جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ - 1 Jul 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۱
کد مطلب: 58881
۰

تفاوت اضطراب و استرس را بدانید!

تفاوت اضطراب و استرس را بدانید!
به گزارش میگنا دکتر فربد فدایی، استاد روان پزشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که «چه تفاوتی بین استرس و اضطراب وجود دارد؟»، اظهار داشت: اضطراب یک هیجان و عاطفه است که می‌تواند طبیعی و یا جنبه بیمارگونه داشته باشد. برای نمونه وقتی که فرد با مسائل ناشناخته روبه‌رو می‌شود و کارهایی که تاکنون انجام نداده را می‌خواهد انجام دهد، دچار اضطراب می‌شود و این وضعیت طبیعی است و بعد از مدتی برطرف می‌شود؛ اما گاهی از اوقات اضطراب باقی می‌ماند با وجود اینکه فرد با مسائل آشناست اما احساس نگرانی می‌کند.

این استاد روانپزشکی خاطرنشان کرد:اضطراب به این مفهوم است که فرد حس می‌کند اتفاق بدی می‌افتد و خبر بدی به او می‌دهند؛ ضمن آنکه همراه با این حالت نشانه‌های جسمی مانند سردرد، سرگیجه، عدم تعادل، تغییرات فشار خون، احساس ناراحتی، گوارشی و تکرر ادرار و همچنین مسائل عمده دیگر ممکن است فرد داشته باشد که اینها نشانه‌های جسمی اضطراب است.

فدایی با اشاره به مشخصه‌های داشتن استرس، اظهار کرد: اضطراب می‌تواند یکی از نشانه‌های استرس باشد. وقتی که فرد با یک مسئله جدید و عامل فشار روانی روبه‌رو می‌شود، مثلاً تغییرات شغلی، ازدواج و طلاق و... که سازگاری دوباره را ایجاب می‌کند، فرد حالتی پیدا می‌کند که به آن استرس گفته می‌شود.

عامل ایجادکننده استرس به استرسور معروف است. استرس ممکن است به شکل اضطراب و افسردگی خود را نشان دهد، یا به شکل حالت‌های تحریک‌پذیری و عصبانیت خود را نشان دهد. در واقع استرس یک وضعیت عمده ترس و گسترده‌تر از اضطراب است. به هر حال زمانی که فرد دچار اضطراب است باید ببینیم عامل اضطراب وی چه چیزی است.

این استاد روانپزشکی یادآور شد:‌گاهی اضطراب می‌تواند نشانه یک بیماری جسمی باشد؛ برای نمونه افزایش فعالیت تیروئید می‌تواند با اضطراب توأم باشد که در این صورت باید بیماری تیروئید را درمان کرد. به همین دلیل خیلی مهم است که پزشک تشخیص این وضعیت‌ها را بدهد؛چراکه گاهی اوقات اضطراب می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری روانپزشکی دیگر باشد. برای نمونه ممکن است یک فرد ضمن اینکه افسرده است دچار اضطراب نیز باشد.

وی تصریح کرد: گاهی اضطراب یک واکنش طبیعی نسبت به حالت‌های عادی است که به طور ناشناخته برای فرد ایجاد نگرانی می‌کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
هر وقت احساس حسادت کردیم ، یادمان باشد ، خاموش کردن شمع دیگری ، باعث نمیشود ، شمع ما درخشان تر نور افشانی کند