پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ - 8 Jun 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ / ۲۳:۳۴
کد مطلب: 60586
۳

والدین ممکن است بیشتر با دختران صحبت کنند

والدین ممکن است بیشتر با دختران صحبت کنند
نتایج مطالعات جدید نشان داده است که والدین بیشتر با نوزادانی که با آنها ارتباط برقرار می کنند، حرف می زنند. محققان در ابتدا به دنبال این بودند که بدانند چرا دختران معمولاً دایره واژگان وسیع تری نسبت به پسران در اوایل زندگی دارند. پژوهشگران این نظریه را مطرح کردند که والدین ممکن است بیشتر با دختران صحبت کنند.

اما در ادامه پژوهش ها، محققان دریافتند: اینطور نیست و شکاف جنسیتی در میزان صحبت والدین با نوزادانشان وجود ندارد. در عوض، چیزی که بر گفتار والدین تأثیر می گذاشت، گفتار نوزادان بود.
دکتر شانون دیلی (Shannon Dailey) محقق فوق دکتری در دانشگاه دوک و پژوهشگر این مطالعات می گوید: این مطالعه شواهدی ارائه می دهد که کودکان به طور فعال محیط زبان خود را در حین رشد تحت تأثیر قرار می دهند.
در این مطالعات، محققان ۴۴ نوزاد شامل ۲۱ دختر و ۲۳ پسر و خانواده هایشان را برای پژوهش انتخاب کردند. یک بار در ماه و به مدت یک سال، نوزادان یک جلیقه مجهز به ضبط صدا می پوشیدند تا محققان بتوانند ۱۶ ساعت گفتگوی آن ها را تجزیه و تحلیل کنند. در ادامه و در یک روز جداگانه در هر ماه، نوزادان یک کلاه با دوربین هایی که فیلم ضبط می کردند، می پوشیدند.
محققان این صداهای ضبط شده را از شش ماهگی تا ۱۸ ماهگی کودکان یعنی تا محدوده سنی که اکثر کودکان شروع به صحبت می کنند، دنبال کردند. محققان در مجموع ۸۹۷۶ ساعت صدا جمع آوری کردند.
الیکا برگلسون، یکی از محققان این پژوهش و استاد روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه دوک می گوید: اگر بتوانیم تا زمان بازنشستگی این مکالمات را به طور کامل بازنویسی کنیم، بسیار خوشحال خواهم شد چراکه با سطح جزئیات مورد نیاز برای تجزیه و تحلیل، رونویسی یک ساعت صدا حدود هشت ساعت طول می ‌کشد.

گفتنی است که این تحلیل ها همگی توسط یک انسان و نه هوش مصنوعی، انجام می شود. البته محققان با بررسی تنها چند ساعت در هر ضبط، همه جزییات را ساده کردند.
در حالی که محققان متوجه شدند که دختران دایره واژگان بیشتری نسبت به پسران دارند و میزان واژگان خود را کمی زودتر افزایش می دهند، محققان دلیلی مبنی بر پرحرفی دختران پیدا نکردند. جالب اینجاست که والدین نیز با دختران بیشتر از پسران صحبت نمی کردند و صرف نظر از جنسیت، والدین با کودکانی بیشتر حرف میزدند که بیشتر پاسخ می دادند و سعی در برقراری ارتباط می کردند.
برگلسون در پایان گفت: به نظر می ‌رسد که دختران تا ۱۸ ماهگی دایره لغات بیشتری دارند و این موضوع می‌ تواند به این معنا برداشت شود که والدین بیشتر با دختران صحبت می ‌کنند، اما در واقع والدین فقط بیشتر با کودکان سخنگو صحبت می‌ کنند.
شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Child Development منتشر شده است.
 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

ویژگی شخصیتی که موجب طول عمر می‌شود
قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
سخت است حرفت را نفهمند سخت تر این است که حرفت را اشتباهی بفهمند حالا میفهمم که خدا چه زجری میکشد وقتی این همه آدم حرفش را که نفهمیده اند هیچ اشتباهی هم فهمیده اند. دکترعلی شریعتی