يکشنبه ۳ تير ۱۴۰۳ - 23 Jun 2024
تاریخ انتشار :
جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ / ۲۰:۰۳
کد مطلب: 60827
۰
گزارشی از بازار کتاب‌های روانشناسی در تابستان 1401

برابری تالیف و ترجمه در کتاب‌های حوزه روان‌شناسی

مخاطبان به کتاب‌های جدی‌تر علاقه‌مند شده‌اند
برابری تالیف و ترجمه در کتاب‌های حوزه روان‌شناسی
به گزارش میگنا به نقل از خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) کتاب‌های روان‌شناسی از آن دسته کتاب‌ها هستند که همیشه و همیشه مشتری خود را دارند. مردم در پی دستیابی به حال بهتر و روزگار خوش همواره در پی این دسته کتاب‌ها هستند. امید و ناامیدی، افسردگی، تنش‌های روزانه و راه‌های مقابله با آن و علاقه‌ افراد به ساختن زندگی بهتر برای خود، همه و همه از عواملی هستند که افراد مختلف جامعه را به سمت این گروه از کتاب‌های انگیزشی سوق می‌دهد و بااینکه خواندن تنها کافی نیست و اثرپذیری این مطالب علاوه بر زمان‌بر بودن نیاز به مداومت در خواندن مطالب گوناگون، یادداشت‌برداری و در نهایت عملیاتی کردن مطالب دارد، باز هم از مشتاقان این کتاب‌‌ها کاسته نمی‌شود. 

براساس گزارش اطلاعات ویژه‌نامه آیینه نشر موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، میانگین شمارگان کتاب‌های منتشر شده، در تابستان 1401، 813 عنوان است که این عدد در تابستان سال گذشته 856 عنوان بوده و نشان دهنده 5 درصد کاهش است، همچنین بیشترین افزایش شمارگان در کتاب‌های زبان با 23 درصد و در دین با 20 درصد رشد همراه بوده است.

مروری بر آمار کتاب‌های تالیفی نیز بیانگر یک درصد رشد در این بخش است، به طوری که در تابستان امسال 13 هزار و 880 عنوان کتاب منتشر شده و سال گذشته این عدد 13 هزار و 728 عنوان بود.  

 اطلاعات نشان دهنده 16 درصد کاهش در تعداد کتاب‌های ترجمه شده است؛ در این زمینه تابستان 1401 حدود 4 هزار و 995 عنوان کتاب منتشر شده اما در مدت زمان مشابه، این عدد هزار و 914 عنوان بود.

براساس این آمار، نسبت کتاب‌های تالیف به کل، در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 4 درصد رشد داشته است، تابستان امسال 74 درصد آثار تالیفی و 26 درصد ترجمه شده بودند، اما در تابستان 1400 آثار تالیفی 70 و آثار ترجمه شده 30 درصد بودند.

براساس اطلاعات ثبتی، کتاب‌هــای تابســتان ســال 1401 را 2 هزار و 466 ناشر منتشر کرده‌اند که 2 هزار و 429 ناشر دارای پروانه نشر و 37 ناشر موردی هستند. تعداد ناشران فعال (دارای پروانه نشر) در سال 1400 حدود 2 هزار و 391 مورد بود که در تابستان سال جاری با 2 درصد افزایش به دو هزار و 429 ناشر رسیدند. در این میان اگر بخواهیم نگاهی به سهم بازار کتاب‌های روان شناسی داشته باشیم بر اساس آمار منتشر شده توسط موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، هزار و 264 عنوان کتاب در تابستان 1401 منتشر شده که از تعداد 630 عنوان تالیفی، 634 عنوان ترجمه، 751 چاپ اولی و 513 عنوان تجدید چاپی است.

وضعیت نشر موضوع «روان‌شناسی» در بازار کتاب ایران به اعتبار آمار‌های بانک اطلاعاتی موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، در زیر شاخه «روان شناسی کاربردی و موفقیت» 581 عنوان کتاب منتشر شده که از این تعداد 271 عنوان کتاب تالیف و 310 عنوان کتاب ترجمه بوده است.

همچنین 317عنوان کتاب چاپ اولی و 264 عنوان کتاب تجدید چاپی داشته‌ایم. در این زیرشاخه که در ایران مخاطبان بسیاری دارد ترجمه و تالیف هم پای هم پیش رفته است. اما در حوزه «ادارک و هیجان، هوش و قوای ذهنی» 311 عنوان کتاب منتشر شده که از این تعداد 151 عنوان تالیف، 160 عنوان ترجمه، 196 عنوان چاپ اول و 115 عنوان تجدید چاپ است.

در این حوزه به نظر می‌رسد دست تالیف خالی نیست. در زیر شاخه «روان شناسی رشد و روان شناسی تطبیقی» 299 عنوان کتاب منتشر شده که بر اساس این آمار 177 عنوان کتاب تالیف، 122 عنوان ترجمه، 205 عنوان چاپ اول و 94 عنوان تجدید چاپ بوده است.

در زیر شاخه «روان شناسی عمومی» نیز 73 عنوان کتاب به چاپ رسیده که از این تعداد 31 عنوان کتاب تالیفی، 42 عنوان ترجمه، 33 عنوان کتاب چاپ اول و 40 عنوان تجدید چاپ است. 

بر اساس این آمار سهم «روان شناسی کاربردی و موفقیت» 46 درصد، «ادارک و هیجان، هوش و قوای ذهنی» 24 درصد، «روان شناسی رشد و روان شناسی تطبیقی» 24 درصد و «روان شناسی عمومی» 6 درصد از بازار کتاب است.

با نگاهی به این آمار می‌توان چنین استنتاج کرد که همچنان نبض بازار در دست کتاب‌های روان‌شناسی زرد است گرچه رشد کتاب‌های ادارک و هیجان و نیز روان شناسی رشد و تطبیقی نشان دهنده افزایش علاقه‌مندی مخاطبان به کتاب‌های جدی‌تر روان‌شناسی است.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساس حرکت حشره روی بدن نشانه ابتلا به این بیماری است
بحث سیاسی در خانواده هیچ برنده‌ای ندارد
چرا برخی از زنان جذب ویژگی‌های شخصیتی تاریک مردان می‌شوند؟
ازدواج روانشناس با درمان‌جو در طول مدت مشاوره تخلف است
آیا در مغز میکروب وجود دارد یا نه؟
نکات مهمی که هنگام مصرف داروهای روانپزشکی به شما نمی‌گویند!
بوتاکس، روشی کم‌هزینه اما اعتیادآور برای زیبایی
چاقوی روانشناسی  بر پیکره فیلم غریزه مادران؛ اثری به سبک هیچکاک
نوجوانی پل عبور از کودکی به بزرگسالی
این خوراکی خوشمزه شما را افسرده می‌کند
تاثیر میکروبیوم‌های روده بر تصمیم‌گیری اجتماعی
به خاطر توهین‌های همسرم اعتماد به نفس ندارم
چرا همیشه بدنبال این هستیم که بدانیم چرا گل خار دارد؟ بیایید گاهی بدنبال آن باشیم که بدانیم چرا خار گل دارد؟