جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ - 1 Jul 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ / ۲۲:۵۹
کد مطلب: 58890
۴
۳

در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز

در تایید اقدام سازمان نظام در معرفی روانشناسان فاقد مجوز
فرض کنید من با تحصیلات دکترای روانشناسی بالینی، در یک دوره مراقبت‌های ویژه چشم که مخصوص عموم است شرکت کنم، چندین کتاب تخصصی بخوانم و در همه کنفرانسهای مرتبط با چشم پزشکی شرکت کنم؛ دانشی که به دست می آورم به من این اجازه را می دهد که در مورد چشم پزشکی نظر بدهم؟ و یا کسی می پذیرد که چشم او را معاینه کنم و به او پیشنهاد عینک یا هر نوع معالجه ای بدهم؟ آیا صلاحیت این را دارم که توصیه تخصصی در باب چشم پزشکی بدهم؟


پس چرا روانشناسی، مشاوره و کوچینگ به زمینی تبدیل شده که هر کسی با گذراندن یک دوره آموزشی، با مهارت‌های سخنوری و با توانایی‌های فروش و بازاریابی می تواند هر محتوایی را به روح و روان و ذهن افراد تزریق کند؟

ممکن است به سازمان نظام روانشناسی و مشاوره انتقاداتی وارد باشد و حتما همکاران ما در نظام و در دانشگاه‌ها در صدد حل مشکلات و اختلافاتی هستند که در هر خانواده ای پیش می آید ولی به کسی که به صورت آکادمیک، روانشناسی و رشته های مرتبط نخوانده؛ چطور به خود اجازه می دهد در مورد سازمانی متشکل از این همه متخصص و تحصیلکرده نظر دهد و یا آن را زیر سوال ببرد؟ آیا من صلاحیت زیر سوال بردن سازمان نظام پزشکی را دارم؟ قطعا جواب خیر است.

روانشناسی زرد یعنی مخاطبی که حرفهای قشنگ و غیر علمی را بر علم و سختی‌هایش ترجیح می دهد، روانشناسی زرد از آن جایی می آید که ما بدون دانستن پیشینه علمی افراد به آنها اعتماد می کنیم؛ فارغ از اینکه تخصص و علم، فراتر از زیبا حرف زدن و سخنوری است.

روانشناسی زرد را بشناسید و بدانید با هر مدرک انگلیسی زبانی، نمی شود روانشناس و مدرس و مشاور و کوچ شد.

هزار نکته باریکتر ز مو اینجاست...
در هیچ جای دنیا، کسی بدون مجوزهای رسمی اجازه تدریس و آموزش در حیطه های مرتبط با روانشناسی و مشاوره را ندارد، ولی اینجا ایران است! حرکت شایسته نظام روانشناسی را ارج می نهم و از همکاران علمی و دانشگاهی استدعا دارم اختلافات را کنار بگذارند، شخصی سازی نکنند و روانشناسی، مشاوره و کوچینگ را به متخصصان آن بسپارند.

باشد که روان، جسم و ذهن افراد نیز مانند جسمشان ارزشمند شود و جامعه ما، هر متاعی را با اسم‌های جذاب و زیبا نپذیرد.دکتر آسیه اناری- روانشناس بالینی کودک و نوجوان
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
درود. آفرین. باید این لیست گسترده شود و حتی به مرور اون هایی که مدارک جعلی دارند را هم شامل شود.
Iran, Islamic Republic of
و مراکز مشاوره ای که از سایر نهادها مجوز گرفته اند با رانت .
Iran, Islamic Republic of
با سلام
بسیار کار پسندیده ای صورت گرفته وکاملا موافقم

اما باید روند مجوز دادن هم بررسی بشود و موانع رو برای افراد توانمند ومستعد وتحصیلکرده دراین حوزه را فراهم کرد، واقعا الان با شرایط موجود اخذ مجوز زمان بر واز حوصله خارج شده است
۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
این رفتارها مردان را روانی می‌کند!
چرا روان‌آزار‌ها، کاریزماتیک و جذابند؟!
توانایی نه شنیدن
این جملات منفی را به دلبندتان نگویید
اصلی‌ترین اختلافات در دوران عقد و نامزدی
مردم خبر زده شده‌اند!
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود