چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - 10 Aug 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۱۰ تير ۱۴۰۱ / ۱۱:۲۸
کد مطلب: 59283
۲

تلفن همراهتان را بی صدا نکنید

زهرا همراز
تلفن همراهتان را بی صدا نکنید
یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد با سایلنت کردن تلفن همراه، فرد بیشتر دچار وسواس شده و گوشی را چک می کند.

منگکی لیائو، پژوهشگر ارشد این تیم مطالعاتی در دانشگاه ایالتی پن، درباره موضوع فوق می‌ گوید: برای این مطالعه، ۱۳۸ فرد داوطلب در نظر گرفته شده و ۴۲ درصد آن ها برای چهار روز گوشی خود را سایلنت کرده و مابقی تلفن های خود را در حالت عادی نگه داشتند.

قبل از شروع مطالعه، افراد یک نظرسنجی را تکمیل کردند تا ببینند آیا سندرم FOMO دارند یا خیر؟ در ادامه ابزار Screen Time بر روی تلفن های همراه آن ها نصب شده  تا بتوانند داده های دقیق را به محققان گزارش دهند.

بر این اساس مشخص شد کسانی که تلفن های خود را سایلنت کرده بودند، بیشترین ساعت حضور را در رسانه های اجتماعی داشته و بیشتر از شرکت کنندگانی که دستگاه خود را بی صدا نکردند، تلفن خود را چک کردند. علاوه بر این مدت زمان روشن بودن صفحه نمایش تلفن در افراد گروه تلفن های سایلنت شده نه تنها بیشتر بود، بلکه نادیده گرفتن اعلان ها نیز احساس استرس این افراد را افزایش داد.

لیائو در این رابطه پیشنهاد می‌ کند: به‌جای قطع یا غیرفعال کردن همه اعلان‌ ها می توانید تنظیمات گوشی خود را به طوری دربیاورید که فقط پیام های ضروری را به صورت هشدار دریافت، اعلام کند. این کار ممکن است به معنای فعال کردن اعلان‌های خانوادگی و دوستان نزدیک برای کاهش اضطراب باشد.

لیائو در این رابطه گفت: امیدوارم مطالعه ما بتواند طراحی شخصی ‌سازی ‌شده ‌تری برای اعلان ‌ها ایجاد کند که می‌ تواند تجربه کاربران از تلفن ‌های همراه را بهبود بخشد.

تئا گالاگر، استادیار روان پزشکی بالینی نیز در این رابطه گفت: درمانگران اغلب به مردم می گویند که تلفن های خود را خاموش کنند تا بتوانند در زندگی روزمره خود حضور بیشتری داشته باشند، اما این مطالعه نشان می دهد که ممکن است این بهترین اقدام برای برخی افراد نباشد.  اگر شما اختلال وسواس داشته باشید، سایلنت کردن تلفن باعث استرس شما شده و همواره فکر می کنید برخی پیام ها را از دست داده اید.

لوورن موزلی، روانشناس کودک و نوجوان در مرکز پزشکی بوستون، با این موضوع موافق است و می گوید:‌ تلفن های هوشمند یک شمشیر دو لبه هستند. آن ‌ها می ‌توانند از نظر داشتن اطلاعات در دسترس ما بسیار مفید باشند، اما همچنین می‌توانند باعث کاهش تعاملات اجتماعی شوند زیرا ما دائماً با تلفن‌های خود تماس داریم.

ترک این عادت آسان نیست. سعی کنید رفتار جایگزینی پیدا کنید که رضایت بخش تر باشد و بپذیرید که ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کنید شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی  Computers in Human Behavior منتشر شده است.

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سلامت روانِ پزشکان جدید در خطر است
هشدار دانشمندان: مغز انسان برای بیداری در نیمه شب ساخته نشده است
۷ درسی که آدم‌ها یک عمر طول می‌کشد تا بیاموزند!
شما صاحب کدام شخصیت آب‌وهوایی هستید؛ بیزار از باران یا عاشق تابستان؟
آینده ای روشن با انتخابی آگاهانه
اختلال پدوفیلیا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟
زنان اثرگذار در تاریخ روانشناسی
جدایی یک رویداد نیست یک فرایند است
چگونه از کودک‌مان در برابر پدوفیلی‌ها محافظت کنیم؟
افراد دارای خالکوبی و پیرسینگ، مشکلات کودکی بسیاری داشته‌اند!
درمان وسواس فکری بدون دارو
با شوهر خسیس خود چه کنیم؟
زندگی آنقدر ابدی نیست که هر روز بتوان مهربان بودن را به فردا موکول کرد