جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - 9 Dec 2022
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ / ۱۰:۵۰
کد مطلب: 60050
۲

قدرت تاب آوری در سالمندی اهمیت بالایی دارد

دکتر لیلا رحیمیان
قدرت تاب آوری در سالمندی اهمیت بالایی دارد
رحیمیان با بیان اینكه احترام و تكریم مقام و منزلت سالمندان مورد سفارش پیشوایان دین است گفت: مبحث سالمند در آموزه‌های دینی و فرهنگی ما ایرانیان از جایگاه والایی برخوردار است.
وی افزود: شعار ملی روز جهانی سالمند با عنوان «تاب آوری و مشاركت زنان سالمند در مدیریت برنامه‌های خانواده» اعلام شده است.
این روانشناس بالینی با اشاره به اهمیت سلامت جسمی و روحی سالمندان اظهاركرد: معمولاً بیشترین نگاه در حوزه سالمندیِ سالم معطوف به سلامت جسم و سلامت تغذیه آنهاست درصورتیكه فارغ از تغذیه سالم، كاهش استرس و هیجانات روحی نیز تا حدود زیادی می‌تواند تاب آوری سالمندان را افزایش دهد.
رحیمیان با ارائه تعریف مختصری از مفهوم «تاب آوری» گفت: تاب آوری در درجه نخست به معنای پذیرش دشواری‌ها و سپس ایجاد ظرفیت بازگشتن از دشواری‌های پایدار و ادامه دار و توانایی در ترمیم خویشتن و برگشت به شرایط متعادل است.
وی با اشاره به اهمیت ویژه تاب آوری در سالمندان افزود: به وجود آمدن این ظرفیت در انسان موجب می‌شود كه فرد، پیروزمندانه از رویدادهای ناگوار فاصله گرفته و از نظر شایستگی اجتماعی و تحصیلی و شغلی ارتقا پیدا كند.
این روانشناس بالینی با بیان اینكه تاب آوری از فردی به فرد دیگر متفاوت است و می‌تواند به مرور زمان رشد و یا كاهش پیدا كند گفت: تاب آوری پدیده صرفاً ذاتی نیست و قابلیت یادگیری دارد و در روند آزمون و خطای زندگی شكل می‌گیرد و حاصل آموزش و تعاملات و ارتباطات فرد با اجتماع و خانواده است.

رحیمیان در رادیو گفت وگو اظهاركرد: سالمندی دورانی است كه فرد با كوله باری از تجربه وارد آن می‌شود و خود این كمك می‌كند كه فرد آمادگی روانی و سازگاری بیشتری در رویارویی با بحران‌ها داشته باشد اما لزوماً هم به این معنا نیست كه همه سالمندان قدرت تاب آوری خوبی داشته و افراد تاب آوری باشند.
وی سبك زندگی سالم، ورزش، فعالیت‌های گروهی، مدیریت استرس، واقع بین بودن و خوش بین بودن را از جمله راهكارهای افزایش تاب آوری و سازگاری در افراد عنوان كرد و گفت: تاب آوری به سالمندان اجازه می‌دهد تا فراز و فرودهای سالمندی را به بهترین شكل ممكن بپذیرند و با بحران‌های از دست دادن عزیزان و معلولیت‌های شخصی كنار بیایند.
مرجع : رادیو گفتگو
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چطور از اضطراب به نفع خود استفاده کنیم؟
چرا خودشیفته‌ها جذب نظریه‌های توطئه می‌شوند؟
سندروم داون چیست؟
استاد احمد صافی پدر مشاوره در آموزش و پرورش درگذشت+عکس
۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
شاید باورتون نشه اما دنیا به کوچک‌ترین خوبی‌های شما نیاز داره، خوب بمونید.