شنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ - 1 Apr 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۳:۳۸
کد مطلب: 61343
۰
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی تاکید کرد

ناآگاهی بیشتر والدین درمورد مواد مخدر ناآگاهی بیشتر والدین درمورد مواد مخدر

فرهاد اقطار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه رویکرد سایر کشورهای دنیا در موضوع اعتیاد، همزمانی اقدامات مبارزه‌ای، درمانی، بازتوانی و پیشگیری علمی و صحیح به‌ویژه توجه به پیشگیری از اعتیاد است، اظهار کرد: در حال حاضر ایران بیشترین اعتبارات خود به درمان معتادان متجاهر اختصاص داده که این اشتباه فاحشی است. تمام مطالعات انجام شده طی ماه‌های اخیر نشان داده اگر بتوانیم بر روی آگاهی والدین نسبت به مواد مخدر و عوارض آن اقدام کنیم، جامعه ایمن خواهد شد.
 
به گفته معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی براساس تحلیل اطلاعات خط ملی اعتیاد درصد بالایی از والدین درمورد مواد مخدر اطلاعات درستی ندارند به طوری‌که نه مواد اعتیادآور را می‌شناسند و نه می‌دانند با فرزندشان چگونه باید برخورد کنند. به عبارتی دیگر برخی اطلاعات مربوط به مواد مخدر یا به والدین منتقل نشده یا اشتباه منتقل شده است و یا از سوی دیگر کودکان اطلاعاتشان را از همسالان خود دریافت کرده‌اند که طبیعتا دریافت اطلاعات از همسالان واقعی نیست و می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

اقطار تاکید کرد: یکی از مشکلات جامعه این است که خانواده‌ها از هم دور شده‌اند و حتی زمانی که والدین در خانه حضور دارند، زمان‌شان را صرف کارهای دیگری می‌کنند، به همین دلیل کودکان هنگام تنهایی در فضای مجازی به سر می‌برند و در این فضا نیز دوستانشان را انتخاب می‌کنند، حال آن‌که براساس پژوهش‌ها، اگر والدین پنج تا هفت وعده غذای گرم را با فرزندشان صرف و با آنان صحبت کنند، این کار می‌تواند عوامل محافظت‌کننده‌ای ایجاد کند.

وی اضافه کرد: نیاز است پتانسیل جوانان تخلیه شود. آیا برای تخلیه پتانسیل جوانان امکاناتی در ورزشگاه‌ها و سینماها وجود دارد؟ طبیعتا این امکانات هزینه‌بر است اما در اکثر کشورها در نظر گرفتن بلیت‌های رایگان استفاده از ورزشگاه‌ها و سینماها برای کودکان و نوجوانان تعریف شده است و دولت‌ها در این زمینه هزینه می‌کنند اما ایران بالعکس عمل کرده به گونه‌ای که ما می‌گذاریم فرد معتاد شود بعد برای درمان افراد که موضوع هزینه‌بری است اقدام می‌کنیم.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه جوانان نیازمند تخلیه انرژی هستند و زمانی که روش‌های صحیح برای‌شان فراهم نشود، آنان از روش‌های جانبی استفاده می‌کنند، گفت: مصرف بسیاری از مواد روانگردان صنعتی موجب ایجاد هیجان، لجام گسیختگی و بی‌خوابی خواهد شد. از سوی دیگر دیدگاه‌هایی مبنی بر اینکه اگر فلان دارو یا مواد را مصرف کنید، می‌توانید بیشتر بیدار بمانید، وجود دارد که البته این به علت رویکرد فعلی آموزشی است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

گیاهان هنگام تنش جیغ می‌زنند!
«اهمال‌کاری تحصیلی» و عوامل موثر بر بروز آن
این علائم نشان‌دهنده اختلال تغذیه است
چگونه از زندگی پس از بازنشستگی لذت ببریم؟
خودکشی می‌تواند در میان نوجوانان واگیر شود
از سندرم قلب تعطیلات چه می‌دانید؟
پیامدهای مخرب مقایسه کردن بر روح و روان کودکان
۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک
ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
کسانی که شما را دوست دارند حتی اگر هزار دلیل برای رفتن وجود داشته باشد هرگز رهایتان نخواهند کرد، آنها یک دلیل برای ماندن خواهند یافت.