جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ - 1 Jul 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۰:۴۴
کد مطلب: 58871
۰

اضافه وزن کودکان

راهنمای والدین و مشاوران ، مربیان و روانشناسان
اضافه وزن کودکان
اگر کودک‌تان دچار مشکل اضافه‌وزن است، وجود این مشکل برای‌تان به عنوان پدر و مادر می‌تواند سخت‌ و دشوار باشد. شما بعنوان والدین هر کاری که می‌توانید برای کمک به فرزندتان به ویژه زمانی که استرس دارد، انجام دهید. اگر نگران این هستید که وزن فرزندتان ممکن است سلامت و آسایش او را تحت تاثیر قرار دهد، روش‌های زیر می‌تواند به شما برای حمایت از کودک‌تان کمک کند.
اگر نگران اضافه‌وزن کودک‌تان هستید، می‌توانید از متخصص کودکان راهنمایی بگیرید. آن‌ها می‌توانند شما را در زمینه چگونگی حمایت از کودک‌تان و نیز خدماتی که کودک شما ممکن است به آن‌ها نیاز داشته باشد و یا از آن‌ها بهره‌مند شود راهنمایی کنند.
 • کودک را مقصر ندانید
کودکان می‌توانند به دلایل مختلفی که خارج از کنترل آن‌ها و یا رفتار آن‌ها باشد اضافه‌‌وزن پیدا کنند. کودکانی که با وزن‌شان مشکل دارند، معمولاً تبعیض، ننگ و آزار و اذیت شدن را تجربه می‌کنند. از این‌رو لازم است از مقصر دانستن کودک پرهیز کنید و به جای آن بکوشید به مواردی که باعث افزایش وزن می‌شود، بیشتر توجه کنید.
تلاش برای درک بهتر به شما کمک می‌کند تا بتوانید بطور عملی از کودک‌تان حمایت کنید.
وزن کودک در طی زندگی تحت تاثیر متقابل عواملی مانند ژنتیک، تجربیات اوایل زندگی و محیط زندگی قرار می‌گیرد. افزایش وزن می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که کودک غذا می‌خورد، بازی می‌کند و در محیطی آموزش می‌بیند که فعالیت‌های بدنی در آن کم و غذاهای ارزان، در دسترس و غنی از انرژی سرشار از چربی مضر و شکر فراوان بوده و مصرف می‌شوند.
بیشتر اوقات افزایش وزن، پاسخ طبیعی بدن به محیط غیرطبیعی است. به‌علاوه، گاهی کودکان به غذاخوردن ناسالم پناه می‌برند تا با استرس و بی‌حوصلگی مبارزه و یا خود را هنگام احساس اضطراب یا ناراحتی آرام کنند.
 • بدون قضاوت صحبت کردن با کودک را شروع کنید
این که کودک شما بداند که شما همیشه در کنار او هستید تا  نگرانی‌ها و دغدغه‌های او را بدون قضاوت بشنوید و از او حمایت کنید، اهمیت ویژه‌ای دارد.
از زبان کنایه‌آمیز یا گفتن عبارت‌های منفی درباره بدن افراد، حتی بدن خود پرهیز کنید. این کار می‌تواند به عزت نفس کودک آسیب بزند و باعث ایجاد احساس ناخوشایند در کودک برای صحبت با شما شود.

آسان‌ترین روش برای شروع استفاده از زبان شخص اول است. یعنی شخص قبل از تشخیص آورده شود. برای مثال هنگامی که درباره اضافه‌وزن و چاقی صحبت می‌کنید، قرار دادن فرد قبل از شرایط باعث می‌شود که درک افراد با اضافه‌وزن و چاقی به‌صورت یک شرایط انسانی در نظر گرفته شود، نه این که شرایط آن‌ها را تعریف کند. برای مثال: فردی که با اضافه وزن زندگی می‌کنند، نه فرد چاق.
کودک را تشویق کنید تا راحت صحبت کند و افکار و احساسات خود را درباره تصویر بدنش، هر زمان که صحبت پیش می‌آید با شما در میان بگذارد. اگر کودک شما درباره تصویر بدن خود تعبیر منفی داشته باشد، سعی کنید دلیل آن را بیابید. به دقت به او گوش دهید و نگرانی‌هایش را پیش پا افتاده یا مردود تلقی نکنید. اگر متوجه شدید که کودک یا فرد بزرگ‌سال دیگری به کودک شما به‌صورت مجازی یا حضوری آزار می‌رساند، هرچه زودتر به‌طور مستقیم با شرایط مقابله و در جهت رفع آن اقدام کنید.
عزت نفس کودک و خصوصیات او در حوزه‌های دیگری که به وزن او ارتباط ندارد را تحسین و تشویق کنید. برای مثال: «من به این که به سختی درس خواندید افتخار می‌کنم» یا «من عاشق این هستم که با مهربانی با برادر کوچکت رفتار می‌کنی.»
 
 • گفتگوی سالم داشته باشید 
باید انگیزه کافی برای ایجاد فضای امن برای مکالمات سالم داشته باشید؛ به‌طوری که می‌توانید زمانی را برای گفتگو درباره سلامت روان با کودک تان پیشنهاد بدهید و درباره این که چطور رفتارهای آنلاین می‌تواند برسلامت و تصویر خودشان تاثیر بگذارد، صحبت کنید.

می‌توانید برای شروع گفتگو با کودک درباره وزن به موارد ذیل توجه کنید:
 • از کودک خود سوالات باز، مانند چه احساسی می‌کنی؟ یا همه چیز در مکتب چطور پیش می‌رود؟ بپرسید و او را تشویق کنید تا احساسات خود را بگوید.
  از فرزند خود تان برای اعتماد به شما و در میان گذاشتن احساساتش تشکر کنید تا در این زمینه حس امنیت بوجود آید.
  برای او شرح بدهید که غذاخوردن سالم و حفظ وزن سالم می‌تواند چالش برانگیز باشد، هم‌چنین منافع سلامت بهتر را تایید و تاکید کنید.
  مثبت و حمایت‌گر باشید.

  بر رفتارهای سالم کودک تمرکز کنید
سعی کنید به‌طور کلی روی «سلامت و اهداف سلامتی» و نه فقط کاهش وزن تمرکز کنید، مگر این که متخصصین سلامت به شما توصیه کنند که تمرکز باید روی وزن کودک باشد. رفتارهای غذاخوردن سالم و فعالیت بدنی یک شبه عادت نمی‌شود، بلکه در طی زمان شکل می‌گیرد.
ایجاد تغییرات مداوم نیازمند تلاش و پشتکار شما و کودک شما است. بعید است که تغییرات بزرگ و ناگهانی بتواند در رژیم غذایی و شیوه زندگی کودک موفقیت‌آمیز باشد. این در حالیست که حتی موارد یاد شده می‌تواند برای سلامت کودک زیان‌بار باشد. تغییرات زمانی موفقیت‌آمیز هستند که کوچک و افزایشی بوده و همه خانواده درگیر آن باشند.
سعی کنید برای کودک‌تان بهترین الگویی که می‌توانید باشید. غذاهای مغذی و کامل مانند میوه‌ها و سبزیجا تازه را انتخاب، فعالیت بدنی را تشویق و خواب کافی را ترویج کنید. از صحبت منفی درباره وزن خود یا اطرافیان پرهیز کنید.
صرف‌نظر از وزن خود، می‌توانید با نشان دادن عادات سالم به کودک‌تان کمک کنید. گروه‌های غذایی مختلف را شناسایی کنید، سعی کنید یاد بگیرید بدن به چه مواد مغذی به‌عنوان قسمتی از غذاخوردن سالم نیاز دارد و درباره این که چرا بعضی از غذاهای خاص انتخاب بهتری هستند، گفتگو کنید.
تمام سعی و کوشش خود را بکنید تا از مصرف نوشیدنی‌ها و غذاهای فوق فرآوری شده غنی از نمک، شکر و چربی جلوگیری کنید. نباید بعضی از غذاها را به‌طور کامل حذف کنید، زیرا می‌تواند نتیجه معکوس دهد و باعث اشتیاق بیشتر برای آن غذا شود.
بیشتر غذاهای «زودپز» سرشار از چربی، نمک و شکر هستند و خیلی کم می‌توانند به برطرف کردن گرسنگی کمک کنند. به جای آن می‌توانید میان وعده‌های سالم، سیرکننده و در دسترس مانند خلال میوه‌ها، سبزیجات و ماست ساده تهیه کنید. مصرف آب را به عنوان نوشیدنی اصلی به جای نوشیدنی‌های میوه‌ای دارای شکر تشویق کنید و به این که چه غذاها و نوشیدنی‌هایی را در خانه در دسترس کودک قرار می‌دهید، توجه کنید.
 • زمان غذا خوردن کنارهم را لذت‌بخش بسازید
تا می‌توانید غذاها را با خانواده تهیه و میل کنید، چرا که زمان خوبی برای صحبت و تمرین تهیه غذاهای سالم است. به کودک سهم غذایی به «اندازه کودک» بدهید و صبر کنید تا اگر هنوز گرسنه است خودش غذای بیشتری درخواست کند. تنظیم زمان وعده غذای اصلی و میان وعده‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا به کودک خود آموزش دهید که زمان‌های معینی برای غذا خوردن وجود دارد و نباید در طی روز ریزه‌خواری کرد.
 • شادی را در حرکت بیاورید
بازی خارج از منزل و فعال بودن با هم و خانوادگی را ترویج دهید. کودکان از سه سالگی و بالاتر باید حداقل یک ساعت در روز فعال باشند. بهتر است این یک ساعت به زمان‌های کوتاه پانزده تا بیست دقیقه‌ای تقسیم شود. کوشش کنید برای کودکان کوچک‌تر بازی‌های دنبال هم کردن یا توپ بازی را انجام دهید.
برای کودکان بزرگ‌تر می‌توانید پیاده‌روی خانوادگی را مدنظر قرار دهید و یا یک ورزش جدید را آغاز کنید. کودکان را تشویق کنید تا در ورزش‌های گروهی محلی یا مکتبی شرکت کنند. این کار می‌تواند فعالیت بدنی را زمانی که روابط  هم‌سالان  پایه‌ریزی می‌شود، لذت‌بخش‌تر کند.
 • سلامتی نه وزن
دراین فرایند فقط روی وزن تمرکز نکنید، بلکه توجه بیشتری به مزایای رفتارهای غذاخوردن سالم و فعال بودن کل خانواده داشته باشید. این موارد کارهای ضروری برای حمایت رشد و تکامل کودک تان در مسیر بزرگ‌سالی و بهبود ایمنی و سلامت عاطفی هستند. در حقیقت با تغییرات مناسب در سطح خانواده، از مشکلات دیگر مانند رژیم‌های غذایی نامناسب و اختلالات غذاخوردن در آینده جلوگیری می‌شود.
 • به خاطر بسپارید
بهترین روش برای حمایت از خوشبختی و سلامت کودک شما این است که از آن‌ها در همه شرایط و به‌طور غیرمشروط حمایت کنید. این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که این تغییرات برای کودکان هم مشکل است، اما لذت بردن همه خانواده از غذاهای سالم و شرکت در فعالیت بدنی می‌تواند در کودک احساس حمایت در زمان ایجاد تغییرات مثبت و شیوه زندگی سالم که می‌تواند فراتر از کاهش وزن به تنهایی باشد را بوجود بیاورد.
مرجع : کودک نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
 • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ