دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - 2 Oct 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ / ۱۳:۵۲
کد مطلب: 61452
۱
آمارهای جهانی نشان میدهد

افسردگی در 3 سال گذشته افزایش داشته است

اضطراب و استرس همگی با میزان بالاتر فشار خون و سطوح بالاتر هورمون کورتیزول مرتبط هستند
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد:موارد افسردگی در جهان از زمان شروع همه گیری کرونا بدون توجه به اینکه آیا بیماران به این ویروس مبتلا شده اند یا نه، افزایش یافته است.
تیمی از محققان دانشگاه یوتا می گویند: نتایج پژوهش آن ها روی بیش از ۱۳۵ هزار نفر نشان می دهد که در طول همه گیری کرونا و پس از آن، هم میزان و هم شدت علائم افسردگی حتی در میان افرادی که هرگز بیمار نشده اند، به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

دانشمندان می گویند: بیش از نیمی از بیماران درجاتی از علائم افسردگی مرتبط با بالینی را گزارش کردند. این تیم تحقیقاتی می ‌افزاید که همه‌ گیری کرونا تقریباً بر تمام جنبه‌ های زندگی مردم تأثیر گذاشته و از قرنطینه و محدودیت های اجتماعی گرفته تا فاصله ‌گذاری فیزیکی و چشم ‌انداز دائماً در حال تغییر قوانین و محدودیت‌های سفر برای مردم جهان استرس ایجاد کرده و این موضوعات بر سلامت روان میلیون ها نفر تأثیر گذاشت.

دکتر هیدی می اپیدمیولوژیست قلب و عروق در رابطه با موضوع فوق گفت: در این میان مهم نیست که یک فرد به کرونا مبتلا شده باشد یا خیر زیرا ما متوجه افزایش نرخ افسردگی و شدت افسردگی در سراسر جهان شدیم.

سلامت روان ضعیف می ‌تواند بر بیماری‌ های مزمن از جمله بیماری ‌های قلبی عروقی تأثیر بگذارد. به همین دلیل غربالگری و درمان سلامت روان، بخش مهمی از فرآیند کلی مراقبت از بیماران به شمار می رود.
 نویسندگان این مطالعه ۱۳۵ هزار و ۸۶۴ بیمار را از طریق ارسال پرسشنامه در فاصله سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۲ مورد بررسی قرار دادند. تجزیه و تحلیل های انجام شده نشان می دهد که چگونه این نمرات در طول وقوع همه گیری، قبل و بعد از ظهور کووید تغییر کرده است. این تیم پژوهشی دریافت که قبل از همه گیری، حدود ۴۵ درصد از بیماران درجاتی از افسردگی را گزارش کردند ولی از سال ۲۰۲۱، این میزان به ۵۵ درصد تغییر کرد.
باید توجه داشت که افسردگی، اضطراب و استرس همگی با میزان بالاتر فشار خون و سطوح بالاتر هورمون کورتیزول مرتبط هستند که می تواند منجر به تجمع کلسیم در شریان ها، سندرم متابولیک و بیماری های قلبی شود.
دکتر می در پایان توضیحات خود می‌ گوید: ما می ‌دانیم که افسردگی یک عامل خطرزا برای بیماری‌ های مزمن است، بنابراین با توجه به این یافته ‌ها، کاهش برخی از اثرات افسردگی بسیار مهم است تا این بیماران بتوانند در حال حاضر و در آینده زندگی سالم ‌تر و شادتری داشته باشند.
محققان این یافته ها را در نشست علمی کالج قلب و عروق آمریکا در سال ۲۰۲۳ ارائه کردند.
 
مرجع : خبرگزازی علم و فرهنگ
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

فتحی آشتیانی: نباید دانشجویی بدون کنکور وارد رشته روانشناسی شود
انواع قلدری در مدرسه و نشانه‌های آن در کودکان را بشناسید
آئین معارفه رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره برگزار شد+تصاویر
کلینیک روانشناسی چیست؟
آداب حرف زدن با تلفن که باید بلد باشیم
با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
شکست خوردن و زمین خوردن یک اتفاق است تسلیم‌شدن و بلندنشدن یک انتخاب است. نگذار انتخاب‌هایت اسیر اتفاق‌ها شود..!!!