جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ - 1 Jul 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۳:۵۹
کد مطلب: 58885
۰

مراکز مشاوره دانشگاهی باید به جای درمان بر پیشگیری تمرکز داشته باشند

مراکز مشاوره دانشگاهی باید به جای درمان بر پیشگیری تمرکز داشته باشند
ابراهیم نعیمی مدیرکل دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان در نشست خبری صبح امروز گفت: حدود 100 سال هست که دانش روان شناسی به وجود آمده که این دانش نوپا می‌خواهد رفتار انسان‌ها را مطالعه کند، چرا گاهی اوقات انسان‌ها ناهنجاری‌هایی دارند؟ قانونمندی‌های رفتارهای انسان‌ها کدامند؟ اگر اعصاب دچار رفتارهای ناهنجار شود چه باید کرد؟ دانش روان شناسی بر درمان انسان ها کار کرده و این کار بسیار دشوار است زیرا چندین وقت طول می‌کشد تا بتوان بر روی یک فرد تاثیر گذاشت.

وی با بیان اینکه حدود 30 سال هست که اندیشمندان حوزه روان‌شناختی به این نتیجه رسیده‌اند که چگونه می‌توان انسان سالم را سالم نگه داشت، گفت: ما در مراکز مشاوره بر درمان تمرکز داشتیم، بیش از 3 میلیون دانشجویی در کشور وجود دارد و ما باید رویکرد را به سمتی ببریم که اگر این دانشجویان نقص‌هایی دارند این نقص‌ها به سرعت بهبود یابد و به مراحل درمانی نرسیم یعنی باید در حوزه پیشگیری کار کنیم.

نعیمی ادامه داد: پیشگیری به معنای آموزش و توانمندسازی دانشجویان است یعنی دانشجوی ما یک دانشجوی پویا، فعال و کارآمد شود بنابراین اگر می‌خواهیم به این سمت و سو حرکت کنیم هر عملکردی که مراکز مشاوره دارند باید بازنگری کنیم و هم اینکه باید مجموعه فعالیت‌های حوزه پیشگیری را هدایت کنیم که جشنواره ملی سلامت کشور در این راستا برنامه ریزی شده است.

وی افزود: ما میخواهیم سواد سلامت روان را در ابعاد مختلف به دانشجویان انتقال دهیم، اگر دانشجویی با عملکرد مطلوب داشته باشیم در عمل نسل‌های بعدی کشور هم بیمه می‌شوند بنابراین باید گفتمان سلامت در دانشجویان پررنگ شود و به جای تمرکز بر درمان باید بر پیشگیری تمرکز کنیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟