شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ - 1 Oct 2022
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۲۲ تير ۱۴۰۱ / ۰۶:۱۳
کد مطلب: 59390
۱

کاهش استرس از دریچه آنلاین هنر

به نقل از ارث، نتایج تحقیق جدید به رهبری دانشگاه وین اتریش نشان داده درگیر شدن با هنر آنلاین در واقع اثرات مثبت مشابهی دارد. به گفته کارشناسان یک بازدید کوتاه سه دقیقه‌ای از یک نمایشگاه آنلاین هنری یا فرهنگی می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر رفاه ذهنی داشته باشد.

هنگامی که همه‌گیری کووید ۱۹ در سال ۲۰۲۰ آغاز شد و خانه‌نشینی در سراسر جهان اعمال شد، موسسات هنری و فرهنگی از مکان‌های فیزیکی خود به اینترنت منتقل شدند. برای اولین بار در تاریخ گالری‌های هنر دیجیتال و موزه‌های آنلاین گسترده شدند و در کانون توجه قرار گرفتند.

محققان افزودند: گردشگری‌های مجازی به وجود آمد که مردم را تشویق می‌کرد از روی کاناپه‌های‌شان از موزه بازدید کنند و مخاطبان برای اولین‌ بار با هنر و فرهنگ آنلاین مواجه شدند.

در حالی که در دهه گذشته محققان مطالعات مختلفی را انجام داده‌اند که نشان می‌دهد هنر تاثیر مثبتی بر سلامت و تندرستی دارد، مشخص نیست که آیا این تاثیرات می‌توانند از تعامل با هنر آنلاین نیز پدیدار شوند یا خیر.

در این تحقیق دانشمندان از گروهی شرکت‌کننده خواستند تا از چندین نمایشگاه هنری از طریق تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌ها بازدید کنند و وضعیت روان‌شناختی و رفاه آن‌ها را اندازه‌گیری کردند تا تعیین کنند تماشای هنر در اینترنت تا چه حد ممکن است مفید باشد.

نتایج نشان می‌دهد که حتی تماشای بسیار کوتاه هنر آنلاین می‌تواند تاثیرات قابل‌ توجهی داشته باشد. خلق‌وخوی شرکت‌کنندگان و بهزیستی ذهنی را بهبود بخشد و احساس اضطراب و تنهایی را کاهش دهد. هرچه افراد این هنر را معنادارتر یا زیباتر بدانند، هنگام تماشای آن احساسات مثبت بیشتری خواهند داشت و این اثرات با سایر موارد از جمله تجربیات طبیعت یا بازدید از گالری‌های هنری فیزیکی قابل مقایسه است.

این یافته‌ها اهمیت هنر را بر سلامتی و رفاه نشان می‌دهد و مسیرهایی را برای تحقیقات و کاربردهای آینده در فضاهایی مانند بیمارستان‌ها، اتاق‌های انتظار یا مناطق روستایی که دسترسی به هنر محدود است، ارائه می‌کند.

نتایج این مطالعه در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این وابستگی ناسالم آشنا شوید
علت افزایش بلوغ زودرس دختران در دوران همه‌گیری چیست؟
اگر سوگ‌هايمان به پايان نرسد چه؟
۳۴ ماهگی کودک؛ آغاز مهارت های زبانی و احساسی
چرا وقتی ورزش می‌کنید حال روح‌تان بهتر می‌شود؟
حسادت بیمارگونه، علل، علائم و درمان
به این گفتار و رفتار نوجوان‌تان حساس باشید
روانشناسی ریسک‌پذیری را چگونه می بیند؟!
خودکشی شناسی  یا  Suicidology
چــه سنی برای عاشق شدن مناسب است؟
چگونه وابستگی عاطفی را از بین ببریم؟
خیانت همسر و دلیلش
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی