چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ - 29 Nov 2023
تاریخ انتشار :
يکشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۶:۳۹
کد مطلب: 61446
۰

اضطراب مغز را کوچک می کند

اضطراب دارای تاثیرات مخرب روحی و جسمی بر انسان است
اضطراب مغز را کوچک می کند
اضطراب دارای تاثیرات مخرب روحی و جسمی بر انسان است و به طور کلی وقتی دچار اضطراب می شویم، سطح کورتیزول بدن ما بالا می رود. تحقیقات جدید نشان می دهد: این فرایند می تواند مغز را کوچک کند.
 نتایج مطالعات جدید پژوهشگران نشان می دهد: افراد میانسالی که سطوح بالایی از کورتیزول یا همان هورمون استرس دارند، در تست‌های حافظه بدتر از افراد دارای سطح متوسط این هورمون عمل می ‌کنند.
در این میان باید توجه داشت که رویکردهای رایج مانند تمرکز حواس، ورزش و خواب، همگی می توانند به کاهش استرس کمک کنند.
پروفسور سودا سه شادری، سرپرست این تیم مطالعاتی در رابطه با موضوع فوق گفت: در تلاش برای درک پیری شناختی، یکی از عواملی که توجه و نگرانی قابل توجهی را به خود جلب می کند، استرس روز افزون زندگی مدرن است. یکی از مواردی که در آزمایش های حیوانی مشخص شد، این است که استرس می تواند منجر به زوال شناختی شود.

در این مطالعه مشخص شد،سطوح بالاتر کورتیزول صبحگاهی در نمونه بزرگی از افراد با ساختار و شناخت بدتر مغز مرتبط بود. این مطالعه شامل اسکن مغزی ۲۲۳۱ نفر بود که محققان علاوه بر بررسی فاکتورهای سلامتی، سطح کورتیزول آن ها را نیز آزمایش کردند.
از نظر علمی، کورتیزول هورمونی است که با سطح استرس در بدن افزایش می یابد و آزمایش های متعددی نشان داد افرادی که سطوح بالاتری از کورتیزول داشتند، حجم مغزی کمتر و حافظه ضعیف تری داشتند.
ذکر این نکته ضروری است که در این مطالعه کلیه افراد بررسی شده سالم بوده و هیچ کدام دارای علائم زوال عقل نبودند.

دکتر جاستین بی شوفو چوگوی (Justin B. Echouffo-Tcheugui)، از پزوهشگران ارشد این تیم مطالعاتی در رابطه با موضوع فوق می گوید:  کورتیزول بر بسیاری از عملکردهای مختلف انسان تأثیر می گذارد، بنابراین مهم است که ما این موضوع را به طور کامل بررسی کنیم که چگونه سطوح بالای هورمون فوق ممکن است بر مغز تأثیر بگذارد.
در حالی که مطالعات دیگر کورتیزول و حافظه را مورد بررسی قرار داده ‌اند، ما معتقدیم مطالعه بزرگ و مبتنی بر جامعه آماری ما اولین مطالعه ‌ای است که در افراد میانسال سطح کورتیزول خون ناشتا و حجم مغز و همچنین مهارت‌ های حافظه و تفکر را بررسی می ‌کند.

پروفسور سه شادری در تکمیل توضیحات همکارش گفت: سرعت بیشتر زندگی امروزه احتمالاً به معنای استرس بیشتر است و وقتی استرس داریم، سطح کورتیزول افزایش می ‌یابد زیرا این پاسخ بدن ما به شرایط اضطراری محیط است. در واقع وقتی می ترسیم یا به هر طریقی تهدید می شویم، سطح کورتیزول ما بالا می رود.شرح کامل این مطالعات در آخرین شماره مجله تخصصی  Neurology منتشر شده است.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

وسواس شده اید اگر این نشانه ها را دارید!
انواع هوش/ 16روش برای باهوش‌تر شدن
لینک ثبت‌نام و دریافت دفترچه آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
فتحی آشتیانی:  آزمون صلاحیت حرفه‌ای نیاز به مطالعه هیچ منبعی ندارد
درخواست حذف مصاحبه نظام روانشناسی برای دریافت پروانه اشتغال!!
پیامد روانیِ جست‌وجوی موفقیت به‌ جای شادمانی
این ۶ سوال را قبل از خواب از فرزندتان بپرسید
چرایی خونسردی آدم‌ها با بالارفتن سن
خواب کمتر از ۵ساعت در شبانه‌روز چه بلایی سر ما می‌آورد؟
هر فعالیتی حتی خوابیدن سالم‌تر از نشستن است
افسردگی شدید در کمین این افراد
جزئیات برگزاری آزمون صلاحیت حرفه‌ای روانشناسان و مشاوران
طوری زندگی كن كه اسمت با جسمت زیر خاك نرود