دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 6 Feb 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ / ۱۱:۴۴
کد مطلب: 61006
۰
گزارش پژوهش

الفبا ‌گرایی چیست ؟

نام افراد و حروف شروع کننده آن در میزان موفقیت تاثیر دارد
الفبا ‌گرایی چیست ؟
آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که نام شما می تواند در میزان عملکردتان در مدرسه و موفقیت کلی شما در زندگی نقش داشته باشد؟ بر اساس یک مطالعه جدید، افرادی که حروف نامشان در میان حروف ابتدایی الفبا باشد، به احتمال زیاد موفقیت‌های بیشتری را به خصوص در مدرسه مشاهده می ‌کنند.
محققان دریافتند: نام افراد و حروف شروع کننده آن در میزان موفقیت تاثیر دارد.
جفری زکس، استاد اقتصاد و یکی از محققان این مطالعه، می ‌گوید: اگر حرف نخست نام شما در انتهای حروف الفبا باشد، کمتر احتمال دارد که معلمان شما را به عنوان یک دانش ‌آموز ممتاز معرفی کنند.

پژوهشگران برای بررسی این موضوع، داده های یک مطالعه طولی در ویسکانسین بر روی ۳۲۸۱ نفر را بررسی کردند. شرکت کنندگان از زمان فارغ التحصیلی از دبیرستان در سال ۱۹۵۷ تا ۲۰۱۱ به صورت دوره ای تحت نظر و بررسی قرار گرفتند. محققان توجه ویژه ای به عملکرد آن ها در مدرسه و میزان موفقیتی که در زندگی بزرگسالی خود مشاهده کردند، داشتند.
نتایج نشان می‌دهد: افرادی که نام خانوادگی آنها شامل حروف اول الفبا است، احتمالاً از نظر معلمانشان با دید مثبت ‌تری دیده می ‌شوند. برای بررسی دقیق تر تا حد ممکن، تیم محققان شرکت ‌کنندگانی را با ضریب هوشی مشابه و نمرات مشابه مقایسه کرد.
زکس در این رابطه می ‌گوید: اگرچه این افراد از هر نظر یکسان بودند، اما کسانی که نامشان با حروف اول الفبا شروع می شد، به میزان بیشتری توسط معلمان به ‌عنوان دانش ‌آموز ممتاز تعیین می ‌شدند.
محققان تشخیص دادند که هر ده حرف الفبا که از ابتدای حروف جلوتر رفته شود، ده درصد شانس توجه معلم به دانش موز کم می شود. برای نمونه دانش‌آموزی که نام خانوادگی او «موریس» بود، حدود ۱۰ درصد کمتر از دانش ‌آموزی که نام خانوادگی «براون» داشت، توسط یک معلم به عنوان دانش آموز ممتاز دیده می‌شد.
 به نظر می ‌رسد این اثر که الفبا ‌گرایی نامیده می ‌شود، بر موفقیت شرکت‌کنندگان بیشتر در سال‌های اولیه تأثیر می ‌گذارد و در اواخر زندگی بی اثر می‌ شود.
 
مرجع : سینا پرس
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا تغییر شخصیت برای انسان امکان پذیر است؟
بیماری کف دست یا دوپویترن چیست؟
نوشیدن آب کلید سلامت روان است
عواقب و بلایی که مقایسه کردن سر کودکان می‌آورد!
مشاغل مناسب افراد درونگرا کدامند؟
افراد مبتلا به اوتیسم درد را شدیدتر احساس می کنند!
عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
مشکل فکر های بسته این است که دهانشان پیوسته باز است...