چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ - 6 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۰ / ۰۵:۱۱
کد مطلب: 5878
۰

طرح پزشک خانواده شکست خورده است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اهدافی که در برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع تعریف شده است، اظهار داشت: این طرح شکست خورده است.
دکتر انوشیروان محسنی بندپی در گفتگو بامهر به نقاط ضعف و قوت طرح پزشک خانواده اشاره کرد و افزود: این طرح یک سری مزایا و معایب دارد که باید به سمت اصلاح و اجرای درست طرح برویم. وی از برنامه پزشک خانواده به عنوان کلیدی ترین راه حل برطرف کردن مشکلات نظام سلامت کشور نام برد و گفت: اکثر کشورهای موفق در عرضه خدمات بهداشتی و درمانی از همین مسیر عبور کرده اند و اجرای این برنامه در ایران نیز اجتناب ناپذیر است. محسنی بندپی در ادامه به اهدافی که قانونگذار در اجرای برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع مدنظر قرار داده بود، اشاره کرد و افزود: هنوز به اهدافی که برای اجرای این برنامه تدوین و تعریف شده بود دست پیدا نکرده ایم. به طوریکه هم ارائه دهنده خدمات و هم دریافت کننده خدمات از آن رضایتمندی ندارند. این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، عمده نارضایتی مردم از برنامه پزشک خانواده را مربوط به پزشکان این برنامه دانست و گفت: هدف این بود که پزشک خانواده تنها بیمارنگر نباشد. وی با اظهارتاسف از اینکه پزشک خانواده نداریم و هنوز نسبت به تربیت پزشکان متخصص خانواده اقدام نشده است، ادامه داد: سیستم ارجاع به عنوان حلقه دوم طرح پزشک خانواده نیز به صورت ناقص اجرا شده است و همین نقاط ضعف است که باعث شده طرح شکست بخورد. محسنی بندپی با تاکید بر اصلاح ضربتی نقاط ضعف برنامه پزشک خانواده و تربیت پزشکان متخصص در اجرای این طرح، افزود: بیمار در برنامه پزشک خانواده نباید فقط برای ویزیت پول بدهد. عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به اجرای این برنامه در شهرهای کمتر از 50 هزار نفر در 3 استان کشور، گفت: نحوه اجرای طرح در این 3 استان مطلوب نیست.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

هشدار؛ تروماهای کودکی را جدی بگیرید
فواید مشاوره روانشناسی
وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
برای شنا کردن به سمت مخالف رودخانه قدرت و جرات لازم است وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند از طرف موافق جریان آب حرکت کند.