پنجشنبه ۳ فروردين ۱۴۰۲ - 23 Mar 2023
تاریخ انتشار :
جمعه ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ / ۲۰:۳۸
کد مطلب: 58845
۱
Gerascophobia

اگر از پیر شدن می‌ترسید این مطلب را بخوانید!

اگر از پیر شدن می‌ترسید این مطلب را بخوانید!
اگر از پیر شدن می‌ترسید، بدانید که تنها نیستید. خیلی از ما با این مسئله مشکل داریم و نگران درد و رنج‌هایی هستیم که قرار است در سن پیری آن‌ها را تجربه کنیم و می‌خواهیم در سنین بالا همچنان جوانی و شادابی خود را حفظ کنیم؛ اما به نظر شما باید چه کار کرد؟
 
خیلی از افراد آنقدر از پیر شدن می‌ترسند که یک نوع اضطراب شدید دائمی و غیر طبیعی از این مساله دارند که به آن گراسکوفوبیا یا ترس از پیری گفته می‌شود.
 
پیری‌هراسی یا گراسکوفوبیا Gerascophobia؛ ترسی ماندگار یا غیرطبیعی از افزایش سن یا پیر شدن است. پیری‌ هراسی جزو هراس‌های ویژه محسوب می‌شود. این هراس می‌تواند به دلیل نگرانی شخص در خصوص تنها شدن و عدم توانایی در نگهداری و مراقبت از خود، ایجاد شود.

ترس از پیری و سالمندی یک ترس عمومی است که هم شامل مردان می‌شود و هم شامل زنان. شخصی که دچار این هراس است ممکن است جوان و سالم باشد. این ترس شامل ترس از آینده و ترس از نیازمند شدن به دیگران برای انجام امور روزمره است.

بسیاری نیز این ترس را دارند که با پیر شدن نقش فعال خود را در جامعه از دست بدهند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، ترس از پیر شدن عمر را کوتاه می‌کند. این افراد زودتر دچار ناتوانی شده و به‌طور میانگین ۷٫۵ سال کمتر از افراد دارای نگرش مثبت عمر می‌کنند.

واژه Gerascophobia از ریشه لغت یونانی gerasko (من پیر می‌شوم) و phobos (ترس) گرفته شده‌است.


علائم گراسکوفوبیا چیست؟
علائم گراسکوفوبیا در افراد مختلف متفاوت است، اما به طور کلی شامل موارد زیر می‌باشد:
تپش قلب و نگرانی شدید
تنگی نفس و مشکلات تنفسی
عرق شدید
لرز
بدن درد
مشکلات گوارشی
دوری از دیگران به خاطر ترس از پیری
مصرف بیش از حد دارو‌های ضد پیری
دوری از فعالیت‌هایی که باعث مشکلات جسمی می‌شوند


علل و علائم
با افزایش سن، احساس فرسایش و کاهش قوای بدنی، از دست دادن زیبایی ظاهر، احساس گناه یا نوعی سرزنش مانند اینکه «ای‌کاش به گونه‌ای دیگر زندگی کرده بودم»، فکر مرگ، از دست دادن موقعیت‌ها و جایگاه‌ها، عدم توانایی در رقابت با جوان‌ترها و ترس از تنهایی و به انزوا کشیده شدن و بازنشسته شدن همگی ترس‌های مداومی را ایجاد می‌کند و گاه به چالشی روزمره برای افراد بدل می‌شود. 

در مقابله با چنین تنگنایی هم کم و بیش افسردگی، بی‌خوابی‌های مزمن و در نهایت، از دست دادن شور و شوق برای زندگی ایجاد می‌شود که نتایج حاصل از آن احساس بی‌ارزشی و مشکلات ارتباطی و در نتیجه تنهایی است. ترس از تخریب و تضعیف تدریجی بدن، احتمال ابتلا به بیماری‌های لاعلاج و عدم توانایی مقاومت در برابر آنها، ترس از مرگ در تنهایی، تحمیل تنهایی و بی‌پناهی در زندگی در دوران پیری، ناتوانی در برابر شیوه‌های فزاینده زندگی مدرن، ابتلا به بیماری‌هایی چون آلزایمر و دشواری ادامه زندگی و بسیاری دغدغه‌های کوچک و بزرگ دیگر، سالخوردگی را برای افراد تبدیل به کابوسی شبانه‌روزی می‌کند. این افرادی در تقابل دایمی با این ترس‌های خود هرچه بیشتر از پا می‌افتند و شرایط روحی و روانی سخت‌تری را برای خود موجب می‌شوند، تا جایی که افسردگی حاصل از ترس افزایش سن، یکی از انواع کاملاً شناخته شده از اشکال متعدد افسردگی‌ها می‌باشد.

در مورد زنان مسایلی چون از دست دادن زیبایی، مجرد ماندن، ازدواج نکردن، یائسگی، طلاق گرفتن، بیوه شدن و تبعات آن‌ها اهمیت پیدا می‌کند. بسیاری دیگر نیز به کاهش حمایت‌های اجتماعی و خانوادگی اثرگذار در زندگی‌شان اشاره دارند. عده‌ای هم از این می‌ترسند که مبادا نتوانند در سال‌های سالخوردگی، زندگی موفقی را ادامه دهند.


چه چیز‌هایی باعث گراسکوفوبیا یا ترس از پیری خواهد شد؟
متخصصان هنوز در این باره مطمئن نیستند؛ اما این مسئله می‌تواند ژنتیکی هم باشد و به صورت اکتسابی هم اتفاق بیفتد. چیز‌هایی که روی این فوبیا تأثیرگذار هستند، شامل موارد زیر می‌باشد:

تصورات منفی در مورد پیر شدن از طریق رسانه‌ها
در دنیای مدرن امروزی شبکه‌های اجتماعی هم دنبال شادابی و جوانی هستند و به همین دلیل تصور منفی از پیر شدن در افراد ایجاد شده است که به آن‌ها حس بی ارزشی یا نا امنی می‌دهد.

مسئله سن و سال در محل کار
گاهی اوقات افراد در محل کار در مورد مسائل مختلف تعصب نشان می‌دهند که این نشان دهنده یک نوع مشکل در کار است که باید رفع شود. این نگاه منفی در محل کار در مورد سن و سال هم وجود دارد که باید از بین برود.

فشار بیش از حد
در صنعت زیبایی باور‌های منفی در مورد این موضوع وجود دارد. صنعت زیبایی مدام به دنبال آن است که به افراد نشان دهد که باید از محصولات زیبایی و ضد پیری استفاده کنند و همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس افراد دچار مشکل شود.

برگزاری جشن تولد
شاید برای تان عجیب باشد، اما برگزاری جشن تولد برای بعضی‌ها وحشتناک است، زیرا متوجه می‌شوند که یک سال دیگر پیر شده اند و همین به آن‌ها احساس نا امیدی می‌دهد.

داشتن تجربیات منفی
خیلی از ما افراد پیر را دور و بر خود دیده ایم که از کار افتاده بودند و سختی‌های زیادی را متحمل شدند و همین باعث شده که تجربه منفی از پیر شدن در ذهن‌ها شکل بگیرد.

راه حل ترس از پیری
اگر شما هم مایلید بدانید که چگونه باید این فوبیا را مدیریت کنیم، با ما همراه شوید.

راهکاری مقابله
استرس ناشی از افزایش سن قابل کنترل و هدایت است. روانشناسان و محققان راهکارهای مختلفی را برای کنترل این هراس ارائه کرده‌اند:

- اگر به خود باور داشته باشیم، با شجاعت بیشتری می‌توانیم واقعیت پدیده افزایش سن را بپذیریم و لازم است تا آنجا که در توان داریم، شرایط چنین پذیرشی را مهیا کنیم.

- باید بیاموزیم در کنار انتظارات اجتماعی خود که منجر به سلامت و نشاط ما می‌شود، در خلوت خودمان نیز تا آنجا که به ما مربوط می‌شود با انگیزه‌های انرژی‌دهنده و نیروبخش، شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم تا بتوانیم با ترس‌های درونی‌مان مقابله کنیم. تجربه نشان داده که در گذر عمر چیزی به اندازه فعالیت‌ها و تلاش‌های خود ما نمی‌تواند بهداشت روحی و روانی ما را تضمین کند.

- بالا بردن مهارت‌های فردی و ایجاد ارتباطات، برخورداری از حس مثبت از آشنایی‌های جدید و کنجکاوی‌های فردی کمک می‌کنند که ترس از تنهاماندن و تنها شدن را در خود کاهش دهیم.

- اگر بیاموزیم که کنترل مناسب و موجهی بر احساسات تاثربرانگیز خود داشته باشیم، شرایط زندگی را آسان‌تر کرده‌ایم. این کنترل به معنای سرکوب یا نادیده گرفتن احساسات نیست بلکه عدم تسلیم در برابر امواج احساساتی است که می‌تواند ما را به‌راحتی تا وادی ترس و رعب و وحشت هدایت کنند.

- تسلط و آگاهی یافتن به نحوه ایجاد استرس‌های روزمره، کلید آرامش درونی است. نگرانی‌هایی که از کنترل خارج می‌شوند، گاه بی‌پایه و اساس هستند اما ممکن است چنان آسیبی را به دنبال داشته باشند که جبران آن‌ها ساده نباشد.

پیر شدن را شبیه به یک هدیه بدانید
پیر شدن یعنی شما به اندازه کافی سن و سال مختلف را تجربه کرده اید و این شبیه به یک هدیه برای شما خواهد بود و باید به آن به شکل یک اتفاق بزرگ نگاه کنید، زیرا خیلی‌ها سن پیری را نمی‌بینند و هرگز این موهبت را تجربه نمی‌کنند.

قدر دانستن عقل و درایت
زمانی که شما پیر می‌شوید، یعنی کوله باری از تجربه هستید و عقل و درایتی دارید که افراد جوان آن را ندارند و از این بابت آرامش خاطر زیادی را احساس می‌کنید.

پاس داشتن تجربیات زندگی
زمانی که پا به سن می‌گذارید، یعنی در مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و روابط درگیر بوده اید و تجربیات زیادی به دست آورده اید که بسیار ارزشمند است.

اولویت دادن به سلامتی
برای این که حس بهتری در دوران پیری داشته باشید، باید قبل از هر چیز سلامت خود را اولویت قرار دهید که قطعا حس خوبی به شما خواهد داد.

برخورداری از حمایت اجتماعی
افراد بعد از این که پا به سن پیری می‌گذارند، بیشتر توسط اطرافیان و جامعه مورد احترام قرار می‌گیرند و شما باید این حمایت اجتماعی را قدر بدانید.

تمرکز به توانایی‌های بدن
شاید بدن تان بعد از سن پیری؛ کمی از کار افتاده شود، اما خوشبختانه می‌توانید روی کار‌هایی که توانایی انجامشان را دارید؛ تمرکز کنید.

ارزشمند دانستن خود
بسیار مهم است که سعی در انجام فعالیت‌هایی داشته باشید که ارزش واقعی شما را نشان می‌دهند و باعث می‌شود که به خودتان حس خوبی پیدا کنید.

تجربه چیز‌های جدید در سن پیری
باید یاد بگیرید که سرگرمی‌های متناسب با دوستان تان را تجربه کنید، افراد جدید را ملاقات کنید، به مناطق خوش آب و هوا بروید و بیشتر از هر زمانِ دیگری استراحت کنید.

داوطلب شدن
شما باید یاد بگیرید که در سن پیری هم هنوز توانایی انجام کار‌های بزرگ را دارید و در انجام امور خیر یا امور مربوط به همسایگی داوطلب شوید.

داشتنِ الگو
باید بتوانید که از دیگران الگوی مثبت بگیرید؛ باید زمان زیادی را بگذارید و روی خودتان تمرکز کنید و ببینید که چه افرادی در سن پیری هنوز هم شاداب هستند و از آن‌ها الگو برداری کنید.

کمک گرفتن از یک روانشناش
اگر احساس کردید که با در پیش گرفتن این راهکار‌ها باز هم اذیت می‌شوید، باید از مشاور روانشناس کمک بگیرید تا بتوانید خودتان را آرام کنید.
منابع:
ویکی پدیا
برترین ها
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

پیامدهای مخرب مقایسه کردن بر روح و روان کودکان
۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک
ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
قاطعیت در تصمیم‌گیری و یا انعطاف پذیری؛ کدام راه‌حل بهتری است؟!
معیارهایی برای انتخاب یک مرکز مشاوره روا‌‌نشناسی ایده‌آل!
چه چیزی ما را در زندگی بیشتر شاد می‌کند؟/ نتایج تحقیقات را بخوانید
تخلیه عاطفی چیست و انواع آن
قرص کاهش استرس سخنرانی و کنفرانس+ عوارض
چرا برخی زنان اقدام به خودکشی می کنند؟
مردم هرگز خوشبختی خود را نمیشناسند اما خوشبختی دیگران همیشه جلو دیدگان آنهاست به داشته هاي خود عميق تَر نگاه كنيم