دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 6 Feb 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۳ آذر ۱۴۰۱ / ۰۹:۳۷
کد مطلب: 60501
۲

چگونه به کودکان برای غلبه بر ترس از مرگ کمک کنیم؟

چگونه به کودکان برای غلبه بر ترس از مرگ کمک کنیم؟
برای مرگ‌هراسی، یا ترس شدید کودکان از مرگ راه حل‌هایی وجود دارند. البته این «فوبیا» یا «هراس» مرزهای مذهبی، اجتماعی و فرهنگی را کنار می‌زند و بر روی افراد با هر سن و پیش زمینه‌ای تاثیر می‌گذارد.
ما به طور کلی انتظار داریم کودکان بی‌خیال، مثبت‌نگر و نترس باشند. مدیریت هرنوع «هراس» برای کودکان سخت است. وقتی ترس از مرگ باشد، مقابله با آن چالش برانگیزتر می‌شود.
چرا هراس از مرگ، ترس اصلی است
ترس از مرگ برای کودکان حدود ۶ تا ۷ سال رایج است. محققان معتقدند که کودکان به مرگ بدون تمام تجملات، باورهای مذهبی، یا مکانیزم‌های دفاعی که بزرگ‌سالان دارند، نگاه می‌کنند. در عوض، کودکان مرگ را به عنوان یک حالت ترسناک پوچ می‌بینند و ضرورتاً نمی‌دانند که دلیل آن چیست. کودک شما ممکن است مرگ را به عنوان اتمام آرزوها و تمایلات ناخواسته خود بداند.
هم‌چنین کودکان همانند بزرگ‌سالان مفهوم درستی از زمان ندارند، و درک این برای‌شان سخت است که شخصی برود و دوباره برگردد. وقتی مادر رفته است، هرچه قدر هم کودک نگران باشد، او برایش مرده است و این منجر به اضطراب جدایی می شود که در میان کودکان ۸ تا ۱۴ ماهه رایج است و ترس‌های دیگری که به خاطر تنها شدن است.
نقش تفکر سحرآمیز
در یک شخص بزرگ‌سال، تفکر سحر‌آمیز نشانه‌ی محتمل از اختلالات روانشناسی است. اما تفکر سحرآمیز در کودکان یک فرآیند رشدی نورمال است.
کودکان فاقد تجربه و دانش لازم، برای درک دنیای منطقی هستند. در عوض، اغلب کودکان وارد مرحله‌ی از باور می‌شوند که افکار آن‌ها و آرزوهای‌شان قدرتمند می‌شود که این ممکن است تلاشی برای بدست آوردن کنترل بر دنیای اطراف‌شان باشد، اما تخیل یک شمشیر دولبه است.
اگر کودکی در مورد مردن کسی فکر کند، در ذهنش می‌تواند آن شخص را بکشد. خیلی از کودکان برای محافظت خودشان از آرزوهای‌شان، تشریفات و خرافات تعریف شده‌ی را در خود پرورش می‌دهند.
چگونه به کودکی که مرگ‌هراسی دارد کمک کنیم
در اغلب کودکان، ترس از مرگ بیمارگونه نخواهد بود. بیشتر ترس‌های کودکی به زودی با بالغ شدن کودکان و شروع به تغییر برای تمرکز بر زمان حال از بین می‌رود. اگر علایم او برای ۶ ماه یا بیشتر دیده شود، احتمال دارد تشخیص مرگ‌هراسی در کودک شما داده شود.
واکنش شما به عنوان والدین یا معلم می‌تواند برشدت و مدت زمانی که ترس از مرگ در او بماند اثر بگذارد. خیلی از بزرگ‌سالان این‌طور تصور می‌کنند که کودکان هیچ درک واقعی‌ای از مرگ ندارند، بنابراین در مورد این موضوع با آن‌ها صحبت نمی‌کنند. اما کودکان وقتی برای این موضوع آماده باشند در موردش سوال می‌کنند.
یک گفتگوی سالم می‌تواند به کودکان کمک کند تا ترس از مرگ را بپذیرند و احساس مسوولیت داشتن در برابر آن را به حداقل برسانند.
جستجوی درمان برای مرگ‌هراسی
اگر کودک شما ترس شدید و ترسناک از مرگ دارد یا اگر ترس او بیشتر از ۶ ماه طول کشیده است، در جستجوی یک درمان تخصصی باشید. مشاوره برای کودکانی که تجربه از دست دادن همانند مرگ والدین داشته‌اند یا یک اتفاق بد همانند اخراج از مکتب تجربه کرده‌اند، توصیه می‌شود.
شاید درمان برای شما به عنوان والدین این معنا را بدهد که در وظیفه‌ی خود به عنوان والدین شکست خورده‌اید. در واقع، فوبیاها یا هراس‌ها ممکن است به خاطر دلایل پایان ناپذیری پیش بیایند. مداخله سریع، بهترین فرصت را به کودک شما می‌دهد تا کاملاً با فوبیاها مبارزه کنند و آن را در طول زندگی کنار بگذارند.
 
مرجع : کودک نیوز
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا تغییر شخصیت برای انسان امکان پذیر است؟
بیماری کف دست یا دوپویترن چیست؟
نوشیدن آب کلید سلامت روان است
عواقب و بلایی که مقایسه کردن سر کودکان می‌آورد!
مشاغل مناسب افراد درونگرا کدامند؟
افراد مبتلا به اوتیسم درد را شدیدتر احساس می کنند!
عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
بادها می وزند، عده ای در مقابل آن دیوار می سازند و تعدادی آسیاب به پا می کنند