پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ - 28 Sep 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ / ۰۶:۲۹
کد مطلب: 60059
۱

«سالمندی»، «افسردگی» و عمری که به «سَر» رسید؟

«سالمندی»، «افسردگی» و عمری که به «سَر» رسید؟
به گزارش میگنا دکتر امین رفیعی پور در گفت‌وگو با ایسنا، همزمان با روز جهانی سالمندان با بیان اینکه به طور معمول اغلب سالمندان تصور می کنند با عبور از ۶۰ سالگی عمرشان به سَر رسیده است، اظهار کرد: در چنین تصوری سالمند دیگر امیدی برای انجام کارها ندارد، با نا امیدی و افسردگی مواجه می شود و این در حالی است که امروزه تعریف سالمندی تغییر کرده و شاهد طول عمر افراد تا ۸۰ و بعضا ۹۰ و ۱۰۰ سالگی هستیم.

این روانشناس ورود به عرصه "سالمندی" را همگام با "افسردگی" عنوان و تصریح کرد: می توان گفت سالمندی به خودی خود همگام با افسردگی است و اختلال افسردگی در افراد پس از سالمندی بیشتر می شود. پس از پاندمی کووید ۱۹ نیز به دلیل کاهش ارتباطات اجتماعی به ویژه در بین سالمندان با دیگر اعضاd خانواده به دلیل خطر پذیری بالای این گروه سنی برای ابتلا به کووید ۱۹، آمار افسردگی در بین این گروه سنی افزایش یافت.

وی سالمندی را مسیری از زندگی دانست که علاوه بر  ایجاد مشکلات جسمی و فیزیکی می تواند برای افراد مشکلات روانشناختی نیز ایجاد کرده و سلامت و بهداشت روان آنها را با مشکل مواجه کند.


سالمندان مراجعه به روانشناس را جدی بگیرند
رفیعی پور همچنین در ادامه سخنان خود درباره ضرورت ارائه خدمات روانشناختی به سالمندان، افزود: سالمندان و خانواده هایشان باید دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره را جدی بگیرند. قطعا اگر دریافت خدمات روانشناسی و مشاوره از سوی سالمندان جدی گرفته شود برای جلوگیری از افسردگی و ناامیدی این گروه سنی موثر خواهد بود. مراجعه به روانشناس و مشاور برای بیان مشکلات روانشناختی در طیف سنی سالمندی بسیار مهم است و می تواند حس نا امیدی و افسردگی را در سالمندان از بین ببرد.

"آلزایمر" پس از "افسردگی" از دیگر مشکلات پر چالش سالمندان
معاون آموزشی و پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور در بخش دیگر سخنان خود به آلزایمر نیز اشاره و با بیان اینکه "آلزایمر" پس از "افسردگی" از دیگر مشکلات پر چالش سالمندان محسوب می‌شود که برای آنها بار روانی به همراه دارد، خاطر نشان کرد: بعضا حوزه شناختی و حافظه سالمندان پس از ۶۵ سال دچار اختلال شده و با ایجاد اختلال در شناخت و افکار به مرور زمان دچار آلزایمر می شوند. این اختلالات خود می توانند سطح اضطراب سالمند را افزایش دهند و از این رو مراجعه به روانشناس باید جدی گرفته شود.

این روانشناس با یادآوری اینکه خانواده های دارای فرد سالمند و خود سالمندان مراجعه به روانشناس را جدی نمی گیرند، تاکید کرد: خانواده ها باید نسبت به نشانه‌های افسردگی نظیر کاهش یا افزایش اشتها، خستگی، احساس نا امیدی، بدن درد و علائم جسمانی افسردگی در اعضای سالمندان خود حساس بوده و با بروز این نشانه‌ها، سالمند را برای درمان به روانشناس ارجاع دهند.

رفیعی پور در پایان سخنان خود خطاب به خانواده‌های دارای سالمند توصیه کرد: باید بپذیریم سالمندان جزوی از خانواده ما هستند و اعضای خانواده باید در شرایط حساس زندگی نظر آنها را جویا شده و از آنها مشورت گیرند. این نظر خواستن و مشورت کردن با سالمندان باعث می شود این گروه سنی احساس ارزشمندی کرده و با افزایش همدلی احساس کنند برای جامعه و اعضای خانواده خود مفید هستند. همچنین اعضای خانواده باید برای تفریح و سرگرمی و مطالعه سالمندان برنامه ریزی کنند تا از بروز آلزایمر در آنها جلوگیری شود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
ز باغ رعيت، گر مَلك خورد سيبي / برآرند غلامان، درخت از بيخ