چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 Aug 2022
تاریخ انتشار :
شنبه ۴ تير ۱۴۰۱ / ۲۳:۳۹
کد مطلب: 59222
۰

تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!

تفاوت ضریب هوشی دوقلوهایی که در دو کشور متفاوت بزرگ شدند!
در مطالعه ای که به تازگی منتشر شده، محققان دانشگاه کوکمین در سئول و دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، ویژگی های زنی را که در کره جنوبی بزرگ شده با خواهرش که در آمریکا رشد یافته مقایسه کردند. این خواهران دوقلو در سال ۱۹۷۴ در سئول به دنیا آمدند، اما وقتی دو ساله بودند، یکی از آنها گم شد و همین موضوع باعث جدایی این دو از یکدیگر و بزرگ شدن آنها در محیط های متفاوت شد. زیرا به رغم تلاش‌های فراوان، جستجوی والدین این دخترها بی‌نتیجه ماند و در نهایت یکی از آنها توسط یک زوج امریکایی به فرزندی پذیرفته شد.


این فرزندخوانده بدون آنکه از خواهر و برادرهایش اطلاعی داشته باشد بزرگ شد، تا اینکه در یک برنامه دولتی کره جنوبی که در آن اعضای خانواده ها را دوباره گرد هم جمع می‌کرد شرکت کرد. در سال ۲۰۲۰ او از طریق نتایج دی ان ای خود متوجه شد نه تنها یک دوقلوی همسان، بلکه یک برادر و خواهر بزرگ‌تر دارد. مدتی بعد از پیوند دوباره این دوقلوها، این دو قبول کردند در مطالعه ای شامل تست های هوش، ویژگی های شخصیتی، سلامت روان و سابقه پزشکی شرکت کنند.

در این مطالعه، خواهری که در کره بزرگ شده بود زندگی در یک خانواده دوست داشتنی و مسالمت آمیز را تجربه کرده بود، در حالی که قُل دیگر که در آمریکا بزرگ شده بود در خانه با درگیری های والدین و در نهایت طلاق والدینی که به فرزندی قبولش کرده بودند مواجه بود. یکی از شباهت های این دوقلو سابقه پزشکی‌شان بود، زیرا هر دو تحت عمل جراحی برداشتن تومور از تخمدان هایشان قرار گرفته بودند.

بر اساس نتایج تست هوش، خواهری که در آمریکا بزرگ شده ۱۶ امتیاز کمتر از خواهری که در کره بزرگ شده بود کسب کرد. موضوعی که این یافته ها را قابل توجه کرد این بود که مطالعات قبلی روی دوقلوهای تک تخمکی که از هم جدا شده بودند منجر به تفاوت میانگین ضریب هوشی هفت امتیازی یا کمتر شده است.

محققان اشاره کردند که این نکته که دوقلوها تفاوت های قابل توجهی در توانایی های شناختی که با تاثیر قوی ژنتیکی مرتبط است نشان دادند، قابل توجه است. با آنکه مشخص نیست که آیا تربیت متفاوت این خواهران بر چنین اختلافی در سطح هوش تاثیر گذاشته است یا خیر، محققان اشاره کردند خواهری که در ایالات متحده بزرگ شده بود، پیش از این متحمل سه ضربه مغزی شده بود که می‌توانست توانایی های شناختی اش را تحت تاثیر قرار دهد.

تفاوت دیگری که در این مطالعه فاش شد این بود که زنی که در آمریکا بزرگ شده بود دیدگاه های فردگرایانه تری داشت، در حالی که خواهر ساکن کره ارزش های جمع گرایانه تری را دنبال می‌کرد. جالب اینجاست که نتایج آزمون عزت نفس و سلامت روان آنها یکسان بود.

شباهت های خلق و خویی و شباهت در پیکربندی کلی شخصیت‌های این خواهران دوقلو نیز نشان می‌دهد که با وجود محیط های متفاوت، ژنتیک تاثیر و نقش خود را در تمایلات عاطفی افراد می‌گذارد.


منبع: روزیاتو
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.