جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - 1 Dec 2023
تاریخ انتشار :
شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ / ۱۱:۵۱
کد مطلب: 60888
۰
دکتر سید طه یحیوی ، روانپزشک

سوگواری یک وضعیت ضروری و طبیعی برای انسان است

تاب‌آوری ما و سوگواری ما
سوگواری یک وضعیت ضروری و طبیعی برای انسان است
سوگواری یک وضعیت ضروری و طبیعی برای انسان است.
سوگواری به روان انسان کمک می‌کند تا با اوضاع جدید کنار بیاید و احساسات فروخورده را حل و فصل کند و از این رهیافت برای زندگی آماده شود. ولی در شرایط ما، سوگ‌هایی تجربه می‌شود که متفاوت و پیچیده است و در نتیجه ممکن است مدت‌ها باقی بماند. موارد زیر موجب پیچیده شدن سوگواری‌های امروز ماست:
هیجان همراه سوگِ غم است و هیجان همراه خطر تشویش و نگرانی. اغلب تشویش و نگرانی هیجان غم را می‌پوشاند و غم به خوبی و در زمان خود ابراز نمی‌شود.
سوگ در شرایط ابتلا به بیماری: چند نفر از اعضای خانواده ممکن است همزمان مبتلا شوند و یکی از آنها فوت کند. سوگواری درحالی‌که خود فرد مبتلا است، توان جسمی‌اش کاهش یافته و چون از سرنوشت خود مطلع نیست، موجب پیچیده شدن سوگ می‌شود.
سوگ‌های چندگانه: خانواده‌هایی هستند که در آن چندین نفر همزمان به کووید-19مبتلا شده‌اند و جانشان را از دست می‌دهند و بازماندگان باید سوگ چند نفر را همزمان تجربه کنند.
محدودیت در سوگواری دسته جمعی: حضور خویشان و نزدیکان برای تسکین درد سوگ بسیار کلیدی و مؤثر است. مراسم سنتی سوگواری اغلب جلوه آیینی به مرگ داده و ضمن طبیعی کردن مرگ و فقدان، انسان را از احساس سردرگمی می‌رهاند.
احساس گناه و خشم بابت درمان: متأسفانه بیمارستان‌ها بسیار شلوغ شده‌اند. کادر درمان بیمار و خسته است. خانواده‌ها معمولا با نوعی بی‌نظمی و شلوغی در بیمارستان‌ها مواجه می‌شوند. تهیه دارو مشکلات خودش را دارد. در این وانفسا اگر بیمار فوت شود بازماندگان از خود می‌پرسند: آیا کار درستی کردیم او را به این بیمارستان آوردیم؟ آیا تیم درمانی خوبی بودند؟ آیا درباره مریض ما کوتاهی شده است؟ اگر داروی دیگر را که کمیاب‌تر و گران‌تر است تهیه می‌کردیم نتیجه بهتر نمی‌شد؟ بازماندگان در این شرایط از خودشان و تیم درمان خشمگین هستند. احساس گناه می‌کنند بابت کارهایی که برای بیمارشان نتوانسته‌اند انجام دهند.
احساس گناه نجات یافتگان: سربازانی که در جنگ زنده می‌مانند و هم‌قطاران‌شان کشته می‌شوند اغلب خود را سرزنش می‌کنند؛ چون احساس می‌کنند که به نوعی نامردی کرده و هم‌قطاران‌شان را رها کرده‌اند. مشابه حالت را در بازماندگان خانواده‌هایی که یکی یا چند نفرشان در اثر کووید در گذشته‌اند شاهد هستیم.
احساس گناه بابت مراسم خاکسپاری: بسیاری از درگذشتگان افراد مردم‌دار و مبادی آدابی بوده‌ و در مراسم سوگواری دوستان و بستگان شرکت کرده‌اند. حال وقتی زمان خاکسپاری ایشان فرا می‌رسد، عده معدودی از دور بر خاکسپاری او ناظرند. یکی از مراجعانم عبارت «غریب دفن شد» را به‌کار می‌برد.
نفس آخر: در فرهنگ ما «نفس آخر» جای خاصی دارد. اینکه فرد نفس آخر را راحت کشید. اینکه در جمع بستگان ، دوستان و خانواده‌اش جان داد، اینکه با عزت و پاک از دنیا رفت. ولی در بیماری کووید نفس آخر اغلب راحت نبوده، در جمع آشنایان نیست و مهم‌ترین نکته آنکه جسد آلوده است.
ما مردم ایران امروز با سوگ‌هایی پیچیده و حل نشده مواجه‌ایم. شاید تنها راه گذشتن از این سوگ‌ها صحبت کردن درباره آنها باشد. صحبت کردن موجب فهم بهتر علت پیچیده بودن سوگ، دادن و گرفتن حمایت و همدلی و به کنترل در آوردن احساس‌های سرکش می‌شود. سوگ ما جمعی است، پس سوگواری ما نیز باید جمعی باشد. باید با کلمه به هم کمک کنیم تا از این برهه بگذریم و بتوانیم به زندگی بیندیشیم.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
بادها می وزند، عده ای در مقابل آن دیوار می سازند و تعدادی آسیاب به پا می کنند