يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - 4 Dec 2022
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۲۲ آبان ۱۴۰۱ / ۱۲:۴۶
کد مطلب: 60413
۳

الزام حضور مشاور تربیتی در مدارس

الزام حضور مشاور تربیتی در مدارس
اصغر باقرزاده گفت: مربیان ما بی انگیزه هستند، ولی دانش آموزان خیلی انگیزه دارند. اینکه نوجوان بی انگیزه باشد بستگی به این دارد که در چه مسائلی بی انگیزه است. نوجوانان در یک سری مسائل، باانگیزه و در یک سری مسائل کم انگیزه هستند.
 
وی افزود: مدت هاست که به آموزش و پرورش به ویژه به بخش پرورشی توجه ویژه‌ای نشده است، این اشکال است که نیروی انسانی به روز نشده و آن‌ها را تحت حمایت‌های فکری، معنوی، ارتقای توانمندی‌های حرفه‌ای قرار ندادیم.

باقرزاده اضافه کرد: در کشور حدود ۱۱۴ هزار مدرسه داریم که از این تعداد مدرسه، حدود ۴۰ هزار مدرسه مربی تربیتی دارند و امسال ۷ هزار نفر از این تعداد بازنشسته می‌شوند؛ البته از این تعداد مربی پرورشی حدود ۵۰ درصد بالای۲۰ سال سابقه دارند و ما هیچ وقت این نیرو را به روز نکرده ایم و این موضوع باعث بی انگیزگی دانش آموزان می‌شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر مهم‎ترین کار این است که بشنویم؛ زیرا شنیدن راه ارتباط است با ایجاد بستر گفت و گو و شنیدن حرف‎ های دانش آموزان، با دغدغه های آنها آشنا می شویم و نیازهایشان را درک می کنیم.تقریبا بیش از ۲۸ ماه دانش آموزان حضور فیزیکی در مدرسه نداشتند و ارتباط مستمر حضوری در این مدت خیلی کم بوده است.

باقرزاده گفت: براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد حدود ۳۹ میلیون نفر بازی رایانه ای انجام می دهند که باید پژوهشی در این باره انجام شود تا متوجه شویم از این تعداد چه میزان دانش آموز هستند. طبق پژوهش ‎های به عمل آمده در طول۱۰ سال گذشته، آسیب‎ هایی که بچه ها دچار آن هستند، هرسال یک درصد افزایش پیدا می کند، اما در دو سال اخیر کرونایی، این میزان در هر سال ۲ درصد شده است.

او ادامه داد: به کانون های فرهنگی-تربیتی اعلام کرده ایم فضا‌های دورهمی دوستانه برای دانش آموزان فراهم کنند، آنها اکنون پر از سوالات متفاوتی هستند که ما کمتر توجه کرده ایم؛ اگر برای این افراد فضا باز شود به سوالات آنها پاسخ داده می شود.

وی افزود: وظیفه آموزش و پرورش تولید و طراحی بازی نیست؛ بنیاد و مجموعه های فرهنگی نیز وجود دارند که این بازی ها را طراحی می کنند.

باقرزاده تصریح کرد: باید مربیان را که بسیار زحمت می کشند با انگیزه و توانمند کنیم؛ تاکنون دوره های توانمندسازی این مربیان مجازی بود، اما اکنون ۶ هزار نفر را به صورت حضوری دعوت خواهیم کرد تا با موضوعات تربیتی مهم از جمله بازی آشنا شوند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد: تربیت فرآیندی تاثیرگذار است که جوشش دانش آموز از درون آن است. وقتی بتوان فضای حقیقی را برای دانش آموزان فراهم کنیم آنها بازی را کنار می ‎گذارند و وارد یک فضای تربیتی می شوند.

وی خاطرنشان کرد: تربیت در فضای مجازی یک نوع مرعوب شدن است وقتی فرد را در این فضا رها کنیم زیست بوم آن را تغییر داده ایم، در حالی که می ‎توان میدان زندگی او را تغییر دهیم. فرد باید در فضا و میدان حقیقی زندگی کند تا از فضای مجازی بیرون بیاید.

باقرزاده اظهار کرد: باید به این سوال جواب دهیم که چه کسی باید محصولات فرهنگی را در اختیار دانش آموزان قرار دهد؟ آیا این امر وظیفه آموزش و پرورش است؟ آموزش و پرورش و معاونت پرورشی وظیفه دارد شرایط تربیتی را برای بچه ها در مدارس و حتی در خارج از مدرسه فراهم کند؛ در این امر شکی نیست.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: حضور مشاور تربیتی در مدارس برای دانش آموزان لازم است، اکنون در مدارس حدود ۱۳ هزار مشاور داریم. براساس قانون احیای معاونت پرورشی، باید به هر ۱۵ نفر یک ساعت مشاور اختصاص دهیم اما حدود ۳۹ هزار مشاور برای نیل به این هدف کمبود داریم.

وی اضافه کرد: دانشگاه فرهنگیان مهم‎ترین محل برای تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش است، از این رو درخواست داریم این ظرفیت بالا برود تا هرساله بتوانیم تعدادی دانشجو در رشته ‎های مشاوره بگیریم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
سوگ جمعی چیست؟ چطور با آن کنار بیاییم؟
دلیل یادگیری سریع‌تر کودکان نسبت به بزرگسالان
علت تمایل بیشتر زنان در خرید از تولیدکنندگان زن چیست؟
وسواس تقارن و راه‌های درمانی
تنها مانع موجود بر سر شادماني و نشاط، اعتقاد شما به وجود مانع بر اين راه است. به همين دليل راه را اشتباه مي رويد و گرفتار مشكل مي شويد. الهی قمشه ای