جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ - 1 Jul 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ / ۲۲:۵۴
کد مطلب: 58796
۲
باید کاری کمک کنیم تا فرهنگ مشاوره گرفتن در جامعه ما نهادینه شود.

نیاز به یک مدل بومی ایرانی_اسلامی در حوزه روانشناسی داریم

نیاز به یک مدل بومی ایرانی_اسلامی در حوزه روانشناسی داریم
به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، حجت الاسلام والمسلمین مهدی متقی فر مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در دومین نشست از سلسله نشست ها با مدیران مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده که امروز در ساختمان جوانان وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، پس از استماع صحبت های حضار درباره تعرفه و مالیات مراکز مشاوره خاطرنشان کرد: در خصوص بیمه و مالیات مراکز مشاوره در حال پیگیری هستیم اما صنف روانشناسان و مشاوران است که باید به حوزه ورود جدی داشته باشد و از مواضع خود دفاع کند و متولی اصلی این عرصه باید پیگیری های لازم را انجام دهد که امیدواریم اتفاقات خوبی در این زمینه بیفتد.

وی در مورد حمایت از مراکز مشاوره نیز گفت: این حمایت ها جوانب مختلفی دارد که در این جهت توافقی با شهرداری و صدا و سیما برای معرفی و شناخته شدن مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده انجام داده ایم، بنابراین شناخته شدن مراکز مشاوره ازدواج و خانواده دغدغه ما هم هست.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان ادامه داد: در ماه مبارک رمضان امسال برای اولین بار در 10 ایستگاه متروی تهران میز مشاوره ازدواج و خانواده مستقر کردیم که حدود بیست هزار مراجعه کننده به آنها داشتیم.

حجت الاسلام متقی فر به طرح ظرفیت سنجی و ارزشیابی مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده اشاره کرد و گفت: این طرح به زودی اجرا خواهد شد و به ما این امکان را می دهد که بر اساس رتبه بندی انجام شده، حمایت ها از مراکز مشاوره صورت بگیرد.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت مشاوره و روانشناسی در زندگی سالم، اظهار داشت: متاسفانه فرهنگ مشاوره در جامعه ما فراگیر نشده است بنابراین باید سیستمی را طرحی کرد تا مشاوره و روانشناسی را در جامعه نهادینه کنیم این مشکل با اجباری کردن و تصویب قانون حل نمی شود بلکه باید کاری کمک کنیم تا فرهنگ مشاوره گرفتن در جامعه ما نهادینه شود.

این مقام مسئول با بیان این که ۱۴۵ مرکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده در تهران و ۵۰۰ مرکز در کل کشور داریم، افزود: خوشبختانه مراکز مشاوره زیر نظر وزارت ورزش و جوانان کمترین شکایت ثبت شده را بین تمامی مراکز مشاوره کشور دارند.

وی با بیان این که نیاز به یک مدل بومی ایرانی اسلامی در حوزه روانشناسی داریم، اظهار داشت: روانشناسی یک علم است که قابلیت بازخوانی با فرهنگ بومی و اسلامی دارد و ما این مدل را نداریم که باید طراحی شود در غیر این صورت مشکلات پابرجا خواهد بود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان همچنین اظهار داشت: ما به دنبال مراکز مشاوره پیشران در حوزه ازدواج و خانواده هستیم به این معنا که مشاوره ها از درمان به سمتی برود که واقعا مردم قبل از اقدام و وقوع مشکل برای مشاوره گرفتن مراجعه کنند که در این زمینه، آموزش کلیدی ترین موضوع است.

وی با بیان این که وزارت ورزش و جوانان مکلف است آموزش پیش از ازدواج را برای جوانان برگزار کند، نوید داد این موضوع را با مراکز مشاوره تخصصی ازدواج و خانواده آغاز خواهیم کرد و همه مباحث قانونی آن کاملا در اختیار ماست بنابراین راه اندازی مراکز آموزش تخصصی پیش از ازدواج را پیگیری می کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.