جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ - 9 Dec 2022
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱ آذر ۱۴۰۱ / ۰۸:۳۲
کد مطلب: 60478
۲

۴ واحد دیگر به سیستم اندازه گیری اضافه شدند

۴ واحد دیگر به سیستم اندازه گیری اضافه شدند
برای نخستین بار در بیش از ۳۰ سال گذشته، واژه های جدیدی به طور رسمی به سیستم بین المللی واحدها (SI) افزوده شده اند که «رونا»، «کوئتا»، «رونتو» و «کوئکتو» نام دارند.
به گزارش نیواطلس، چهار پیشوند جدید «رونا» (ronna)، «کوئتا» (quetta)، «رونتو» (ronto) و «کوئکتو» (quecto) طیف وسیع و بسیار کوچکی از اعداد را نشان می دهند که تاکنون نامی نداشته اند.
SI تا به حال از ۷ واحد اندازه گیری مانند متر استفاده می کرد که می توان پیشوندهای مختلفی (مانند کیلو) به آن اضافه کرد تا مقدار کم یا زیاد این واحدها را نشان دهد. به این ترتیب درک ارقام بهتر و ساده تر بود. بنابراین ۶۴۹۰۰۰۰۰۰ بایت به ۶۴۹ گیگابایت یا ۰.۰۰۱ متر به یک میلیمتر تبدیل می شود.
اما نام های جدید فقط برای شمارش هستند. برای ارقام طولانی تری که زیاد از آنها استفاده نمی شوند اختصار علمی در نظر گرفته شده است. از سوی دیگر ارقام خیلی خلاصه نشان دهنده تعداد صفرها هستند. بنابراین ۱۰ به توان ۹ به معنای ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ یا ۱۰ به عنوان ۶- به معنای ۰.۰۰۰۰۰۰۱ است. نوشتن این ارقام در مقالات علمی کمی گیج کننده است.
همزمان با پیشرفت های فناوری تعداد ارقام طولانی که در مقالات به کار می روند نیز بیشتر می شود بنابراین به پیشوندهای جدید نیاز است و در واقع این موضوع انگیزه اصلی برای ایجاد پیشوندهای جدید داده ها است.
در حال حاضر حجم داده های ایجاد و مصرف شده در جهان تا زتا بایت (۱۰ به توان ۲۱) اعلام شده است و ارقام فراتر از آن فقط براساس واحد یوتابایت (yottabyte) یا ۱۰ به توان ۲۴ نشان داده می شوند.
در هفته گذشته کنفرانس عمومی اوزان و اندازه گیری ها (CGPM) نمایندگان سراسر جهان رای به معرفی چهار پیشوند جدید در سیستم SI دادند. اکنون به طور رسمی ۱۰ به توان ۲۷ رونا و ۱۰ به توان ۳۰ کوئتا نامیده می شوند. از سوی دیگر ۱۰ به توان ۲۷- رونتو و ۱۰ به توان ۳۰- نیز کوئکتو نام گرفته اند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

چطور از اضطراب به نفع خود استفاده کنیم؟
چرا خودشیفته‌ها جذب نظریه‌های توطئه می‌شوند؟
سندروم داون چیست؟
استاد احمد صافی پدر مشاوره در آموزش و پرورش درگذشت+عکس
۳ کاری که در آستانه خشمگین شدن و از کوره در رفتن می‌توانید برای پرهیز از آن انجام بدهید
وقتی بزرگسالان هم مانند کودکان بیش‌فعال می‌شوند
علائم و راهکارهای کنترل اختلال نارسا خوانی
این ۹ نشانه می‌گوید شریک عاطفی‌تان در حال خیانت است
پنج توصیه کلیدی برای مهار ترس در کودکان
تفاوت‌های علایم افسردگی در زنان و مردان
ازدواج سفید نه، هم‌باش‌های سیاه!
منشاء تعارض در روابط زناشویی و راه‌حل‌های کلیدی جهت مدیریت آن
دو بیگانه همدرد، از دو خویشاوند بی‌درد یا ناهم‌درد، با هم خویشاوندترند… علی شريعتی