يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - 4 Dec 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ / ۰۸:۳۳
کد مطلب: 60009
۱
یافته های یک پژوهش بین المللی نشان می دهد

مردم ناامید زودتر پیر میشوند

سامیه خسروی زاده
مردم ناامید زودتر پیر میشوند
نتایج مطالعات جدید سالمندی نشان می دهد که عدم داشتن آرامش روان و شادی در مقایسه با استعمال دخانیات تأثیر قوی تری بر سرعت پیری افراد جامعه دارد.
 بر اثر کهولت سن آسیب مولکولی انباشته شده و به ایجاد ضعف و بیماری های جدی مرتبط با پیری کمک می کند. در برخی افراد این فرآیندهای مولکولی شدیدتر از سایرین است که منجر به ایجاد وضعیتی می شود که معمولاً از آن به عنوان پیری زودرس یاد می کنند.

خوشبختانه، افزایش سرعت پیری ممکن است قبل از آشکار شدن پیامدهای فاجعه ‌بار آن با استفاده از مدل ‌های دیجیتالی پیری مانند ساعت ‌های پیری شناسایی شود. چنین مدل هایی همچنین می توانند برای استخراج درمان های ضد پیری در سطوح فردی و جمعیتی مورد استفاده قرار گیرند.

بر اساس یافته های آخرین مطالعات، هر درمان ضد پیری باید به همان اندازه که بر سلامت جسمی فرد تمرکز می کند، بر سلامت روان فرد نیز متمرکز باشد. یک پژوهش بین ‌المللی به رهبری دانشمندان آمریکایی و چینی، تأثیرات تنهایی، خواب بدون آرامش یا احساس ناراحتی و عدم شادی را بر سرعت پیری اندازه‌ گیری کرده و آن را قابل توجه دانسته است.
این پژوهش دارای یک ساعت پیری جدید است که با خون و داده های بیومتریک ۱۱ هزار و ۹۱۴ بزرگسال چینی تأیید شده است. این مدل اولین ساعت پیری است که به طور انحصاری بر روی یک گروه چینی با چنین حجمی انجام شده است.
نتایج تحقیقات نشان داد: شتاب سالمندی در افراد با سابقه سکته مغزی، بیماری های کبدی و ریوی، افراد سیگاری و از همه جالب تر، افرادی که دارای وضعیت روانی آسیب پذیر بودند، بیشتر مشاهده شد. در واقع مشخص شد که احساس ناامیدی، ناراحتی و تنهایی بیشتر از سیگار کشیدن، سن بیولوژیکی فرد را افزایش می دهد. سایر عوامل مرتبط با شتاب سالمندی مورد استفاده در این مطالعه عبارتند از مجرد بودن و زندگی در یک منطقه روستایی.

محققان این مطالعه نتیجه می گیرند: جنبه روانی پیری را نباید در تحقیقات یا در کاربردهای عملی ضد پیری نادیده گرفت. به گفته مانوئل فاریا (Manuel Faria) یکی از پژوهشگران این تحقیقات از دانشگاه استنفورد، وضعیت‌ روانی و روانی-اجتماعی یکی از قوی‌ ترین پیش ‌بینی ‌کننده‌ های پیامدهای سلامتی و کیفیت زندگی است که تا حد زیادی از مراقبت ‌های بهداشتی مدرن حذف شده است.

الکس ژاورونکوف (Alex Zhavoronkov) یکی دیگر از اعضای پژوهشی این تحقیقات می افزاید:  با در نظر گرفتن این عوامل جوامع باید پیری روانی را در مقیاس ملی کاهش داده یا حتی معکوس کنند.

این پژوهش ها که با حمایت شرکت تحقیقاتی Deep Longevity انجام شد توسط یک سرویس وب سلامت روان تحت هدایت هوش مصنوعی انجام می شود. این سرویس یک ارزیابی روان ‌شناختی رایگان ارائه می‌ دهد که توسط هوش مصنوعی پردازش شده و گزارشی جامع از سن روانی کاربران و همچنین وضعیت بهزیستی روانی فعلی و آینده ارائه می ‌دهد. شرح کامل این مقاله جذاب و یافته های آن در آخرین شماره مجله تخصصی Aging-US منتشر شده است.
 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
سخن گفتن با خدا مانند صحبت کردن با یک دوست پشت تلفن است... ممکن است او را در طرف دیگر نبینیم، اما می دانیم که دارد گوش می دهد...