چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ - 31 May 2023
تاریخ انتشار :
چهارشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۸:۲۷
کد مطلب: 61346
۱

زناشویی با کیفیت و بیماری های مزمن

ارتباطات زناشویی با کیفیت ، راهی برای مبارزه با بیماری های مزمن
زناشویی با کیفیت و بیماری های مزمن
ارتباطات زناشویی با کیفیت ، راهی برای مبارزه با بیماری های مزمن بشمار می آید
نتایج تحقیقات دانشگاه کوئینزلند نشان داده است، زنانی که در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی خود دارای روابط با کیفیت هستند، کمتر در سنین بالاتر به بیماری های مزمن متعدد مبتلا می شوند.
دکتر شیائولین ژو (Xiaolin Xu) پژوهشگر اصلی این مطالعه از دانشکده بهداشت عمومی کوئینزلند دریافت که عدم داشتن روابط زناشویی و اجتماعی رضایت ‌بخش می‌ تواند به اندازه چاقی، عدم فعالیت بدنی یا مصرف الکل، عامل خطر برای بیماری باشد.ارتباط شناخته شده ای بین روابط اجتماعی ضعیف و سلامت ضعیف وجود دارد، اما تاکنون تحقیقات بر روی بیماری های فردی یا عواملی مانند وضعیت تاهل یک فرد یا اندازه شبکه اجتماعی آنها متمرکز شده بود.

دکتر ژو در این بار توضیح می دهد: در واقعیت، زندگی ما پیچیده‌ است و افراد با بالا رفتن سن و وضعیت تاهل یا شبکه اجتماعی اطرافیان می توانند همچنان عمیقاً ناراضی باشند. او می افزاید، ما بررسی کردیم که آیا رضایت از رابطه بر سلامت بلند مدت زنان و خطر ابتلا به شرایط سلامتی متعدد تأثیر می گذارد یا خیر؟

محققان از داده‌های ۷۶۹۴ شرکت‌ کننده استفاده کردند که سلامت و تندرستی آنها از طریق پرسشنامه تقریباً هر سه سال یکبار تا سال ۲۰۱۶ پیگیری می ‌شد. به طور مرتب از شرکت کنندگان خواسته شد تا سطح رضایت خود را در روابط خود از جمله با شریک زندگی، خانواده، دوستان و همکاران نشان دهند.
شرکت کنندگان همچنین برای ۱۱ بیماری که به عنوان اولویت های اصلی شناسایی شده بودند، تحت نظر قرار گرفتند. این بیماری ها شامل دیابت، فشار خون بالا، بیماری قلبی، سکته مغزی، بیماری مزمن انسدادی ریه، آسم، پوکی استخوان، آرتریت، سرطان، افسردگی و اضطراب بود. در ادامه ۵۸ درصد از زنانی که در زمان شروع مطالعه هیچ بیماری مزمنی نداشتند، در طول ۲۰ سال به چندین بیماری مزمن مبتلا شدند.
دکتر ژو می ‌گوید: به طور مهمی، ما دریافتیم که زنان میانسال با کمترین میزان رضایت از رابطه زناشویی، بیش از دو برابر بیشتر از زنانی که از روابط خود بسیار راضی بودند، در معرض ابتلا به چندین بیماری مزمن بودند.

پروفسور گیتا میشرا (Gita Mishra) رهبر این مطالعه و مدیر مرکز تعالی تحقیقات در زنان و بیماری‌های غیرواگیر، گفت: این تحقیق نشان می ‌دهد که کیفیت روابط اجتماعی باید در هنگام توسعه استراتژی سلامت پیشگیرانه مورد توجه قرار گیرد.

پروفسور میشرا در ادامه افزود: انباشته شدن چندین بیماری مزمن با افزایش سن طبیعی است، اما هر پیشرفتی که در جهت پیشگیری از بیماری داشته باشیم، کیفیت زندگی ما را بهبود می بخشد و بار سیستم مراقبت های بهداشتی ما را کاهش می دهد.
قرنطینه های دوران همه گیری کرونا اهمیت ارتباط اجتماعی با سلامت را نشان داده است، با این حال استراتژی‌های بهداشت جهانی آن را به عنوان یک عامل خطر برای بیماری‌ های مزمن در نظر نمی‌ گیرند. به گفته او، هنوز تحقیقات زیادی در این زمینه باید انجام شود، اما در این بین، زنان می ‌توانند از داشتن روابط با کیفیت بالا بهره ببرند.
شرح کامل این تحقیق در General Psychiatry منتشر شده است.
 
مرجع : خبرگزازی علم و فرهنگ
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
مانعی برای پرواز آرزوهایت نباش. آسمان همواره پذیرای قاصدک هایی است که امیدهایت را سوار بر آن کرده ای