کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

بیانیۀ انجمن روان‌شناسی ایران در خصوص انتشار اسامی افراد غیر روان‌شناس

6 خرداد 1401 ساعت 17:33

مردم حق دارند بدانند کسی که به آنها توصیه می‌کند از چه تحصیلات و تخصص دانشگاهی برخوردار است.


سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، در اقدامی ضروری، که البته باید پیش از این انجام می‌گرفت، نسبت به انتشار اسامی افرادی اقدام کرده است که بی‌آنکه روان‌شناس باشند در حوزۀ روان‌شناسی فعالیت می‌کنند.

با توجه به حساسیت حوزۀ روان‌شناسی و احتمال آسیب رسیدن به مخاطبان و مراجعان، انجمن روان‌شناسی ایران بر اصل اخلاقی «صلاحیت» تاکید دارد که یکی از پایه‌های اصلی آن، داشتنِ آموزش رسمی دانشگاهی در روان‌شناسی است و حتی گذراندن دوره‌های کوتاه‌مدت جایگزین آن نمی‌شود. بر این اساس، نسبت به آسیب‌های ناشی از فعالیت افراد غیر روان‌شناس، با نام روان‌شناس یا در حوزۀ روان‌شناسی اعلام خطر می‌شود.

مشهور بودن نه تنها صلاحیتی ایجاد نمی‌کند، بلکه، در صورت غیرمتخصص بودن، بر احتمال آسیب می‌افزاید. مشکل این است که افراد، بیشتر حالِ خوبِ کوتاه‌مدت ناشی از توصیه‌ها را می‌بینند و آسیب‎‌های بلندمدت که گاهی تا آخر عمر فرد را همراهی می‌کند معمولا دیده نمی‌شود.

مردم حق دارند بدانند کسی که به آنها توصیه می‌کند از چه تحصیلات و تخصص دانشگاهی برخوردار است. روان‌شناس نامیدن افراد وقتی که صحت ندارد، مصداقی از مشارکت در آسیب رساندن به مردم خواهد بود؛ امری که لازم است رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، مسئولانه به آن توجه نمایند.

امید می‌رود سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره که در آستانۀ انتخابات شورای مرکزی است، این مسالۀ مهم را طوری پیش ببرد که هرگونه شائبۀ مطرح شدن فرد بجای حرفه پیش نیاید، با این امید که همۀ روان‌شناسان کشور، در یکدلی و همرایی، برای استقرار «صلاحیت» در حرفۀ حساس روان‌شناسی گام بردارند.


کد مطلب: 58912

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/58912/بیانیۀ-انجمن-روان-شناسی-ایران-خصوص-انتشار-اسامی-افراد-غیر-روان-شناس

میگنا
  https://www.migna.ir