جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ - 2 Jun 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۳:۳۸
کد مطلب: 61343
۰
معاون پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی تاکید کرد

ناآگاهی بیشتر والدین درمورد مواد مخدر ناآگاهی بیشتر والدین درمورد مواد مخدر

فرهاد اقطار در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه رویکرد سایر کشورهای دنیا در موضوع اعتیاد، همزمانی اقدامات مبارزه‌ای، درمانی، بازتوانی و پیشگیری علمی و صحیح به‌ویژه توجه به پیشگیری از اعتیاد است، اظهار کرد: در حال حاضر ایران بیشترین اعتبارات خود به درمان معتادان متجاهر اختصاص داده که این اشتباه فاحشی است. تمام مطالعات انجام شده طی ماه‌های اخیر نشان داده اگر بتوانیم بر روی آگاهی والدین نسبت به مواد مخدر و عوارض آن اقدام کنیم، جامعه ایمن خواهد شد.
 
به گفته معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی براساس تحلیل اطلاعات خط ملی اعتیاد درصد بالایی از والدین درمورد مواد مخدر اطلاعات درستی ندارند به طوری‌که نه مواد اعتیادآور را می‌شناسند و نه می‌دانند با فرزندشان چگونه باید برخورد کنند. به عبارتی دیگر برخی اطلاعات مربوط به مواد مخدر یا به والدین منتقل نشده یا اشتباه منتقل شده است و یا از سوی دیگر کودکان اطلاعاتشان را از همسالان خود دریافت کرده‌اند که طبیعتا دریافت اطلاعات از همسالان واقعی نیست و می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد.

اقطار تاکید کرد: یکی از مشکلات جامعه این است که خانواده‌ها از هم دور شده‌اند و حتی زمانی که والدین در خانه حضور دارند، زمان‌شان را صرف کارهای دیگری می‌کنند، به همین دلیل کودکان هنگام تنهایی در فضای مجازی به سر می‌برند و در این فضا نیز دوستانشان را انتخاب می‌کنند، حال آن‌که براساس پژوهش‌ها، اگر والدین پنج تا هفت وعده غذای گرم را با فرزندشان صرف و با آنان صحبت کنند، این کار می‌تواند عوامل محافظت‌کننده‌ای ایجاد کند.

وی اضافه کرد: نیاز است پتانسیل جوانان تخلیه شود. آیا برای تخلیه پتانسیل جوانان امکاناتی در ورزشگاه‌ها و سینماها وجود دارد؟ طبیعتا این امکانات هزینه‌بر است اما در اکثر کشورها در نظر گرفتن بلیت‌های رایگان استفاده از ورزشگاه‌ها و سینماها برای کودکان و نوجوانان تعریف شده است و دولت‌ها در این زمینه هزینه می‌کنند اما ایران بالعکس عمل کرده به گونه‌ای که ما می‌گذاریم فرد معتاد شود بعد برای درمان افراد که موضوع هزینه‌بری است اقدام می‌کنیم.

معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی با تاکید بر اینکه جوانان نیازمند تخلیه انرژی هستند و زمانی که روش‌های صحیح برای‌شان فراهم نشود، آنان از روش‌های جانبی استفاده می‌کنند، گفت: مصرف بسیاری از مواد روانگردان صنعتی موجب ایجاد هیجان، لجام گسیختگی و بی‌خوابی خواهد شد. از سوی دیگر دیدگاه‌هایی مبنی بر اینکه اگر فلان دارو یا مواد را مصرف کنید، می‌توانید بیشتر بیدار بمانید، وجود دارد که البته این به علت رویکرد فعلی آموزشی است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

تاثیر خیانت بر روی همسر وفادار چیست؟
چگونه به دام «فرسودگی تحصیلی» نیفتیم؟
احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای