دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ - 29 May 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۲۶ آذر ۱۴۰۱ / ۲۱:۰۱
کد مطلب: 60702
۶

ناامیدی چیست؟

ناامیدی چگونه می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد؟
ناامیدی چیست؟
تفاوت ناامیدی با پشیمانی در این است که فرد پشیمان در درجه اول به تصمیماتی شخصی که به یک نتیجه بد منجر شده، توجه می‌کند، اما فرد ناامید تنها به نتیجه کار توجه می‌کند.

ناامیدی به همراه پشیمانی دو احساس اولیه مرتبط با تصمیم‌گیری هستند، ناامیدی احساسی است که با کمبود امید، خوش‌بینی و اشتیاق مشخص می‌شود. فردی که احساس ناامیدی می‌کند اغلب انتظار پیشرفت یا موفقیت در آینده را ندارد. افرادی که دچار افسردگی هستند، دچار ناامیدی می‌شوند، به همین خاطر پیشنهاد می‌کنیم تست افسردگی بدهید. یا برای درمان ناامیدی و افسردگی اقدام کنید.

تعریف ناامیدی
ناامیدی چیست؟

ناامیدی یک احساس قدرتمند است که غالباً در ایجاد روحیه تاریک یا غمگین نقش دارد و ممکن است بر نحوه ادراک شخص از خود، سایر افراد ، شرایط شخصی و حتی جهان تأثیر منفی بگذارد. غالباً ناامیدی می تواند تأثیر بسزایی در رفتار انسان بگذارد، زیرا منعکس کننده دیدگاه منفی فرد نسبت به آینده است.

احساس ناامیدی اغلب باعث می شود فرد علاقه خود را به موضوعات مهم، فعالیت‌ها، رویدادها یا افراد از دست بدهد. کسی که ناامید شده باشد، دیگر نمی‌تواند ارزش چیزهایی را که قبلاً مهم بودند، درک کند. احساسات غالباً با عدم الهام و همچنین احساس ناتوانی، درماندگی، دل کندن، اسارت، افسردگی و انزوا همراه است. مطالعات بی شمار حاکی از آن است که ناامیدی با ضعف سلامت روانی، روحی و جسمی ارتباط نزدیکی دارد.


علل ناامیدی
ناامیدی ممکن است نشانه ای از انواع بیماری های روانی باشد، یا ممکن است در شرایطی اتفاق بیفتد که فرد از وقایع ناخوشایند، نابسامان و منفی زندگی دلسرد شود.

یک نظرسنجی که بین 1000 نفر که مبتلا به یک بیماری روانی بودند، انجام شده بود، نشان داد که برخی از پیام‌های ناامیدی ممکن است از سیستم مراقبت‌های بهداشت روان منشا گرفته باشند.

از كساني كه اين نظرسنجي را تمام كردند، 41درصد گزارش كردند كه يك متخصص بهداشت و درمان گفته است كه بهبودي آنها بعيد و غيرممكن است، به رغم اينكه بسياري از افراد، از جمله افرادي كه دچار اضطراب شديد رواني و عاطفي بودند، قادر به ثبات سلامتی از طریق درمان هستند. شصت و نه درصد از این افراد بعداً خودشان گزارش دادند كه “بهبود یافته” یا “کاملا بهبود یافته” اند.


ناامیدی چگونه می تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد؟
ناامیدی به عنوان نشانه بسیاری از مشکلات بهداشت رفتاری و روانی از جمله افسردگی، اضطراب، اختلال دو قطبی، اختلالات خوردن، استرس پس از سانحه، وابستگی به مواد و ایده‌های خودکشی ذکر شده است. بسیاری از افرادی که ناامیدی را تجربه می کنند ممکن است تحت تأثیر مشکلات روانی مانند افسردگی قرار بگیرند. احساس ناامیدی که با شرایطی مانند افسردگی رخ می دهد ، ممکن است فرد را به فکر خودکشی سوق دهد.

ناامیدی ممکن است همیشه همراه با یک مشکل خاص رخ ندهد، اما مهم نیست که علت آن چیست، احساس ناامیدی می تواند ویران کننده باشد. این حس نه تنها احساس بهزیستی و ثبات فرد را به خطر می‌اندازد، بلکه ممکن است فرد را از انگیزه مورد نیاز برای استفاده از منابع موجود یا درخواست کمک محروم سازد.
 

افرادی که ناامیدی را تجربه می کنند ممکن است اظهاراتی از این قبیل داشته باشند:
    وضعیت من هرگز بهتر نمی شود.
    آینده ای ندارم.
    هیچ کس نمی تواند به من کمک کند.
    من تسلیم می شوم.
    اکنون خیلی دیر شده است.
    من هیچ امیدی ندارم.
    من دیگر هرگز خوشحال نخواهم شد.


مقیاس ناامیدی
در سال 1974، دکتر آرون بک مقیاس ناامیدی بک (BHS) را با هدف تعیین کمیت احساس ناامیدی با بررسی افکار و عقاید فرد در مورد آینده طراحی کرد. BHS ، که برای افراد بالای 17 سال طراحی شده است ، در قالب یک پرسش نامه خود گزارش حاوی 20 بیانیه درست یا غلط است.

پاسخ به این جملات برای اندازه‌گیری سه جنبه اصلی ناامیدی استفاده می‌شود: نگرش نسبت به آینده، کاهش انگیزه و انتظارات. BHS همچنین می‌تواند به عنوان معیاری از خطر خودکشی در افراد مبتلا به افسردگی که قبلاً اقدام به خودکشی کرده اند، استفاده شود.


درمانی برای ناامیدی
ناامیدی را می‌توان با انگیزه بازدارنده، عدم علاقه، افکار منفی در مورد آینده یا دید منفی نسبت به خود متمایز کرد. این احساسات ممکن است بسته به روحیه فرد بدتر شوند.

شناخت درمانی، که توسط بک توسعه یافته است ، ثابت کرده که یک درمان مؤثر برای افرادی است که ناامیدی را تجربه می کنند.

این نوع درمان، افکار و مفروضات منفی فرد را هدف قرار می دهد. از آنجا که شناخت درمانی مستلزم آن است که افراد تحت درمان، اعتبار فرضیات خود را با دقت مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند، افرادی که با احساس ناامیدی روبرو هستند، ممکن است در ابتدا در برابر این روش مقاومت کنند. با این حال، متخصصان درمانی اغلب می توانند با اولین کار با شخص تحت درمان برای رفع این احساسات، غالباً با تمرکز بر تقویت عزت نفس، بر این مانع غلبه کنند.

مطالعات بی شماری نشان می دهد که درمان اغلب به این افراد کمک می کند دوباره امید خود را به دست آورند و به سلامت روحی پایدار دست یابند.

 
مرجع : درمانکده
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
برای انسان نابینا شیشه و الماس فرقی ندارد اگر کسی قدرتان را ندانست فکر نکنید شیشه اید یقین بدانید که او نابیناست ...