مردانه خاص) می پوشد خلاق تر است؟ آیا روان شناسی که عینک گرد کوچک زده و سیگار می ‌کشد، بصیرت بیشتری دارد؟ آیا کلاه سرآشپز طعم غذای حاصل را بهتر می کند؟

پس از این بعد به یاد داشته باشیم کارهایی که به تمرکز نیاز دارند را در حالی انجام دهیم که لباس سفید پوشیده ایم. 


کد مطلب: 58132

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/58132/پوشیدن-لباس-سفید-تمرکز-بیشتر-می-کند

میگنا
  https://www.migna.ir