جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - 9 Dec 2022
تاریخ انتشار :
جمعه ۲۷ آبان ۱۴۰۱ / ۲۱:۲۴
کد مطلب: 60451
۲

هنر گوش کردن فعال را بیاموزیم

هنر گوش کردن فعال را بیاموزیم
زمانی که به حرف‌های دیگران گوش می‌دهیم، در واقع به آنها می‌گوییم: من به تو علاقه دارم، من به تو اهمیت می‌دهم، من می‌خواهم بدانم تو چه فکر می‌کنی، چه احساسی داری و چه نیازی داری...
 
ارتباط ما نه تنها تحت تأثیر چیزی که گفته می‌شود قرار می‌گیرد، بلکه از آنچه که گفته نمی‌شود و یا زبان بدن نیز تأثیر می‌گیرد.  
 زبان بدن، پیام‌های غیرکلامی را منتقل می‌کند و در تمامی تعامل‌های بین فردی وجود دارد.

انواع مختلف ارتباط غیرکلامی  
 کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره نیروی انتظامی استان مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به انواع مختلف ارتباط غیرکلامی می‌گوید: تماس بدنی، مجاورت و نزدیکی، تماس چشمی، حالت چهره، وضعیت بدنی، نحوه لباس پوشیدن، سکوت و فرازبان ( ویژگیهایی مانند بلندی، آهنگ و سرعت کلام) ارتباط غیرکلامی مهم هستند.
 شکوه یارمحمدی اصل اول را «گوش دادن» دانسته و می‌افزاید:گوش دادن به اطلاعات جدید، حتی اگر منفی به نظر می‌رسد، بهتر از گوش ندادن به آنهاست” اطلاعات قدرت است.»
وی با بیان اینکه رفتار مساوی با خود انسان نیست، بیان می‌کند: از هیچ انسانی نمی‌توان انتظار داشت که هیچوقت اشتباه نکند، چرا که همه انسان‌ها در معرض اشتباه کردن هستند.

برای یادگیری گوش کنیم
 کارشناس ارشد روانشناسی استان مرکزی اصل دوم را «برای یادگیری گوش دادن» دانسته و می‌گوید: باید به چیزهایی که در حرف‌های همسرمان درست، مفید و قابل درک است، گوش دهیم، حرف‌های آنها را سم‌زدایی کنیم.
یارمحمدی تصریح می‌کند: برای پیدا کردن چیزی که در حرف‌های همسرمان اشتباه است گوش ندهیم، برای پیدا کردن حقایقی که فکر می‌کنیم پشت حرف‌های همسرمان پنهان است، گوش ندهیم.

به صدای احساسات گوش کنیم
وی «به احساسات گوش دادن» را اصل سوم دانسته و ادامه می‌دهد: گوش دادن به احساسات منفی همسر بهتر از گوش ندادن به آنهاست، اول به احساسات توجه کنیم و بعد موقعیت را ریشه‌یابی کنیم یا پند و اندرز بدهیم، همدلی کنیم و آن را ابراز کنیم.


دوطرفه گوش دهیم
یارمحمدی کارشناس ارشد روانشناسی مرکز مشاوره آرامش فرماندهی انتظامی استان مرکزی باتاکید بر اینکه باید صدای احساسات همسرمان را شنیده و آن را بصورتی که به او نشان دهیم احساس او را درک کرده‌ایم، ابراز کنیم، اظهار می‌کند: اصل چهارم «دوطرفه گوش دادن» است، هم به افکار، احساسات و خواسته‌های خود و هم به افکار، احساسات و خواسته های همسرمان گوش دهیم، درست مثل این که با دو بلندگو که ولوم یکسانی دارند، به یک آهنگ گوش می‌دهیم.

وی خوب گوش دادن را راهکار حل مشکلات زناشویی و خانواده‌ها دانسته و می‌گوید: مشکلی که امروز اکثر خانواده‌های با آن دست و پنجه نرم می‌کنند عدم توانایی خوب گوش کردن است که گاها منجر به فروپاشی خانواده و گسترش آسیب‌های اجتماعی در خانواده و جامعه می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چطور از اضطراب به نفع خود استفاده کنیم؟
چرا خودشیفته‌ها جذب نظریه‌های توطئه می‌شوند؟
سندروم داون چیست؟
استاد احمد صافی پدر مشاوره در آموزش و پرورش درگذشت+عکس
۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟