چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ - 7 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ / ۰۷:۱۰
کد مطلب: 61336
۰
سامیه خسروی زاده

تعادل بین کار با تعهدات خانوادگی و اجتماعی

میتوان ساعات کاری را بدون به خطر انداختن اهداف شغلی کاهش داد
تعادل بین کار با تعهدات خانوادگی و اجتماعی
تیمی از دانشمندان علوم اجتماعی دانشگاه کمبریج پس از انجام تحقیقاتی در بزرگترین آزمایش چهار روز کاری در هفته دریافتند: یک هفته چهار روزه به طور قابل توجهی استرس و بیماری را در نیروی کار کاهش داده و به حفظ و پایبندی کارگران و کارمندان کمک می کند.

 حدود ۷۱ درصد از کارمندان سطوح پایین‌تری از فرسودگی شغلی را گزارش کردند و ۳۹ درصد گفتند که در مقایسه با شروع آزمایش، استرس کمتری داشتند.
مشاهدات محققان حاکی از کاهش ۶۵ درصدی روزهای بیماری و کاهش ۵۷ درصدی ترک کارکنان از شرکت‌ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بود. جالب اینجاست که درآمد شرکت ها در طول دوره آزمایشی تغییر کرد و به طور متوسط ۱٫۴ درصد افزایش یافت.

در گزارشی از یافته ‌های ارائه شده، حدود ۹۲ درصد از شرکت‌هایی که در برنامه آزمایشی بریتانیا شرکت کردند، می ‌گویند که قصد دارند به هفته کاری چهار روزه ادامه دهند. این شرکت ها شامل شرکت‌هایی از سراسر بریتانیا هستند که از خرده‌ فروشان آنلاین و ارائه‌ دهندگان خدمات مالی گرفته تا استودیوهای انیمیشن و فروشگاه های محلی و رستوران ها شامل می‌ شوند.

محققان در طول آزمایش کارمندان را مورد بررسی قرار دادند تا تأثیرات داشتن یک روز وقت آزاد اضافی را بسنجند. پژوهش ها نشان داد: سطوح اضطراب و خستگی گزارش شده در بین نیروهای کار کاهش یافت، در حالی که سلامت روانی و جسمی بهبود یافت. بسیاری از پاسخ ‌دهندگان نظرسنجی گفتند که تعادل بین کار با تعهدات خانوادگی و اجتماعی آسان‌تر است و توانایی ۶۰ درصد از کارکنان برای ترکیب کار با مسئولیت‌های مراقبتی افزایش یافته و ۶۲ درصد گزارش کردند که ترکیب کار با زندگی اجتماعی آسان‌تر است.

پروفسور برندان بورچل (Brendan Burchell) جامعه شناس که پژوهش دانشگاه کمبریج را رهبری می کند، می گوید: قبل از آزمایش، بسیاری از افراد این سوال را مطرح می کردند که آیا ما شاهد افزایش بهره وری برای جبران کاهش زمان کار خواهیم بود یا خیر، اما این دقیقاً همان چیزی است که ما دریافتیم؛ بسیاری از کارمندان بسیار مشتاق بودند که خودشان دستاوردهای کارآمدی را برای مشاغل خود پیدا کنند.
بورچل در ادامه گفت: کارگران تمایل کمتری به تلف کردن زمان داشتند و فعالانه به دنبال فناوری‌ هایی بودند که بهره ‌وری آنها را بهبود بخشد. دکتر دیوید فرین (David Frayne) یکی دیگر از محققان دانشگاه کمبریج، گفت: ما واقعاً از نتایج دلگرم می‌ شویم، نتایجی که نشان می ‌دهد شرکت‌ها موفق تر خواهند بود اگر هفته را به یک هفته چهار روزه تبدیل کنند.
مصاحبه‌ ها نشان می ‌دهد:چگونه شرکت‌ها ساعات کاری را بدون به خطر انداختن اهداف شرکت ها کاهش می ‌دهند. روش های رایج شامل جلسات کوتاه تر با دستور کار واضح تر، معرفی دوره های تمرکز، اصلاح آداب نامه نگاری با ایمیل، تجزیه و تحلیل جدید فرآیندهای تولید است.
 وقتی از کارمندان پرسیده شد که چگونه از زمان استراحت اضافی استفاده می کنند، محبوب ترین پاسخ مدیریت زندگی بود. بسیاری توضیح دادند که چگونه این امر به آنها اجازه می دهد تا در روزهای پایان هفته استراحت مناسبی داشته و برای اوقات فراغت زمان داشته باشند.

 
مرجع : خبرگزازی علم و فرهنگ
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

قلدری چیست و انواع آن کدامست ؟
انواع فوبیا و ترس‌هایی که باید درمان آن را جدی بگیرید
پسران بیشتر از دختران بیش فعال می‌شوند؟
مهارت‌های ده‌گانه برای غلبه بر خشونت علیه کودکان
تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
هیچگاه نمی توانید یک اشتباه را دو بار مرتکب شوید چرا که بار دوم دیگر آن یک اشتباه نیست بلکه یک "انتخاب" است.