جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ / ۱۱:۰۲
کد مطلب: 58972
۱
توصیه پژوهشگران به والدین و مربیان

کتاب خواندن با صدای بلند کودکان را باهوش می کند

رضوان خندان
کتاب خواندن با صدای بلند کودکان را باهوش می کند
پژوهشگران ایتالیایی گزارش می دهند که خواندن روزانه یک ساعت کتاب در مدرسه یا خانه برای کودکان ۶ تا ۱۲ ساله می تواند هوش آنها را افزایش دهد.

امانوئل کاستانو، استاد روانشناسی و علوم شناختی در دانشگاه ترنتو (University of Trento) در این رابطه گفت: ما شواهد قانع‌ کننده ‌ای پیدا کردیم که نشان می دهد کتاب خواندن با صدای بلند روی هوش کودکان تاثیر دارد.

این آزمایش در ۳۲ مدرسه ابتدایی ایتالیا انجام شد، جایی که کودکان معمولاً  حدود ۶ ساعت در یک روز در مدرسه درس می ‌خواندند. در گروه مداخله، معلم به مدت یک ساعت در روز، داستان های تخیلی متناسب با سن کودکان را با صدای بلند برای دانش آموزان می خواند. گروه کنترل به فعالیت های منظم و عادی خود ادامه دادند.  این مطالعه شامل ۶۲۶ کودک بود.

در ابتدای این مطالعه و پس از چهار ماه، کودکان با دو معیار استاندارد مورد آزمایش قرار گرفتند: مقیاس هوش وکسلر برای کودکان WISC-IV  و مقیاس سیستم ارزیابی شناختی  CAS2 . آزمون مقایس WISC-IV آن چه را که بچه ها می دانند از جمله واژگان، درک مطلب، شباهت ها، اطلاعات و استدلال کلمات را اندازه گیری می کند. تست CAS2 اما مهارت های تفکر مانند توجه و پردازش را آزمایش می کند.

کاستانو در این رابطه گفت:در حالی که گروه کنترل در هر دو آزمایش دستاوردهایی را نشان داد، اما در حیطه رشد طبیعی مورد انتظار خود قرار داشت. در مقایسه، کودکانی که روزانه یک ساعت کتاب برایشان خوانده شده بود افزایش قابل ‌توجهی در معیارهای هوش، بهره‌ برداری و مهارت‌های تفکر را نشان دادند.

دکتر دیپش ناوساریا، سخنگوی آکادمی اطفال آمریکا و دانشیار اطفال، رشد انسانی و مطالعات خانواده در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون، در این رابطه اعلام کرد: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می ‌دهد خواندن کتاب هر روزه برای فرزندتان حتی برای مدت کوتاهی، برای او و احتمالاً برای کودکان بزرگ‌ تر به روش‌های مختلف بسیار مفید است. 

او در این رابطه خاطرنشان کرد:وقتی یک بزرگسال کتابی را با یک کودک نوپا به اشتراک می گذارد، این تجربه باید تعامل بیشتری داشته باشد تا علاقه او را حفظ کند.

متوجه می ‌شوید که همه این فرصت‌ها برای تعامل با آن بزرگسال، رقص رفت و برگشت، گفتگو، اشاره به چیزها، گوش دادن، صحبت کردن در مورد داستان‌ها، همه چیزهایی که کتاب به داربست کمک می‌کند وجود دارد که در واقع محرک اصلی است. ناوساریا گفت.

او در ادامه توضیحات خود افزود: سن برخی از کودکان برای خواندن مناسب است. بلند خواندن کتاب از جهاتی شبیه کتاب ‌های صوتی، کار رمزگشایی تصویری متن را از بین می ‌برد و به آن‌ها اجازه می‌دهد همچنان از زبان، روایت، واژگان، همه عناصر و چیزهای شگفت ‌انگیزی که کتاب ‌ها برای ما به ارمغان می‌آورند لذت ببرند.

 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
زندگی درس حساب است، خوبیها را جمع، بدیها را کم ، خوشی ها را ضرب و شادیها را تقسیم کنیم