کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

برگرفته از کتاب تاب آوری ( منابع و گفتمان )

باشگاه تاب آوری/ کودکان 8 تا 11 سالگی

فاطمه فلاح تفتی

4 تير 1401 ساعت 0:30


فاطمه فلاح تفتی در باشگاه تاب آوری برای میگنا نوشت کودک خود را مسلط بر یادگیری، مهارت های زندگی و به ویژه کار در مدرسه می کند. او می‌خواهد موفق باشد و تصویر مثبتی از خود برجای بگذارد. تمایل دارد دوستان صمیمی داشته و مورد تأیید همسالان خود باشد. اگر مراقبان و دوستانش، او را مسخره کنند یا طوری رفتار کنند که او حس ناتوانی کند، احساس ناامنی کرده و به توانایی خود برای موفقیت شک می‌کند.
والدین و مراقبان می‌توانند با انجام کارهای زیر تاب‌آوری را در سن 8 تا 11 سالگی تقویت کنند:

نمونه‌ای از فعالیت تقویت کننده‌ی تاب آوری: در این شرایط کل خانواده باید نشان دهند که به دلیل از دست دادن کودک سه ساله شان ناراحت هستند، اما به دختر خود این اطمینان را دهند که همچنان او را دوست دارند (من دارم) و اگر به او اطمینان دهند که آنها می دانند، او چقدر سعی کرده که برادرش را نجات دهد (من می توانم) و اگر کمک کنند که فرق میان احساس مسئولیت و تمایل او برای نجات برادرش را تشخیص دهد (من هستم) به او کمک شده تا بر این سختی غلبه کند.
حال اگر او را به خاطر آتش سوزی و نجات ندادن برادرش سرزنش کنید، احساس گناه را در او چند برابر شده و این امر سبب می‌شود که در آینده بر سختی ها غلبه نکند و تاب آوری خود را از دست دهد.
نمونه‌هایی از پروژه‌های جهانی تاب‌آوری: اهداف مراقب:
با کودک صحبت کرده تا متوجه شوید که دقیقا چه چیزی او را رنج می دهد و با او همدردی کنید. راه های مختلف را برای حل مسأله کودک مورد بررسی قرار دهید به او اطمینان دهید که او مقصر نیست.
نیازهای کودک:
یاد می گیرد که بین مردم و رفتارهایشان تفاوت قائل شود و برای حل مشکلاتش اعتماد به نفس بیشتری داشته و برای کمک گرفتن سعی کند.
واکنش هایی که تاب آوری را تقویت می کنند:
مادر از او می پرسد که چرا نمی خواهد به مدرسه برود. آنها با این شیوه به کودک نشان می دهند که به او اهمیت می دهند و کودک برای کمک گرفتن به آنها اعتماد می کند، مسأله را با آنها درمیان می گذارد و آنها مشکل را حل می‌کنند تا او بتواند دوباره به مدرسه برود.
واکنش هایی که تاب آوری را تقویت نمی کنند:
مادر هر روز با او به مدرسه برود و به او تکرار کند که نترسد. اما او می ترسد و به مدرسه می رود.
تقویت عوامل تاب آوری:
من دارم: من هستم: من می توانم: نتایج:
کودک یازده ساله به اندازه کافی تاب آوری دارد تا بین استقلال و وابستگی سالم تمایز قائل شود و از بزرگ‌تر ها و همسالان خود کمک بگیرد. اعتماد به نفس اجتماعی کودک بالا است. او می تواند به دنبال دوستی‌های بیشتر برود و در مورد مشکلاتی که در روابطش پیش می آید، فکر کند و آنها را حل کرده و مسئولیت کارها رفتارهایش را بپذیرد. او بیشتر اخلاقیات را می فهمد و می تواند تشخیص بدهد که آیا درست تصمیم می گیرد یا خیر. او از خود احساس همدردی، نوع دوستی، مثبت اندیشی و ایمان نشان می دهد.
 


کد مطلب: 59211

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/59211/باشگاه-تاب-آوری-کودکان-8-11-سالگی

میگنا
  https://www.migna.ir