جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - 9 Dec 2022
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ / ۱۰:۳۷
کد مطلب: 60077
۳

مدیریت و تحمل ابهام

دکتر علیرضا صارمی
مدیریت و تحمل ابهام
به گزارش باشگاه تاب آوری میگنا تحمل ابهام عبارت است از روشی که یک فرد (یا گروه) اطلاعاتی را در مورد موقعیت‌های مبهم در نظر می‌گیرد و با طیفی از نشانه‌های ناآشنا، پیچیده یا نامتجانس مواجه می‌شود. به عبارت دیگر، تحمل ابهام درجه‌ای است که فرد می‌‌‌تواند با موقعیت سازمان نیافته یا موقعیتی که پایان آن نامشخص است مقابله‌ای موفقیت‌آمیزی داشته باشد.

در ‌‌این حالت تحمل ابهام، می‌‌‌تواند میل و رغبت فرد را به توانایی پذیرفتن تجربه‌های متفاوت یا موقعیت شناخته نشده ارزیابی نماید. افرادی که تحمل ابهام بالایی دارند در تکالیف مبهم به خوبی عمل می‌‌‌کنند، طالب ابهام بوده و از آن لذت می‌‌‌برند، یا دسته کم مرعوب نمی‌‌‌شوند.
 
قدرت تحمل ابهام وابسته به زمینه و محیط (فرهنگ) است به این معنی که ممکن است همان وضعیت در یک محیط مبهم باشد و در شرایط دیگر مبهم نباشد.
فرهنگ‌های با تحمل ابهام بالا تمایل دارند در موقعیت‌هایی که همیشه نمی‌دانند چه اتفاقی می‌افتد احساس راحتی ‌کنند و از این موارد اجتناب و دوری نکنند.
شاخص ابهام‌گریزی یا اجتناب از عدم قطعیت یک شاخص در تحقیقات فرهنگی هافستد است.
جوامعی دارای اجتناب از عدم قطعیت ضعیف، با ویژگی‌های ریسک‌پذیری، انعطاف‌پذیری، تحمل نظرات و رفتارهای مختلف مشخص می‌شوند.
جوامعی که دارای اجتناب از عدم قطعیت قوی هستند نیز با ویژگی‌های زیر مشخص می‌شوند: گرایش به اجتناب از ریسک
وجود رویه‌های استاندارد
قوانین مکتوب و ساختارهای مشخص
الزام قدرتمند به اجماع
احترام به اقتدا
تحمل حداقلی یا عدم تحمل در برابر انحرافات،
ارتقاء بسته به سن یا ارشدیت.


بر اساس پژوهش راجی، (1397) در شاخص عدم قطعیت و ابهام‌گریزی، ایران نمره 59 را کسب کرده است که بدان معناست که جامعه ایران به لحاظ فرهنگی به مشخصه‌های جوامع دارای اجتناب از عدم قطعیت و زیاد گرایش دارد و ابهام‌گریز است.
بنابراین ما زمانی که با ابهام و عدم اطمینان مواجه می‌شویم از نظر روحی و روانی به هم می‌ریزیم و بدن ما از نظر فیزیولوژیکی و ذهنی قدرت مقابله خود را از دست می‌دهد و لازم است برای انطباق با شرایط جدید و مبهم بر این شاخص فرهنگی تمرکز نموده و بیشتر و بیشتر کار کنیم. این امر در تاب‌آوری متبلور است.
در واقع تاب‌آوری به ما می‌آموزد در مواقع ابهام و شرایط عدم اطمینان، ما به پاسخ‌های قطعی و نیز اطمینان بخش در مورد رویدادهای آشکار نشده، نیاز نداریم و ممکن است نتیجه‌گیری‌هایی که دیگران صحیح می‌پندارند به تعویق بیاندازیم.
درعین حال، الگوهای انرژی ما، اجازه می‌دهد تا بسیار سریع و قبل از دیگران، متوجه شویم چه اتفاقی در حال وقوع است.
در این حالت می‌توانیم از اطلاعات بسیار کم، نتیجه‌گیری‌های معنادار داشته باشیم. تاب‌آوری به ما می‌آموزد از روش‌های زیر برای افزایش تحمل ابهام استفاده کنیم:
یاد بگیریم بدون دانستن همه جزئیات عمل کنیم. داشتن توانایی انجام عمل بدون داشتن تک تک جزئیات، یک جزء کلیدی در مقابله با ابهام است. ریسک کنیم و ریسک‌پذیر باشیم. برای سناریوهای مختلف برنامه‌ریزی کنیم و فقط ذهن خود را به شیوه صفر و صدی تربیت نکنیم.توانایی خود در برقراری ارتباط ارتقا دهیم. پیتر دارکر پدر علم جدید مدیریت می‌گوید: مدیریت در دنیای حاضر یعنی، ارتباطات، ارتباطات و ارتباطات تغییر را در آغوش بگیریم و از تغییر رویگردان نباشیم.
 

 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چطور از اضطراب به نفع خود استفاده کنیم؟
چرا خودشیفته‌ها جذب نظریه‌های توطئه می‌شوند؟
سندروم داون چیست؟
استاد احمد صافی پدر مشاوره در آموزش و پرورش درگذشت+عکس
۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
هم اکنون که در حال نفس کشیدن هستید، کس دیگری دارد نفس های آخرش را می کشد. پس دست از گله و شکایت بردارید و بیاموزید چگونه با داشته هایتان زندگی کنید.