سه شنبه ۹ خرداد ۱۴۰۲ - 30 May 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ / ۰۰:۰۷
کد مطلب: 61440
۲
نسیم نجفی

نقش دوپامین در بدن چیست ؟

دوپامین نوعی انتقال دهنده عصبی در مغز است
نقش دوپامین در بدن چیست ؟
دوپامین چیست؟ دوپامین نوعی انتقال دهنده عصبی در مغز است. که به طور طبیعی توسط بدن به عنوان یک پیام رسان شیمیایی تولید می شود و برروی بسیاری از عملکردهای رفتاری و فیزیکی تأثیر میگزارد ، از جمله:
 1. خواب
  حس و حال
  توجه
به گزارش میگنا نسیم نجفی در ادامه این یادداشت اضافه میکند بیش از حد یا کمبود در تولید دوپامین می تواند سلامت روان را به خطر بیندازد.قرار گرفتن در معرض سطوح بسیار زیاد محرک ها می تواند باعث ایجاد چنین اختلالاتی شود و منجر به وابستگی به مواد محرک یا فعالیت های خاص شود
 
آیا متعادل سازی و کنترل سطح دوپامین موثراست؟
 
در طول فرایند کنترل دوپامین فرد برای مدت زمان معینی از محرک های دوپامین اجتناب میکنداین روش به افرادی نیازمندست که به طور جدی از هرگونه محرک برانگیزاننده یا محرک های  لذت اجتناب کندهرچیزی که تولید دوپامین را تحریک کند در طول دوره ممنوع است.
در حالت ایده آل، و در پایان فرایند فرد حس میکند که متعادل تر، متمرکزتر و کمتر تحت تاثیر محرک ها قرار میگیرد.
 این نکته مهم است که منظور تراز کنترل دوپامین این نیست که فرد تمام فعالیت های منجر به ترشح دوپامین راقطع کند چون این تقریبا غیر ممکن است و موضوع اصلی شناسایی موارد مثبت و منفی است که رعایت منجر به شکل گیری عادات خوب و عدم رعایت ان منجر به شکل گیری عادات بد میشود.
 

 
مزایای روش کنترل دوپامین:
قبلا هم مطرح کردیم که جلوگیری صد درصدی و سم زدایی کامل از دوپامین طبیعی امکان پذیر نیست،
اما با این حال تصمیم جدا شدن از برخی رفتارهای تکانشی ممکن است با برخی از مزایای سلامتی همراه باشد که یکی از آن موارد افزایش سطح تمرکز و وضوح ذهنی است.دوپامین در اکثر موارد باعث ایجاد حواس پرتی و کاهش تمرکز در افراد میشود و برای دستیابی به اهداف اکثر افراد تحت تاثیر مانعی بشمار می آید و این دقیقا همان چیزیست که باعث تکرار بیش از حد بعضی رفتارهای احساس خوب و لذت های آنی در عین حال با اثر مخرب بلندمدت میشود و باعث میشود به عنوان مثال افراد با خیال راحت ساعت ها در فضای مجازی گشت و گذار کنند بدون هیچ هدف و دستاورد خاصی.
این اعمال وقتی تبدیل به عادات شوند کم کم خیلی پررنگ میشوند و افراد را از انجام اولویت ها و کارهای مفید روزانه باز میدارنداما وقتی فرد اگاهانه با کنترل دوپامین از این حواس پرتی ها اجتناب میکند زمان بیشتری را برای انجام فعالیت های مفید پیدا میکند و بهتر و زودتر به اهدافش نزدیک میشود
 
با این حال با دانستن عواقب هرکار و انتخاب و ترجیح کارهای دشوار ولی با اثر مثبت بلندمدت و عدم انجام فعالیت های لذت بخش آنی ولی با اثر مخرب بلند مدت میتوانیم مطمن شویم که در مسیر درست هستیم و مغزمان در شرایط نرمال قرار دارد
 
به عنوان مثال کاهش دفعات حضور در شبکه های مجازی  ، عدم ورود به سایت هایی با محتوای مخرب مثل پورنوگرافی ، کاهش زمان و دفعات حضور در گیم کلاب ها یا ویدیو گیم هایی که هیچ بازدهی خاص برای افراد ندارند جز اینکه تایم افراد را بیهوده هدر میدهندو جایگزین کردن این عادات با فعالیت های مثبت مثل:
 1. حضور مداوم در باشگاه و ورزش
  مدیتیشن روزانه
  خواندن کتاب
  درس خواندن
  تغذیه ی سالم
  حضور در جمع خانواده و دوستان
  عبادت
با برنامه ریزی دقیق و تعیین هدف و تلاش مداوم در جهت دستیابی به هدف و دانستن نکات دوپامین میتوان با تنظیم کردن مغز آن را در جهت رسیدن به تعالی و موفقیت پیش برد.
 

 
 
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
 • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

احساساتی که نشان می‌دهد ضریب هوشی شما بالا است
چگونه مشاوره روانشناسی بگیریم ؟
چطوری در محل کار عذرخواهی کنیم؟
اختلالات شخصیت کلاستر B
نارسایی توجه /بیش فعالی اختلال رفتاری پیچده اما قابل مدیریت
کشف تاثیر استرس محل کار روی تایپ‌ کردن
اضطراب با بدن زنان چه می‌کند؟
روش‌های غلبه بر استرس امتحانات
نشانه های روابط عاشقانه ناکارآمد وسمی کدامست ؟
معنویت در حل مشکلات روانی بیرون‌زاد راهگشاست
تعریف و طبقه بندی کودکان استثنایی
اعلام ضوابط کارورزی، برگزاری کارگاه و دوره‌های توانمندسازی روانشناسی
صعود به اورست 13 روز به طول مي انجامد، اما سقوط از آن فقط « 8 ثانيه ». ساختن روابط مدتها به طول مي انجامد اما از بين رفتن آن فقط در چند ثانيه!