دوشنبه ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ - 6 Feb 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۶ بهمن ۱۴۰۱ / ۰۷:۲۰
کد مطلب: 61079
۱

نسل C چه کسانی هستند؟

نسل C چه کسانی هستند؟
به گزارش برنا، واژه «نسل» اصطلاحی است که برای دسته‌بندی افراد بر اساس زمان تولدشان به‌کار برده می‌شود. در ساده‌ترین تعریف یک نسل به افرادی گفته می‌شود که در فاصله زمانی معینی به دنیا آمده‌اند و تجربه‌های گروهی و رویدادهای مشترکی را پشت سرگذاشته‌اند.

بر همین اساس افراد حاضر در یک جامعه بر اساس سن و سال تولدشان در گروه‌های نسلی متفاوت دسته‌بندی می‌شوند اما تحولات پرشتاب تکنولوژی‌های ارتباطی همانطور که همه عرصه‌های اجتماعی و فرهنگی را دست‌خوش تغییر کرده، بر دسته‌ بندی‌های نسلی نیز تأثیر گذشته است.

نسل C چه کسانی هستند؟
نسل ایکس (X)، نسل وای (Y) و نسل زد (Z) اصطلاحاتی هستند که در غرب برای مشخص کردن نسل‌های دهه‌های اخیر مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

نسل ایکسی‌ها به متولدان از اواخر دهه‌ ۱۹۶۰ تا اوایل دهه‌ ۱۹۸۰ گفته می‌شود، بعد از آنها نسل وای که به نسل هزاره نیز معروف هستند متولد شدند، پس از آنها نیز از نسل زد سخن گفته می‌شود که از دهه‌ی ۱۹۹۰ به بعد متولد شده‌اند.

در ایران نیز برای شناخت نسل‌های دهه‌‌های اخیر، از اصطلاحات نسل اول، نسل دوم و نسل سوم استفاده می‌شود که اشاره به سه نسل پیاپی پس از انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ دارد.

نسل سی (Generation C) عنوان جدیدی است که به نسل رشدیافته با تکنولوژی‌های جدید ارنباطی گفته می‌شود. پیشرفت امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری فضای مجازی، شکل‌گیری سبک زندگی جدیدی را به دنبال داشته که آمیخته با تکنولوژی‌های آنلاین است.
این فضا بستری برای شکل‌گیری نسل جدیدی شده که ویژگی‌های رفتاری جمعی متفاوتی با نسل‌های قبلی دارند.


حضور پر رنگ نسل C در فضای مجازی
افراد نسل سی هم بر اساس سن‌ و سال و هم بر اساس استفاده‌شان از امکانات دیجیتالی تعریف شده‌اند. از نظر سن اغلب آنها متولدان میانه‌ دهه‌ ۱۹۸۰ به بعد هستند و تا حدی می‌توانند منطبق بر آن گروهی باشند که در غرب نسل هزاره خوانده می‌شود اما آنچه به افراد این نسل هویت مستقلی بخشیده نه تشابهات سنی بلکه نوع کاربری‌شان در اینترنت و استفاده از امکانات دیجتالی و فضای مجازی است.
افراد نسل C حضور پررنگی در فضای مجازی دارند، اغلب آنها کاربرانی هستند که روزانه زمان قابل توجهی را در اینترنت سپری می‌کنند و گاه ساعات آنلاین بودن‌شان بیشتر از آفلاین بودن‌شان است.

آنها اینترنت را برای همه عرصه‌های زندگی اعم از امور شخصی، کاری و تجاری، خرید و سرگرمی و غیره به‌کار می‌‌گیرند و علاوه بر اینکه کاربران و مصرف‌کنندگان اطلاعات و اخبار فضای مجازی هستند، تعامل‌کنندگان و تولیدکنندگان بخشی از مطالب اینترنت نیز محسوب می‌شوند، بنابراین مهم‌ترین بستر فعالیت این کاربران جایی نیست جز رسانه‌های اجتماعی.

تشابه رفتار جمعی نسل C با زنبورها
نسل C رسانه‌های اجتماعی را به‌کار می‌گیرند و زندگی شخصی‌شان را با شبکه‌ دوستان‌شان به اشتراک می‌گذارند. آنها در رسانه‌های اجتماعی شبکه‌ای از دوستان و آشنایان‌شان به‌وجود می‌آورند و در آن به تعامل درباره خودشان و موضوعات مورد علاقه‌شان می‌پردازند.

رفتار جمعی اعضای این نسل در شبکه‌های اجتماعی به رفتار جمعی زنبورها تشبیه شده که حول موضوعات مورد علاقه مشترک‌شان گرد هم می‌آیند. بدین ترتیب رسانه‌های اجتماعی که زمانی تنها به عنوان ابزارهایی اینترنتی شناخته می‌شدند، حالا بستر شکل‌‌گیری نسل جدیدی شده‌اند که سبک زندگی و ویژگی‌های فردی و جمعی متفاوتی با پیشینیان دارند.
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

آیا تغییر شخصیت برای انسان امکان پذیر است؟
بیماری کف دست یا دوپویترن چیست؟
نوشیدن آب کلید سلامت روان است
عواقب و بلایی که مقایسه کردن سر کودکان می‌آورد!
مشاغل مناسب افراد درونگرا کدامند؟
افراد مبتلا به اوتیسم درد را شدیدتر احساس می کنند!
عادات روزانه کارشناسان حوزه شادی
چرا نمی‌توانیم تمرکز کنیم؟
مزایا و معایب زندگی با خانواده همسر
اعتیاد تکنولوژیک؛ گزارشی پیرامون اعتیاد به تلفن همراه,
روان خود را با چه کسی خوب کنیم؟
آیا مادری‌کردن می‌تواند نوعی طغیان باشد؟
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!