سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ - 5 Jul 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۹:۳۹
کد مطلب: 58921
۱

اعلام مهلت صدور نمون‌برگ‌های «هدایت تحصیلی» و ثبت ظرفیت رشته‌های پایه نهمی ها

 «هدایت تحصیلی»، فرآیند ارائه‌ خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش‌آموزان‌ است. این فرایند به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا ضمن آشنایی با استعدادها، علایق، ‌توانایی‌ها و ویژگی‌های شخصیتی خویش، شاخه‌ها، رشته‌های تحصیلی و مشاغل مورد نیاز جامعه را بشناسند و براساس آن، به صورت آگاهانه و آزادانه شاخه و رشته‌ تحصیلی مناسب خود را انتخاب کنند.

ثبت نام و انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان پایه نهم هر ساله پس از پایان امتحانات و اعلام نمرات دانش آموزان در تیرماه آغاز می‌شود؛ این در حالی است که فراِیند هدایت تحصیلی برای اعلام ظرفیت رشته‌ها و شاخه‌ها و تکمیل فرم‌های مربوطه از سوی ادارات و مناطق مختلف چندماه زودتر شروع می‌شود و هم‌اکنون نیز در جریان است.  

بر این اساس تا کنون اطلاعیه‌هایی از سوی اداره کل امورتربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش‌وپرورش خطاب به استان‌ها مبنی بر پاسخ‌دهی به نمون برگ‌های نظرخواهی از دانش آموزان، والدین، دبیران و مشاوران،  ثبت ظرفیت رشته‌های تحصیلی در سامانه همگام و فرایند صدور نمون برگ‌های هدایت تحصیلی منتشر شده است.

اخیرا و در قالب اطلاعیه شماره ۷ خطاب به روسای ادارات امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی استان‌ها خواسته شده است که در تکمیل و ثبت ظرفیت رشته‌های تحصیلی مربوط به سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ تسریع کنند.

در متن این اطلاعیه آمده است: «پیرو اطلاعیه‌های شماره ۴ و ۵ هدایت تحصیلی (مبنی بر درخواست تسریع در فرایند صدور نمون برگ‌های هدایت تحصیلی سال تحصیلی) و با توجه به دریافت گزارش آماری از پورتال همگام، ثبت ظرفیت رشته‌های تحصیلی مربوط به سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ هنوز در برخی از مناطق در پورتال همگام انجام نشده است.

لذا با توجه به غیرفعال شدن نمون برگ‌های تکمیل ظرفیت از تاریخ ۱۰ خرداد ۱۴۰۱، شایسته است  به منظور جلوگیری از ایجاد خلل در فرایند صدور نمون برگ‌های هدایت تحصیلی، برابر اطلاعیه شماره ۴ نسبت به تکمیل و ثبت ظرفیت در اسرع وقت اقدام شود. ضمنا تاکید می‌شود که این مهلت، به هیچ عنوان قابل تمدید نخواهد بود.» 

بر این اساس، مهلت صدور نمون‌برگ‌های هدایت تحصیلی به منظور تکمیل و ثبت ظرفیت رشته‌های تحصیلی از سوی استان‌ها تا ۱۰ خرداد تعیین و دیگر تمدید نخواهد شد.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

راههای داشتنِ حس بهتر نسبت به ظاهرتان
گرایش دختران به رفتارهای پسرانه نگران کننده‌است؟
۳ نکته برای تشخیص صفحات نامعتبر روان‌شناسی
واکنش مغز پدرها به فرزندان دختر متفاوت از فرزندان پسر است
احساس خوشبختی ژنتیکی است یا اکتسابی؟
علائم و راهکار‌های درمان وسواس فکری در کودکان
۸ نشانه والدین سمی که باید از آنها آگاه بود
جویدن ناخن نشانه کمال‌گرایی است
۵ توصیه عملی برای مدیریت "حمله پانیک"
نجات از تله پشت گوش ‏‏اندازی کارها
تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
به کودک‌تان نامه بنویسید
هیچوقت برای تبدیل شدن به کسی که میخواستین باشین دیر نیست... فقط کافیست اولین قدم را بردارید.