چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 Aug 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۹ تير ۱۴۰۱ / ۰۸:۰۸
کد مطلب: 59273
۱

کنکوری‌ها برای کاهش استرس باید این راهکارها را بدانند

کنکوری‌ها برای کاهش استرس باید این راهکارها را بدانند
دکتر سیدمهدی صمیمی اردستانی - روانپزشک با اشاره به اینکه طی سال‌های اخیر کنکور به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین عوامل استرس‌زا در دانش آموزان تلقی می‌شود، بیان کرد: با رونق برپایی انواع کلاس‌های فوق برنامه و آزمون‌های متنوع، اهمیت توانمندسازی دانش آموزان چند برابر شده است که به طور طبیعی این افزایش اهمیت، استرس بسیاری را به همراه دارد.  بخشی از این استرس را می‌توان به عنوان انگیزه‌ای برای تلاش، مفید و لازم دانست، اما هرچه استرس و اضطراب بیش از حد معمول باشد، منجر به کاهش بازدهی خواهد شد.

صمیمی، ارایه توصیه و راهکار موثر برای کاهش استرسی که ریشه سه یا چهار ساله دارد، آن هم در این روزهای پایانی را دشوار دانست و افزود: به طور کلی خانواده‌ها و دانش آموزان باید پیش از این‌ها برای کنترل استرس‌های بی‌مورد اقدام کنند و حتی در صورت نیاز راه‌های درمان دارویی را طبق دستور پزشک پیش بگیرند.

متخصص اعصاب و روان تصریح کرد: پرهیز از مطالعات درسی در روزهای پایانی پیش از آزمون، داشتن خواب کافی، دوری از فضای دیجیتال و اخبار و شایعات، انجام ورزش و نرمش و برقراری تماس با دوستان و خانواده و صحبت درخصوص مطالب غیرمرتبط با کنکور، راهکارهایی جزیی برای کاهش استرس روزهای پایانی پیش از کنکور است.

داوطلبان باید سعی کنند در روزهای پایانی کمتر سراغ مطالب درسی روند؛ چراکه مطالعات این روزها مطلبی به دانش آن‌ها اضافه نمی کند و فقط تنش آن‌ها را بیشتر می کند. به گفته دکتر صمیمی، داشتن خواب کافی و مناسب در کاهش استرس و اضطراب نقشی اساسی دارد.

توصیه می شود در روزهای پایانی کمتر از فضای مجازی استفاده و از اخباری که ممکن است شایعاتی را به دنبال داشته باشد، دوری شود. از طرفی انجام بازی های کامپیوتری، استفاده از موبایل و لپ تاپ نیز باید به حداقل برسد و برقراری ارتباط با دوستان و خانواده و صحبت کردن از مسائلی غیر از کنکور، جایگزین آن شود.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، صمیمی انجام ورزش های ملایم که فشار زیادی به بدن نمی آورند را در کاهش استرس موثر دانست و گفت: اگر تحرک و ورزش از برنامه‌های روتین دانش آموزان است، به همان منوال ادامه دهند، اما اگر عادت به ورزش ندارند، نرمش‌های سبک انجام دهند تا گام مهمی در کنترل استرس خود بردارند.

این متخصص اعصاب و روان در پایان با تاکید بر لزوم تمرکز بر روی هدف و توجه نکردن به نظرات و باورهای اطرافیان، اظهار کرد: عدم موفقیت هیچ‌گاه خوشایند نیست و البته طبق اصول فرهنگی و باوررهای مردم، کنکور یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین راه‌های دستیابی به هدف‌هاست، اما این عدم موفقیت ممکن است واکنش‌هایی را از سوی دوستان و آشنایان به همراه داشته باشد که داوطلبان باید این واکنش‌ها را نادیده بگیرند و فقط روی هدف خود تمرکز داشته باشند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ