شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ - 2 Dec 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۸ فروردين ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۷
کد مطلب: 58221
۵
در یک پژوهش بررسی شد

رابطه لباس و حس شایستگی

حمید تعالی
رابطه لباس و حس شایستگی
پژوهشگران اعلام کردند که نوع لباس پوشیدن می تواند حس شایستگی به افراد اعطا کند پوشیدن چیزی که ما آن را به عنوان «جذاب» تلقی می‌کنیم، می‌توانند احساس قدرتمندی و اعتماد به نفس زیاد را در ما ایجاد کنند. در عین حال انسان بدون لباس به‌ عنوان اشیایی بی‌ ذهن و بی فکر دیده نمی‌ شوند. 

 انسان ها همیشه تلاش می کنند تا از طریق لباس پوشیدن شایسته تر به نظر برسند. حال این سوال مطرح می شود که آیا می توان با پوشیدن لباس و انتخاب نوع و شکل آن باهوش تر به نظر رسید.

محققان یک مطالعه جدید دریافتند چیزی به سادگی درآوردن یک ژاکت یا پوشیدن یه جلیقه اضافی کافی است تا شما را کمتر شایسته نشان دهد.

دکتر کرت گری، از پژوهشگران این پروژه تحقیقاتی در این رابطه گفت: یک مسئله مهم در مورد مطالعه ما این است که برخلاف بسیاری از تحقیقات پیشین، مطالعه ما برای هر دو جنس مردان و زنان اعمال شده و صدق می کند.

به  همچنین پژوهش های ما ماهیت عینیت ‌سازی را زیر سؤال می ‌برد، زیرا افراد بدون لباس به‌ عنوان اشیایی بی‌ ذهن و بی فکر دیده نمی‌ شوند، اما در عوض به آنها داشتن ذهن متفاوت نسبت داده می‌ شود.

 این مسئله از آن جهت اتفاق می ‌افتد که دیدن بدن بدون لباس بیشتر افراد را تشویق می‌ کند که به جای ذهن و شخصیت فرد، به بدن آن شخص فکر کنند.

دکتر گری در توضیحات بیشتر گفت: ما همچنین نشان می ‌دهیم که این تأثیر حتی بدون درآوردن لباس نیز می ‌تواند رخ دهد. صرف نظر از تمرکز بر جذابیت یک نفر، در اصل تمرکز بر بدن وی به جای ذهن باعث می شود که او را کمتر یک عامل (یعنی کسی که برنامه ریزی و عمل می کند) و بیشتر یک کارآزموده ببینیم.

دکتر گری تاکید کرد در عین حال نشان دادن پوست برهنه برای زوجین دارای مزایایی است چرا که تمرکز روی بدن باعث افزایش درک احساسات جنسی شده و می تواند به بهتر شدن روابط زناشویی و جنسی کمک کند

علاوه بر این به نظر می رسد برخی افراد تمایل کمتری به آسیب رساندن به افرادی با پوست برهنه دارند و تمایل بیشتری به محافظت از آنها احساس می کنند. در یک آزمایش، افرادی که به مرد‌های نیمه لخت نگاه می‌ کردند، نسبت مردان لباس پوشیده، تمایل کمتری به دادن شوک الکتریکی ناخوشایند به آن افراد داشتند.

شرح کامل این پژوهش ها و نتایج حاصل از آن در مجله شخصیت و روان شناسی اجتماعی (Personality and Social Psychology) منتشر شده و قابل دسترس است. 

 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.