سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ - 5 Jul 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ / ۲۰:۴۸
کد مطلب: 58810
۱

اختلالات روانپزشکی ریشه ژنتیکی یکسانی دارند

فاطمه کردی
اختلالات روانپزشکی ریشه ژنتیکی یکسانی دارند
 محققان در مطالعات جدید خود دریافتند تعدادی از بیماری های روانی شباهت های ژنتیکی جالب توجهی با یکدیگر دارند. این کشف به توضیح اینکه چرا شرایط متعدد در بین افراد مبتلا به اختلالات روانپزشکی رایج است، کمک می کند.

بیش از نیمی از افراد مبتلا به بیماری روانی دارای دو یا سه بیماری همزمان هستند و حدود یک سوم آنها دارای چهار اختلال روحی یا بیشتر هستند که می تواند شناسایی و درمان مشکل اصلی را دشوار کند.

با این حال، به گفته نویسندگان این مطالعه، یافته‌ های جدید می ‌تواند منجر به ارائه راه‌ های جدیدی برای تشخیص بیماری‌ های روانی و درمان‌ های جدید برای تعدادی از اختلالات در یک زمان شود.

اندرو گروتزینگر، استادیار گروه روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه کلرادو در بولدر و سرپرست تیم تحقیقاتی فوق درباره این مساله می‌گوید: اگر سرما خورده‌ اید، نمی‌ خواهید با تشخیص اختلال سرفه، عطسه و درد مفاصل مواجه شوید. این مطالعه پله ‌ای برای ایجاد یک راهنمای تشخیصی است که نقشه‌ های بهتری را از آن چه واقعاً از نظر بیولوژیکی اتفاق می ‌افتد نشان می ‌دهد.

طی این مطالعه، پژوهشگران با استفاده از نمونه های ژنتیکی اهدایی صدها هزار نفر به مجموعه داده‌ های بزرگ، یک تجزیه و تحلیل ژنتیکی از ۱۱ بیماری روانی عمده انجام دادند.

این اختلالات روانی شامل اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، اختلال افسردگی حاد، اختلال اضطراب، بی ‌اشتهایی عصبی، اختلال وسواس فکری-اجباری، سندرم تورت، -اختلال استرس تروماتیک، مصرف مشکل ساز الکل، اختلال کمبود توجه/بیش فعالی و اوتیسم بودند.

محققان با بررسی این حجم گسترده اطلاعات دریافتند هیچ ژن یا مجموعه ‌ای از ژن ‌های مرتبط با هر ۱۱ اختلال وجود ندارد، اما تعدادی از زیر مجموعه‌ ها شباهت ‌های ژنتیکی جالب توجهی با یکدیگر دارند.

این زیر مجموعه ها عبارتند از اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی، بی اشتهایی عصبی و اختلال وسواس اجباری؛ و افسردگی و اضطراب شدید.

به عنوان مثال، ۷۰ درصد از سیگنال ژنتیکی مرتبط با اسکیزوفرنی با اختلال دوقطبی مرتبط است. اما طبق دستورالعمل ‌های تشخیصی فعلی، افراد دارای مشکل، معمولاً با هر دو اختلال تشخیص داده نمی‌ شوند.

 محققان همچنین به ژنتیک مشترک قوی بین بی اشتهایی عصبی و اختلال وسواس فکری- اجباری پی بردند و مشخص شد افرادی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به نوع بدن کوچکتر یا شاخص توده بدنی پایین هستند نیز تمایل ژنتیکی به این اختلالات دارند.
در مجموع، محققان ۱۵۲ نوع ویژگی ژنتیکی مشترک در چندین اختلال سلامت روان را شناسایی کردند، از جمله انواعی که قبلاً بر انواع خاصی از سلول‌های مغزی تأثیر می‌ گذارند.

دکتر گروتزینگر در این رابطه گفت: تحقیقات بیشتری برای مشخص کردن اثرات دقیق انواع ژن ‌های شناسایی ‌شده در این مطالعه مورد نیاز است، اما تنها درک ژنتیک زمینه ‌ساز اختلالات آن ‌ها ممکن است برای برخی از بیماران مبتلا به اختلالات سلامت روانی متعدد، آرامش ایجاد کند.

شرح کامل این پژوهش و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Nature Genetics منتشر شده است.

 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

راههای داشتنِ حس بهتر نسبت به ظاهرتان
گرایش دختران به رفتارهای پسرانه نگران کننده‌است؟
۳ نکته برای تشخیص صفحات نامعتبر روان‌شناسی
واکنش مغز پدرها به فرزندان دختر متفاوت از فرزندان پسر است
احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟
علائم و راهکار‌های درمان وسواس فکری در کودکان
۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
هرگز با آدم نادان مجادله نكنيد، تماشاگران ممكن است نتوانند بين شما را تشخيص دهند