کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

گیاهان آپارتمانی و آلودگی هوا

سینا پرس , 4 دی 1401 ساعت 19:50

اینترنت مملو از ادعاهایی است که گیاهان آپارتمانی می توانند به شما کمک کنند. اما آیا این ادعاها صحت دارد؟
در پاسخ به این سوال باید اعتراف کنیم که متاسفانه تاثیر گلدان های خانگی بر بهبود کیفیت هوا چندان زیاد نیست


با توجه به این که بیشتر مردم جهان اکثر ساعات روز خود را در داخل خانه و محل کار می گذرانند، توصیه می شود در محیط های بسته از گلدان و فضای سبز استفاده شود. حال سوال اصلی این است که آیا آوردن فضای سبز به داخل خانه مزایایی دارد؟

بسیاری از شهرهای جهان با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند و بسیاری از ما در طول دو سال گذشته زمان زیادی را در خانه سپری کرده‌ایم. این شرایط باعث می شود تا در مورد کیفیت هوای داخل خانه که در آن تنفس می‌کنیم، سؤالاتی بپرسیم. گزارش‌ های پیش از همه گیری کرونا نشان می ‌دهد که بسیاری از مردم جهان بیش از ۹۰ درصد از زمان خود را در داخل خانه یا دفاتر کار می ‌گذرانند، جایی که سطوح برخی از سموم می‌تواند تا پنج برابر بیشتر از خارج از خانه باشد.


در این میان اینترنت مملو از ادعاهایی است که گیاهان آپارتمانی می توانند به شما کمک کنند. اما آیا این ادعاها صحت دارد؟
در پاسخ به این سوال باید اعتراف کنیم که متاسفانه تاثیر گلدان های خانگی بر بهبود کیفیت هوا چندان  زیاد نیست. اکثر مقالات، در صورت استناد به شواهدی، به مطالعه ناسا در سال ۱۹۸۹ اشاره می کنند. در آن زمان، دانشمندان در حال بررسی توانایی گیاهان برای حذف مواد شیمیایی مضر به نام ترکیبات آلی فراراز هوای محیط های بسته مانند ایستگاه های فضایی بودند.
در منازل و دفاتر ما، منابع ترکبات آلی شامل رنگ، لاک، مبلمان، فرش و چاپگرها است. این مطالعه نشان داد که در یک دوره ۲۴ ساعته، چندین گونه از گیاهان می توانند تا ۷۰ درصد از یک یا بیشتر از سه نوع آلاینده مورد آزمایش را حذف کنند.

نتایج یک بررسی جدید در سال  ۲۰۱۹ که داده‌های ناسا را به همراه ۱۱ مطالعه دیگر در دهه‌های پس از آن بازبینی کرد، نشان داد که نتایج اعلام شده در این مطالعات در خانه یا محل کار معمولی قابل انطباق نیستند. برای شروع، آزمایش‌ها معمولاً از پنکه ها برای پخش کردن مواد آلی روی گیاهان و فیلترهای کربن برای جمع‌آوری آنها استفاده می‌کردند، امکاناتی که اکثر ما در خانه ‌های خود نداریم.

مهمتر از آن، گیاهان در اتاقک های کوچک و مهر و موم شده ای قرار گرفتند. اما ساختمان هایی که ما در آنها زندگی و کار می کنیم به طرز شگفت انگیزی نشتی دارند. در واقع، محققان تخمین می زنند که شما باید حدود گیاه را در هر متر مربع از خانه خود داشته باشید تا قادر به حذف آلاینده ها باشند.به گزارش سیناپرس، البته این موضوع به معنی بی فایده بودن نگهداری گلدان در داخل نیست. تحقیقات دیگری نشان می دهد که گیاهان آپارتمانی دارای طیف وسیعی از مزایای قابل توجه هستند. آنها به تنظیم رطوبت کمک کرده، آنها می توانند خلق و خوی افراد را بهبود بخشیده و بهره وری را افزایش دهند. در خاتمه گفتنی است اگر می خواهید بر مشکل آلودگی هوا غلبه کنید، بهترین کار این است که یک تصفیه‌ کننده هوا با فیلتری با کیفیت بالا بخرید.
 


کد مطلب: 60771

آدرس مطلب :
https://www.migna.ir/news/60771/گیاهان-آپارتمانی-آلودگی-هوا

میگنا
  https://www.migna.ir