يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - 4 Dec 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۸ مهر ۱۴۰۱ / ۰۹:۴۰
کد مطلب: 60018
۱

واکسن کرونا و قاعدگی زنان

فاطمه کردی
واکسن کرونا و قاعدگی زنان
نتایج یک مطالعه جدید انجام شده در موسسه ملی بهداشت مستقر در ایالات متحده ارتباط بین تغییرات موقت چرخه‌ های قاعدگی بیشتر زنان با تزریق واکسن کووید۱۹ را تایید کرد.

پیش از این طی ماه های گذشته بحث های متعددی در زمینه تاثیر واکسن کرونا بر انسان مطرح شده و به طور خاص بحث هایی مبنی بر اینکه تزریق واکسن کووید۱۹ بر چرخه قاعدگی زنان تاثیر می گذارد، شکل گرفته بود. متاسفانه تاکنون این موضوع در حد نظریه باقی مانده و هیچ مطالعه علمی دقیقی موضوع فوق را اثبات نکرده بود. 

بر این اساس یک مطالعه گسترده تری که روی شرکت کنندگانی از کانادا، بریتانیا، ایالات متحده، اروپا و سایر مناطق جهان انجام شد، محققان به طور خاص به مقایسه‌ بین افراد واکسینه‌ شده با یکی از نه واکسن مختلف کووید۱۹ و افراد واکسینه نشده پرداخته تا تایید یا عدم تایید این ادعا را ثابت کنند. 

نتایج نشان می دهد:طول چرخه قاعدگی افراد پس از دریافت واکسن کووید۱۹ تغییر کرده و افزایش یافت. نکته مهم این است که این افزایش چرخه قاعدگی تقریبا برای اکثر شرکت کنندگان این مطالعه که تقریبا ۲۰ هزار نفر را در برمی گرفت، وجود داشت. 

قابل توجه است افرادی که دو دوز واکسن کووید۱۹ را در یک چرخه قاعدگی خود دریافت کردند، افزایش طولانی‌ تری از چرخه را مشاهده کردند. در ضمن این تغییرات اغلب کوتاه مدت بوده و جای نگرانی وجود ندارد.

طبق گزارش این مطالعه، افرادی که واکسینه شده بودند کمتر از یک روز در هر چرخه ای که واکسینه شده بودند، افزایش را مشاهده کردند و به طور میانگین افزایش 0.71 روز پس از اولین دوز و افزایش میانگین 0.56 روز پس از دوز دوم ذکر شده است.

در همین حال، شرکت ‌کنندگانی که دو دوز واکسن کووید۱۹ را در یک چرخه قاعدگی خود دریافت کردند، افزایش طولانی ‌تری را با میانگین افزایش طول چرخه قاعدگی 3.91 روز تجربه کردند. این تغییرات در چرخه قاعدگی افراد واکسینه نشده، دیده نمی شود. 

شیرین کالیان، استادیار بخش غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه بریتیش کلمبیا در این رابطه توضیح داد: در رابطه با تغییرات طول چرخه قاعدگی زنان باید گفت استرس، چه عفونی و چه غیرعفونی، می تواند بر چرخه قاعدگی زنان تأثیر بگذارد. وی اطمینان داد که این تغییرات اغلب موقتی و کوتاه مدت بوده و جای نگرانی نیست. 

برخی افراد نگرانند تغییرات درک شده در عملکرد بدن در باروری تاثیرگذار باشد اما مطالعات جداگانه انجام شده و نشان می دهد هیچ ارتباطی بین واکسیناسیون کووید۱۹ و خطر ناباروری وجود ندارد.

 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
خدايا،ميشه چند لحظه وقتتو بگيرم! اين دفعه چيزي ازت نمي خوام! فقط مي خوام  خيلي ساده بگم: ممنون براي همه چيز...