جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ - 3 Feb 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۷:۵۹
کد مطلب: 58931
۹
۳
انتشار فهرست دوم روانشناس‌نماها

معرفی ۶۱ روانشناس‌نمای دیگر از سوی سازمان نظام روانشناسی+ اسامی

معرفی ۶۱ روانشناس‌نمای دیگر از سوی سازمان نظام روانشناسی+ اسامی
ما با شکایات بسیاری در حوزه مشاوره و روانشناسی مواجه بودیم. در وهله اول افراد فاقد مدرک روانشناسی را معرفی کردیم. در فهرست اول ١۴۴ نفر روانشناس نما معرفی شدند.

لیست ۶١ روانشناس نما و ٣٢ صفحه غیر مجاز روانشناسی در فضای مجازی را امروز به عنوان «فهرست دوم روانشناس نماها» اعلام کردیم و آدرس صفحات مجازی این افراد هم برای جلوگیری از هر گونه تشابه اسمی تا پایان امروز در سایت سازمان نظام روانشناسی اعلام می‌شود.

لفظ روانشناس بعد از گرفتن مدرک جایز نیست و افراد باید پس از دیدن دوره‌ها و کارورزی بتوانند پروانه فعالیت کسب کنند. بررسی‌های ما نشان داد افراد بسیاری بدون حتی مدرک در حوزه روانشناسی فعالیت می‌کنند. ما از افراد متخلف شکایت کردیم. برخی با لابی گری تبرئه شدند و حتی برخی روانشناس نماها به دلیل عدم اطلاع رسانی در صدا و سیما به عنوان کارشناس صحبت کردند؛ زیرا پیش از این فهرست افراد روانشناس نما معرفی نشده بود و متاسفانه ما شاهد رشد قارچی روانشناس نماها در فضای مجازی بودیم.

ما اگر شهامت داریم که فهرست روانشناس نماها را معرفی کنیم؛ این شهامت را هم داریم که از مردم بابت تاخیر در انتشار فهرست روانشناس نماها و صفحات غیرمجاز عذرخواهی کنیم.

این افراد با کلمات فریبنده و زیبا فرآیند درمان فرد نیازمند به مشاوره را به تاخیر انداخته اند. به عنوان مثال فرد افسرده‌ای که از مشاوره‌های افراد فاقد صلاحیت استفاده کرده است؛ به موقع از خدمات روانشناسی بهره‌مند نشده بود و افسردگی او مزمن شده است.

افرادی که اسامی آن‌ها منتشر شد؛ در هفته گذشته نتوانستند هیچ مدرکی ارائه کنند و این خود دلیلی بر عملکرد درست ما در بررسی صلاحیت حرفه‌ای افراد است.

این افراد عبارتند از: داوود ذوالقدر، احسان فتوحی، مهدی قرائت، فریا حمزه زاده (محقق قدرت ذهن) محسن تیموری، معراج حبیبی (توسعه فردی) امید بهمنش (خودآگاهی) مرضیه مضاف (شفای درون) اشکان حریت (لایف کوچ) صادق عبداللهی (اعتماد به نفس و عزت نفس) محمود معظمی، شهاب اناری مدرس کوچینگ، یحیی علوی، مهدی نکویی (بنیاد دانایی) نبی رحمی (توسعه فردی / کوچینگ) مرضیه شریفی (توسعه فردی) فاطمه نوری (توسعه فردی) محمدرضا درویش خانی (توسعه فردی) ، صابر احمدی (رشد شخصی)، حمیدرضا سلیمی (توسعه فردی، رشد شخصی)، بهزاد مشکانی (مهارت‌های ارتباطی)، محمد یزدانی (مهارت‌های ارتباطی)، مهدی علیخانی (اعتماد به نفس، فن بیان و مهارت‌های ارتباطی)، بهار خراسانی (آموزش مهارت زندگی)، بهنام بستان (NLP / ان ال پی)، احمد نوری (NLP / ان ال پی)، هانیه کریمی (روان‌شناسی، ان‌ال‌پی، انرژی مثبت)، آزیتا حافدی (توسعه فردی، چاکراه درمانی)، فاطمه کاشانیان (خودباوری)، یگانه حسینخانی (مدرس خودشناسی)، کاظم هیجوان (انگیزشی، موفقیت)، فرهاد یوسف‌زاده (موفقیت)، مازیار پیروزی (مربی توسعه فردی)، امید ابراهیمی (هوش هیجانی)، فرشته میرهاشمی، سپیده هاشم‌زاده، شاهین فرهنگ، رؤیا محمودزاده (دنیای ماورا)، عذرا نوازی (عزت‌نفس، توسعه فردی)، حسین ملت‌خواه (روانشناس)، مجتبی مصطفایی (مربی موفقیت)، نرگس زارعی، نیلوفر صدر (مربی موفقیت)، مصطفی عارف، میلاد مهر (مربی موفقیت فردی)، مهدی مرادی (مربی موفقیت)، مریم رمضانی (مربی موفقیت) و ابوالفضل جهانگیری (مربی زندگی).
 


گام بعدی سازمان نظام روانشناسی در معرفی روانشناس نماها ، افراد و متخلفان در حوزه روانشناسی چیست؟
در آینده فهرست موسسات غیر مجاز روانشناسی را اعلام خواهیم کرد. برخی افراد هم که مدرک روانشناسی دارند؛ اما بر خلاف تخصص خود عمل کرده اند و با سوء استفاده در بستر فضای مجازی فعالیت می‌کنند، معرفی خواهند شد .

همکاری رسانه‌ها در معرفی روانشناس نماها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
از رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی برای اهتمام به موضوع معرفی روانشناس نماها قدردانی می‌کنیم و از رسانه ملی به طور رسمی درخواست خواهیم کرد که برنامه‌های بیشتری در حوزه روانشناسی پخش کنند. ما روانشناسان خوبی داریم که می‌توانند نیاز مردم را برطرف کنند و اگر روزنامه‌ها و رسانه‌ها می‌خواهند در حوزه روانشناسی فعالیت کنند، ما کارشناسان را به آن ها معرفی کنیم.

برخی افراد مشهور مانند آقای هلاکویی و انوشه نسبت به اعلام اسامی خود در فهرست روانشناس نماها اعتراض داشتند؛ در این باره توضیح دهید.

کسی که در حیطه روانشناسی فعالیت می‌کند، باید دارای مدرک دانشگاهی داشته باشد و در کمیسیون تخصصی مدارک او بررسی شود. مدارک افرادی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند، باید در وزارت علوم اعتبارسنجی شود. تمام کسانی که معرفی شده اند، فاقد مدرک در حوزه روانشناسی هستند. آقای هلاکویی مدرک جامعه شناسی و دکتری اقتصاد دارد و آقای انوشه هیچ پرونده و مدرکی در سازمان نظام روانشناسی ندارد. پیشتر تعهد داده بود که در حوزه روانشناسی فعالیت نکند؛ اما خلاف تعهد عمل کرد.

درباره فعالیت برخی افراد تحت عنوان روانشناس اسلامی در فضای مجازی توضیح دهید.
ما عنوانی تحت روانشناسی اسلامی نداریم و بسیاری مدعی روانشناسی اسلامی، عرفان‌های کاذب، روانشناسی حلقه و مشابه آن هستند. ما با موسسه امام خمینی در قم تفاهم نامه داریم و ١۵٠ روحانی با ما همکاری می‌کنند. این افراد در چارچوب فرهنگ ایرانی اسلامی همراه هستند و ما باید روانشناسی را بومی سازی کنیم.

آسیب‌های کرونا به سلامت روان مردم را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
ما وارد دوران پسا کرونا از نظر روانشناسی شده‌ایم. به ستاد ملی کرونا پیشنهاداتی داده‌ایم و باید دانست که آسیب‌های روانی کرونا می‌تواند بسیار بیشتر از آسیب‌های جسمی باشد. در حال تدوین یک سند برای دوران پسا کرونا هستیم و نقش دستگاه‌ها و رسانه‌ها در این سند مشخص خواهد بود، باید سواد سلامت روان مردم را افزایش دهیم.

ما با توجه به شرایط باید آموزش‌هایی درباره روابط با همسر، فرزند و مهارت‌های زندگی را ارائه دهیم. آموزه‌های همگانی داشته باشیم و از ظرفیت رسانه ملی در این زمینه استفاده کنیم و به سوالات مردم پاسخ دهیم. ما از رسانه ملی می‌خواهیم در برنامه‌های الف مشاور روانشناس داشته باشد. رسانه ملی در دوران پسا کرونا می‌تواند برای بهبود سلامت روان مردم بهترین گام را بردارد. در موضوع پوشش بیمه پایه خدمات روانشناسی، رسانه ملی می‌تواند با قدرتی که دارد، بسیار کمک کننده باشد.


 
مرجع : باشگاه خبرنگاران
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

Iran, Islamic Republic of
دم سازمان گرم. این اسامی را چاپ و در دسترس رسانه ها قرار دهید.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
سلام
باتشکر از شما که زحمت کشیدید واطلاع رسانی میکنید تاماآگاه ترشویم
لطفا میشه مدارک شخصی بنام امیر همتی رو بگید
ایشان خودشو استاد امیر همتی مینامه وخودشو خیلی بزرگ میدونه میگه من نظریه انیشتن رو نقض کردم میگه من باخدا حرف میزنم خدامنو باخودش برد به بعد ۱۲ خیلی چیزهای عجیبی میگه لطفا اینو هم پیداکنید مدارکش رو
رکن ابادی
Iran, Islamic Republic of
سلام و احترام
مطلق نگری در علم که اتفاقا بنیان ثابتی نداره،بر چه اساس و معیاری سنجیده می شه؟! مثلاً دانشی تخصصی و کاملاً تجربی و عینی مثل پزشکی امروز یک دارو را ضد سرطان معرفی میکنه و چند سال بعد باتوجه به تحقیقات جدیدتر همان دارو را سرطانزا...! باید به کدامیک استناد کرد؟!
اینکه مدرک تحصیلی با خدمات ارایه شده مرتبط باشه شرط لازم هست اما شرط کافی نیست.همه میدونن که خیلی اساتید دانشگاه و با مدرک مرتبط یک رشته به لحاظ تجربی و کارکردی برای دانشجویان خود چندان مفید و تاثیرگذار نبوده و نیستن.اما فردی که مراحلی را شخصاً تجربه کرده توصیه های موثرتر و کاربردی تری تونسته ارایه بده...ب
بنابراین شما به نتیجه عمل و توصیه ها نگاه کنید نه صرفاً مدرک تحصیلی.البته خطا و شیادی ممکنه در هر قشر بی سواد و با سواد،با مدرک و بی مدرک هم دیده بشه.
به نظر شما انتونی رابینزدارای مدرک دیپلم با نوشتن چند کتاب از تجربه شخصی خودش با عنوان "به سوی کامیابی" در سراسر جهان بیشتر تاثیر گذارتر بوده و حال دل مردم رو خوب کرده یا فلان دکتر روانشناس و استاد دانشگاه؟!!! جالب اینجاس که اگه به سایت شخصی تونی رابینز سر بزنید متوجه می شید که حدو صدهاهزار روانشناس و مربی از سراسر جهان منتظر یک دقیقه وقت مشاوره از جناب تونی رابینز هستن که واقعا حیرت اوره،
جالبتر اینکه بعضی از این صدهاهزار معطل وقت مشاوره، مدرک دانشگاهی بالاتر اقای رابینز دارن!!!!
لطفا کمی واقعگرایانه تر به مباحث توسعه فردی،روانشناختی و فراروانشناختی نگاه کنید.
حالا بعد از سالها ،رکود سازمان نظام روانشناسی رامثلاً سر برخی افراد اثرگذار این مملکت خورد کنید و حس بدبینی ترویج کنید چیزی از مفید بودن نخبگانی امثال دکتر شهاب اناری نفر اول کنکور سراسر سال 76 رشته تجربی که صرفا تجربیات مفید شخصی خودش رو به دیگرا انتقال داده و ناچار به مهاجرت از ایران شده و در حال حاضر هم به عنوان یک شهروند ممتاز و اثرگذار مورد توجه ویژه مردم ،دانشمندان و مقامات رسمی یک کشور پیشرفته شده،کم نخواهد کرد.
سعی کنیم بدون تعصب و حسادت قضایا رو تحلیل کنیم.
مدرس دانشگاه،مولف و محقق دهها کتاب و مقاله در حوزه علوم انسانی
مشاغل مناسب افراد درونگرا کدامند؟
افراد مبتلا به اوتیسم درد را شدیدتر احساس می کنند!
عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
اضطراب وجودی و روانشناسی وجود نگر
عملکرد نورون‌های آینه‌ای در زندگی  
درمان وابستگی شدید کودک به مادر
چگونگی مراقبت از دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی
از آدمهای حسود؛ متنفر نباشید، دلیل حسادت آنها این است که فکر می کنند شما از آنها بهتر هستید... پائولو کوئلیو