يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ - 28 May 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۶ شهريور ۱۴۰۱ / ۰۹:۲۰
کد مطلب: 59768
۰

اعلام عناوین و ضرایب دروس کنکور ۱۴۰۲ تا پایان شهریور

اعلام عناوین و ضرایب دروس کنکور ۱۴۰۲ تا پایان شهریور
با ابلاغ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی رئیس جمهور، کنکور 1402 نسبت به سال‌های گذشته تغییراتی خواهد داشت. از کنکور 1402 به بعد هر داوطلب مجاز است به جای یک با شرکت در کنکور در یک سال، دو بار در سال در آزمون شرکت کند و نتیجه هر آزمون که بیشتر رضایت‌بخش باشد، برای پذیرش در دانشگاه ملاک عمل قرار گیرد؛ علاوه بر این با اعلام نتایج هر آزمون به مدت دو سال، داوطلبان فرصت بیشتری برای تصمیم گیری و انتخاب رشته خواهند داشت.

در کنکور سال 1402، معدل امتحانات نهایی پایه دوازدهم 40 درصد تاثیر قطعی خواهد داشت.

کنکور در سال 1402 سهم 60 درصدی داشته و صرفاً از دروس تخصصی و دو بار برگزار خواهد شد و داوطلب می‌تواند به اختیار خود در یک یا هر دو آزمون شرکت کند. نوبت نخست برگزاری کنکور 1402، پنج‌شنبه و جمعه 29 و 30 دی 1401 و نوبت دوم، چهارشنبه و پنج‌شنبه 14 و 15 تیر 1402 است.

عناوین و ضرایب دروس کنکور در هر یک از گروه‌های آزمایشی پیش از شروع سال تحصیلی جدید توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو مطرح و تعیین خواهد شد و حداکثر تا پایان شهریورماه به اطلاع عموم داوطلبان خواهد رسید. این عناوین و ضرائب تا سه سال معتبر بوده و هر سه سال یک بار قابل بازنگری خواهد بود.

سوابق تحصیلی داوطلبان فارغ‌التحصیل مقطع متوسطه در سال‌های گذشته بدین صورت است که وزارت آموزش و پرورش باید نسبت به ایجاد سابقه تحصیلی برای تمام دانش‌آموزان اقدام کند به گونه‌ای که برای سنجش و پذیرش داوطلبان از سال تحصیلی 1402-1403 به بعد همه فارغ‌التحصیلان از جمله فارغ‌التحصیلان سال‌های گذشته دارای سوابق تحصیلی باشند.

با توجه به اختلاف ویژگی‌های آماری نمرات سابقه تحصیلی در سال‌های مختلف، سازمان سنجش با همکاری آموزش و پرورش نسبت به همترازی آنها اقدام می‌کند. در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ترمیم سابقه تحصیلی برای داوطلبان فارغ‌التحصیل سال 1401 و قبل از آن وجود دارد؟ باید گفت که ایجاد سابقه تحصیلی، امکان و نحوه ترمیم سابقه تحصیلی، تعداد دفعات تکرار آن و نحوه اعمال میزان تأثیر سوابق تحصیلی برای پایه‌های مختلف در نظام‌های مختلف آموزشی از جمله 6.3.3، نظام آموزشی قبلی (دیپلم و پیش دانشگاهی)، شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش و گروه‌های آزمایشی هنر و زبان پس از تصویب در شورای سنجش و پذیرش دانشجو، پیش از شروع سال تحصیلی جدید اطلاع رسانی خواهد شد.

تکلیف دروس عمومی
از کنکور 1402 به بعد، دروس عمومی در سوابق تحصیلی دانش آموزان مورد توجه خواهد بود، عناوین و ضرائب آنها در هر یک از گروه‌های آزمایشی به پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و تصویب شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و اعلام خواهد شد به این ترتیب میزان تسلط داوطلبان بر محتوا و مفاهیم دروس عمومی بر اساس سابقه تحصیلی آنها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

سهمیه‌ها حذف می‌شود؟
سهمیه‌های مناطق و سایر سهمیه‌های کنکور به قوت خود باقی است و هم‌اکنون تغییری در سهمیه‌های موجود در پذیرش داوطلبین رخ نداده است و این سهمیه‌ها حذف نخواهند شد. عناوین و ضرایب دروس کنکور سراسری به پیشنهاد سازمان سنجش و دروس و موثر بر سابقه تحصیلی به پیشنهاد آموزش و پرورش تا پیش از شروع سال تحصیلی جدید حداکثر تا پایان شهریور توسط شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین و برای یک بازه سه ساله اعلام می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
افراد افسرده با ریسک ابتلا به ۲۹ بیماری دیگر روبرو هستند
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی