شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ - 23 Sep 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۹:۵۱
کد مطلب: 58861
۱

پرورش مهارت‌های عاطفی قوی در کودکان

ناهید خان احمدی
پرورش مهارت‌های عاطفی قوی در کودکان
ناهید خان احمدی مشاور و روانشناس در یادداشتی اختصاصی برای میگنا نوشت انسان‌­ها همواره در حال رشد و تکامل هستند؛ این رشد و تکامل در طی دوره­‌های کودکی و بزرگسالی، هم از دید جسمی و هم از دید هیجانی اتفاق می‌­افتد. علاوه بر تغییرهای جسمی، کودکان با سرعت زیادی از دید هیجانی، عقلانی و اجتماعی رشد می­‌کنند.
اگر به کودکتان در پرورش‌دادن هوش هیجانی‌اش کمک کنید، مهارت­‌هایی به او آموخته­‌اید که در تمام مراحل زندگی برای او مفید خواهد بود.
چرا باید از رشد مهارت­‌های هیجانی حمایت کنیم؟
تحقیق‌های انجام شده در زمینه رشد هیجانی نشان می‌دهد که رابطه‌ای معنادار بین مهارت‌های هیجانی  روابط صمیمی، عزت‌نفس زیاد و احساس شادی وجود دارد. برخی از این مهارت­‌ها همچون: خودتنظیمی ،خودآگاهیِ هیجانی و توانایی تشخیص احساس‌های دیگران است.
  خودتنظیمی: توانایی فرد در بازبینی و مدیریت وضعیت احساسی و رفتاری خودش.
  خودآگاهی هیجانی: توانایی فرد در درک احساس‌های خود و درک این‌که احساس‌های او چگونه بر رفتارش تأثیر می‌­گذارند.
 تشخیص احساس‌های دیگران: این مهارت با موفقیت فرد و موفقیت دانشگاهیان و کارکنان در روابط اجتماعی، در ارتباط است. افراد دارای این توانایی، تمایل بیشتری به همدلی با دیگران دارند.
چگونه از رشد مهارت‌­های هیجانی حمایت کنیم؟
هر کودک مهارت­‌های هیجانی‌اش را به‌گونه‌ای متفاوت پرورش می‌­دهد. برخی از کودکان از سنین نسبتاً پایین دارای مهارت­‌های هیجانی قوی هستند؛ درحالی‌که برای دیگران پرورش این مهارت­‌ها ممکن است بیشتر طول بکشد. فاکتورهای دیگری مانند: خلق‌وخوی فردی و تفاوت‌­های فرهنگی نیز در توسعه این مهارت‌­ها تأثیرگذار هستند. با چشم‌پوشی از سطح رشدِ مهارت­‌های هیجانی کودک، والدین و پرستاران کودک با به‌کاربردن راهکارهای به اثبات رسیده زیر به پرورش مهارت­‌های هیجانی کودک کمک می‌کنند.
    یاد بگیرید پاسخ­‌های هیجانی کودک را بشناسید:
شاید تشخیص برخی احساس‌های کودک آسان‌­تر از سایر احساس‌هایش شود. به‌عنوان ‌مثال: احساس لذت و خشم ممکن است واضح‌­تر از احساس خجالت، گناه و شرمندگی شود. زمانی که عواطف و احساس‌های کودک مخفی هستند، توجه به کلمه‌ها، زبانِ بدن و رفتار او بسیار مهم است؛ به این خاطر که این نکته‌ها سرنخی برای درک احساس‌های کودک شما است.
   به کودکتان کمک کنید تا پاسخ‌­های هیجانی خودش را بشناسد:
زمانی که متوجه می‌شوید کودکتان احساس خاصی را تجربه می­‌کند، به او یاد بدهید این احساس را نام‌گذاری کند و دربارۀ اتفاق‌های احتمالی که باعث بروز این احساس در او شده‌­اند، گفت‌وگو کنید. این کار به کودک کمک می­‌کند تا بتواند انواع موقعیت­‌هایی را بشناسد که باعث ایجاد واکنش‌­های هیجانی خاصی در او می‌شود.
   به کودکتان کمک کنید حس همدردی را در خود پرورش دهد:
شما با صحبت کردند درباره احساس دیگران در پریشان حالی، باعث پیشرفت حس همدردی[1] در کودک می‌شوید. راه دیگرِ کمک به تقویت حس همدردی در کودک، دیدن نقاط مشترک خودش با دیگران است. همچنین ملاقات با افراد مختلف و آموختن دربارۀ‌ آن­ها می‌تواند حس همدردی و به‌طورکلی مهارت­‌های هیجانی کودک را تقویت کند.
   الگوی مناسب مهارت‌های هیجانی
مهارت‌­های هیجانی مناسب را توصیف کنید و توضیح دهید که خود شما چگونه حتی زمانی که برایتان مشکل است، احساس‌های خود را مدیریت می‌کنید. به‌عنوان‌ مثال: به او بگویید هنگامی‌که فردی در صف سوپرمارکت بدون رعایت نوبت از شما جلو می­‌زند چگونه احساس‌های مناسب از خود نشان می‌دهید. زمان کوتاهی با کودکتان دربارۀ‌ اهمیت حفظ آرامش در موقعیت‌­های ناامیدکننده صحبت کنید.
رشد هیجانی فرایندی است که از کودکی آغاز شده و تا بزرگسالی ادامه می­‌یابد. پدر و مادر و پرستاران به کودکان کمک می‌کنند راهکارهای گوناگونی را در خود پرورش دهند تا در آینده، بزرگسالانی با مهارت­‌های هیجانی قوی شوند؛ در نتیجه، آن‌ها توانایی خودتنظیمی و مدیریت احساس‌های خود را خواهند داشت؛ درحالی‌که مهارت­‌های هیجانی هر کودک با سرعت متفاوتی پرورش می­‌یابد، در نهایت سطح این مهارت‌­ها در همه کودکان در محدوده‌ای معمولی قرار خواهد گرفت؛ با این وجود، اگر رشد هیجانی کودکتان برای شما حائز اهمیت است، نگرانی­‌های خود را با پزشک متخصص اطفال یا متخصص سلامت روان، در میان بگذارید.

 
بر گرفته از کتاب جعبه‌­ای پر از پروانه اثر آقای جُو روکز


 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
قلب فقط کارش خونرسانی نیست؛ رزق و روزیتون رو هم میرسونه! خوش قلب باشید