شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - 26 Nov 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۴ تير ۱۴۰۱ / ۱۷:۳۰
کد مطلب: 59325
۰
گزارش پژوهش

آیا زنان بیشتر از مردان دچار آلزایمر می شوند؟

فاطمه کردی
آیا زنان بیشتر از مردان دچار آلزایمر می شوند؟
مشکلات زوال عقل و آلزایمر یک معضل جهانی و رو به رشد است که در همه جای جهان دیده می شود. در این میان آمارها نشان می دهد زنان بیشتر از مردان دچار آلزایمر می شوند. مطالعات جدید محققان نشان می دهد یک ژن عامل اصلی این موضوع است.
محققانی که روی ژن‌های دخیل در بیماری آلزایمر مطالعه می ‌کنند، ژن جدیدی به نام MGMT را شناسایی کرده‌ اند که خطر ابتلا به این نوع از زوال عقل رایج را در زنان افزایش می ‌دهد.

لیندسی فارر، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه و رئیس بخش ژنتیک زیست پزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون، درباره موضوع فوق گفت: این یکی از معدود و شاید قوی ‌ترین ارتباط ‌های یک عامل خطر ژنتیکی برای آلزایمر محسوب شود که مختص زنان است.
در این مطالعه تیمی از پژوهشگران دانشگاه شیکاگو با همکاری محققان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون با استفاده از دو مجموعه داده نامرتبط و روش‌های مختلف به دنبال کشف پیوندهای ژنتیکی مرتبط با آلزایمر بودند.
طی این تحقیقات یک مجموعه داده از خانواده بزرگی از هوتریت ها مورد بررسی قرار گرفتند. هوتریت ها یک گروه جمعیتی در اروپای مرکزی هستند که فرهنگ ایزوله و مخزن ژنی کوچک این گروه جمعیتی، آن ها را به کانونی محبوب برای مطالعه عوامل ژنتیکی تعیین کننده بیماری تبدیل کرده است. تمام افرادی که در این داده ها برای آلزایمر مورد مطالعه قرار گرفتند زن بودند.
این تیم همچنین داده های ژنتیکی ۱۰ هزار و ۳۴۰ زن را که فاقد ژن APOE4 بودند، تجزیه و تحلیل کردند. این ژن، یک عامل خطر شناخته شده آلزایمر محسوب می شود که حدود ۶۰ درصد از مردم اروپایی و حدود ۲۶ درصد از جمعیت عمومی جهان این ژن را دارند.
یافته های این مطالعه نشان می دهد برای هر دو مجموعه داده ها، ژن جدید MGMT به طور قابل توجهی با ابتلا به بیماری آلزایمر مرتبط بود.
دکتر فارر در این رابطه گفت: این یافته بسیار مهم محسوب می شود زیرا تاثیر ژن فوق به طور مستقل در دو جمعیت مجزا با استفاده از رویکردهای مختلف کشف شد. بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل است و میلیون ها نفر را در جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
کارول اوبر، رئیس بخش ژنتیک انسانی در دانشگاه شیکاگو، و نویسنده ارشد این مطالعه، اعلام کرد: این مطالعه ارزش جمعیت ‌های بنیان ‌گذار برای مطالعات نقشه ‌برداری ژنتیکی بیماری‌ هایی مانند آلزایمر را برجسته کرد. برای درک اینکه چرا MGMT بر خطر آلزایمر در زنان تأثیر می گذارد، به مطالعه بیشتری نیاز است. 
در خاتمه نویسندگان خاطرنشان کردند: این مطالعه اهمیت جستجوی عوامل خطر را نشان می دهد که ممکن است مختص یک جنسیت باشد. شرح کامل این پژوهش در آخرین شماره مجله تخصصی Alzheimers & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association منتشر شده است.
 
 
مرجع : سینا
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
وقتی حالتان بد است این کارها را نکنید
چه نوع آدم‌هایی به طالع‌بینی اعتقاد دارند؟
نظریه شخصیت جورج کلی
تونل هابه ما آموختند که حتی دردل سنگ هم راهی برای عبور هست، تونل ها راست میگویند ؛ راه است ، حتی از دلِ سنگ! " آنجا كه راه نیست ، خداوند راه را می گشاید... "