چهارشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 18 May 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ / ۱۵:۲۰
کد مطلب: 58723
۰
تحقیقات پاسخ می دهد؛

یادگیری از اشتباهات

یادگیری از اشتباهات
نظارت بر عملکرد افراد این توانایی را به آن ها می دهد که از موفقیت ها و شکست های خود درس بگیرند. در پژوهش های جدید دانشمندان نورون های مسئول یادگیری از اشتباهات را شناسایی کردند.

آیا تا به حال از یک تقاطع عبور کرده اید که ناگهان به خاطر آورید که می بایست خیابان قبلی به سمت راست بپیچید و یا در حال مکالمه اید و به محض اینکه کلمات از زبان شما خارج می شود، متوجه می شوید که واقعاً نباید آن کلمه را می گفتید؟ این اتفاق پدیده ای است که به عنوان نظارت بر عملکرد شناخته می شود. این پدیده شامل یک سیگنال داخلی تولید شده توسط مغز است که به شما امکان می دهد متوجه شوید که چه زمانی اشتباه کرده اید.
به گفته محققان، نظارت بر عملکرد نوعی بازخورد خود تولیدی است که برای مدیریت زندگی روزمره ما ضروری است. اکنون، دانشمندان علوم اعصاب کشف کرده ‌اند که سیگنال ‌های نورون‌ های قشر پیشانی داخلی مغز مسئول این اتفاق هستند.
یک مطالعه جدید نشان می دهد که این سیگنال‌ ها برای انعطاف ‌پذیری به انسان برای یادگیری وظایف جدید و تمرکز بر توسعه مهارت‌های بسیار خاص استفاده می ‌شوند.
اولی روتیشاوزر (Ueli Rutishauser) محقق ارشد این مطالعات و استاد جراحی مغز و اعصاب، نورولوژی و علوم زیست پزشکی در مرکز پزشکی  Cedars-Sinaiمی گوید: بخشی از جادوی مغز انسان این است که بسیار انعطاف پذیر است. ما مطالعات خود را جوری طراحی کردیم تا دریابیم که چگونه مغز می تواند همزمان تصمیمات را تعمیم و تخصصی کند، که هر دو برای کمک به ما در تعقیب یک هدف، حیاتی هستند.

محققان دریافتند: سیگنال های نظارت بر عملکرد به بهبود تلاش های آینده برای انجام یک کار خاص با انتقال اطلاعات به سایر مناطق مغز کمک می کند. این نظارت همچنین به مغز کمک می کنند تا تمرکز خود را با سیگنال دادن به میزان درگیری یا مشکلی که در طول کار با آن مواجه شده است تنظیم کند. 
ژونگژنگ فو (Zhongzheng Fu) یکی از پژوهشگران آزمایشگاه روتیشاوزر توضیح می ‌دهد: این اتفاق را لحظه ای وای می نامیم و ممکن است کسی را وادار کند که دفعه بعد که با یک دوست صحبت می ‌کند توجه بیشتری داشته باشد، یا در راه خانه از محل کار برای خرید در فروشگاه توقف کند. 

این تیم تحقیقاتی فعالیت بیش از هزار نورون را در قشر پیشانی داخلی بیماران مبتلا به صرع که دارای کاشت الکترود مغزی برای کمک به مکان یابی کانون تشنج خود بودند، در حین انجام وظایف شناختی پیچیده شناسایی کردند.
در اولین گام که به نام وظیفه  Stroop شناخته می شود، مهارت های خواندن و نام گذاری رنگ در شرکت کنندگان مورد آزمایش قرار گرفت. استروپ در روان ‌شناسی، نمایشی از دخالت در زمان واکنش یک کار است. در ادامه با مشاهده نام نوشتاری رنگ ها مانند قرمز که با جوهر رنگ آبی چاپ شده بود، از شرکت کنندگان خواسته شد که به جای کلمه نوشته شده، رنگ جوهر را نام ببرند.
 در مرحله دوم، وظیفه تداخل چند منبعی مورد آزمایش قرار گرفت به طوریکه به شرکت کنندگان سه رقم روی صفحه نمایش داده شد که دو عدد یکسان و دیگری منحصر به فرد بود و شرکت کنندگان می بایست دکمه مرتبط با شماره منحصر به فرد را فشار دهند و در مقابل تمایل به فشار دادن کلید دیگر مقاومت کنند چراکه کلید دیگر دو بار نمایش داده می شود.
در ادامه محققان خاطرنشان کردند: به نظر می رسد دو نوع نورون در این پدیده در حال کار هستند: نورون های خطایی پس از انجام یک اشتباه شلیک می شوند در حالی که نورون های تضاد در پاسخ به سختی کار شلیک می شوند.
فو در ادامه می ‌گوید: وقتی ما فعالیت نورون ‌ها را در این ناحیه مغز مشاهده کردیم، شگفت ‌زده شدیم که بیشتر آنها تنها پس از انجام یک تصمیم یا عمل فعال می ‌شوند. این امر نشان می ‌دهد که این ناحیه از مغز به‌ جای تصمیم‌ گیری، در ارزیابی تصمیم‌ های بعد از واقعیت نقش دارد.

دانشمندان مدتی است که می دانند دو نوع نظارت بر عملکرد وجود دارد که شامل دامنه عمومی و دامنه خاص می شوند. نظارت بر عملکرد دامنه عمومی به ما می ‌گوید که چه زمانی مشکلی پیش می ‌آید و به افراد اجازه می‌ دهد کارهای جدید را با دستورالعمل کمی انجام دهند. نظارت اختصاصی و یا دامنه خاص به افراد می‌ گوید چه چیزی اشتباه بوده و راهی است که افراد مهارت‌های فردی را تکمیل می ‌کنند.
به گفته روتیشاوزر، درک مکانیسم های پایش عملکرد مغز برای تکمیل درمان برخی از اختلالات روانپزشکی مانند اختلال وسواس فکری اجباری و اسکیزوفرنی ضروری است. شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی  Science منتشر شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آشنایی با گروه درمانی و مزایای آن
گربه‌های هم‌خانه یکدیگر را به نام می‌شناسند!
چرا نداشتن شریک زندگی باعث قضاوت زودهنگام مردم می‌شود؟!
۱۰ توصیه برای مقابله با عصبانیت
بررسی تاثیر حمایت اجتماعی بر سلامت روان
۱۷ مهارت ضروری که بچه‌ها باید یاد بگیرند
علائم شخصیت ضد اجتماعی
.افراد مبتلا به افسردگی بیشتر در اینستاگرام پست می‌گذارند
در هر خودکشی شش نفر به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرند
۴‌ روان‌زخمِ کودکی و پیامدهای بی‌شمارش
آیا کودک شما گوشه‌گیر است؟!
مدت زمان افسردگی بعد از زایمان چقدر است؟
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی