دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 6 Feb 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۳ بهمن ۱۴۰۱ / ۲۰:۰۳
کد مطلب: 61052
۰
باشگاه تاب آوری

تمریناتی برای شادی و شادابی

سارا حق بین
تمریناتی برای شادی و شادابی
در مورد چگونه شاد بودن چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد و البته شادی باعث می‌شود در شغل و زندگی خود بهتر، سالم‌تر و روابط خوب بیشتری داشته باشید و حتی می‌تواند عمر شما را افزایش دهد. اگر سعی کرده‌اید هم شاد باشید و هم ناشاد، پس می‌دانید که شاد بودن بسیار سرگرم کننده‌تر و لذت‌بخش‌تر است.
در مورد شادی و بدست آوردن آن حتی تغییرات بسیار کوچک هم می‌تواند تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. مطمئناً دانستن اینکه شادی برای شما خوب است، شما را خوشحال و شاد نمی‌کند. برای بسیاری از ما، شادی عادتی است که می‌توانیم آن را پرورش دهیم. به این دلیل که به لطف تکامل، مغز انسان طوری طراحی شده که به افکار و محرک‌های منفی بیشتر از افکار مثبت توجه کند. بنابراین ارزش این را دارد که یاد بگیریم چگونه به افکار مثبت در مغز و محرک‌های زندگی خود توجه بیشتری داشته باشیم زیرا تمایل طبیعی ما کم اهمیت جلوه دادن آنهاست.
 
  1. از خود بپرسید که آیا مثبت فکر می‌کنید؟ این موضوع مهمی است که باید در نظر گرفته شود، عمل ساده پرسیدن این سوال به شما کمک می‌کند تا بیشتر به افکار مثبت فکر کنید. اینکه بطور مرتب از خود بپرسید که آیا مثبت فکر می‌کنید یا خیر، به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را روی مثبت‌ها بیشتر کنید.
 
  •  فهرستی از کلمات شاد را به خاطر بسپارید. ممکن است بعید به نظر برسد که صرفاً به خاطر سپردن فهرستی از کلمات مرتبط با شادی برای شادتر کردن شما کافی باشد، اما می‌تواند. به این دلیل که وقتی مغز خود را مجبور می‌کنید تا مکرراً از کلمات مثبت استفاده کند، این کلمات و معنای اصلی آن‌ها را در دسترس‌تر، مرتبط‌تر و راحت‌تر در مغز خود فعال می‌کنید. بنابراین وقتی می‌خواهید کلمه یا ایده‌ای را از حافظه خود بازیابی کنید، موارد مثبت راحت‌تر به ذهنتان می‌رسند.
 
  •  شکرگزاری را تمرین کنید.شواهد زیادی وجود دارد که قدردانی برای چیزهای خوب زندگی حتی چیزهای بسیار ساده، شما را شادتر می‌کند. بنابراین هر روز صبح قبل از بلندشدن از رختخواب، سه چیز را که بخاطرشان سپاسگزارید به صورت ذهنی فهرست کنید. راه‌های متعدد دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید روزانه به خودتان یادآوری کنید تا روی چیزی تمرکز کنید که باید برای آن سپاسگزار باشید.
    هر روز چند دقیقه را صرف نوشتن در مورد چیزی کنید که شما را خوشحال کرده است. در یک آزمایش از یک گروه خواسته شد که افراد هر روز 20 دقیقه را صرف نوشتن درباره یک تجربه «به شدت مثبت» کنند و از گروه دیگر خواسته شد تا در مورد یک موضوع خنثی بنویسند. گروهی که در مورد تجربیات مثبت نوشتند، سطوح بیشتری از شادی را گزارش کردند و طی سه ماه آینده کمتر به پزشک مراجعه نمودند.
 
  •  موفقیت‌های خود را جشن بگیرید، حتی موفقیت‌های کوچک را. می‌توانید با موارد موجود در این لیست شروع کنید. اگر تمرین قدردانی را بطور منظم شروع کرده‌اید یا مدتی را صرف نوشتن درباره تجربیات مثبت نموده‌اید، آنرا به عنوان یک پیروزی و رویدادی ارزشمند جشن بگیرید.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا تغییر شخصیت برای انسان امکان پذیر است؟
بیماری کف دست یا دوپویترن چیست؟
نوشیدن آب کلید سلامت روان است
عواقب و بلایی که مقایسه کردن سر کودکان می‌آورد!
مشاغل مناسب افراد درونگرا کدامند؟
افراد مبتلا به اوتیسم درد را شدیدتر احساس می کنند!
عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
خوشبختی یعنی بدست آوردن یک زندگی و تقسیم آن با دیگران!