چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ - 27 Sep 2023
تاریخ انتشار :
پنجشنبه ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ / ۰۹:۰۷
کد مطلب: 61468
۰

افسردگی خطر سکته مغزی را افزایش میدهد

خطر سکته مغزی در میان افرادی که از افسردگی رنج می برند، بیشتر است.
افسردگی خطر سکته مغزی را افزایش میدهد
افسردگی می تواند تاثیر بسیار مخربی بر جنبه های مختلف زندگی افراد داشته باشد پژوهشگران دانشگاه گالوی ایرلند، در مطالعه اخیر خود نشان دادند: خطر سکته مغزی در میان افرادی که از افسردگی رنج می برند، بیشتر است.
 محققان توضیح دادند: افسردگی می تواند تاثیر بسیار مخربی بر جنبه های مختلف زندگی افراد داشته باشد. یافته های ما تصویر گسترده ای از ارتباط افسردگی با خطر سکته مغزی ارائه داده اند. نتایج ما نشان داده اند که علائم افسردگی با افزایش خطر سکته مغزی در گروه های سنی مختلف مرتبط است.
افسردگی، یک اختلال شایع و جدی است که نه ‌تنها منجر به احساس غم و اندوه در فرد می ‌شود بلکه عملکرد جسمی و عقلانی افراد را تحت ‌الشعاع قرار داده و در توانایی وی برای انجام دادن فعالیت ‌های روزانه از قبیل غذا خوردن و خوابیدن نیز اختلال ایجاد می ‌کند. خستگی، اضطراب، پرخاشگری، بدخلقی، درد فیزیکی و افکار خودکشی، از جمله علائم افسردگی هستند.
پژوهشگران در این مطالعه، داده های ۲۶ هزار نفر از سراسر جهان را مورد مطالعه قرار دادند.به گزارش سیناپرس، در ابتدای مطالعه، از شرکت کنندگان خواسته شد تا پرسشنامه هایی را در رابطه با عوامل خطر قلبی عروقی از جمله فشار خون بالا و دیابت تکمیل کنند. اطلاعات مربوط به علائم افسردگی در هر یک از شرکت کنندگان نیز یک سال پیش از شروع مطالعه، جمع آوری شده بود.

پس از تعدیل عواملی از جمله سن، جنسیت، تحصیلات، فعالیت بدنی و سایر عوامل سبک زندگی، خطر سکته مغزی، در میان افرادی که علائم افسردگی داشتند، ۴۶ درصد بیشتر از افرادی بود که علائم افسردگی نداشتند. محققان همچنین دریافتند، نتایج ریکاوری پس از گذشت یک ماه از سکته، در افرادی که علائم افسردگی داشتند در مقایسه با سایر شرکت کنندگان، بدتر بودند.

دانشمندان اظهار داشتند: در این مطالعه، ما اطلاعات بیشتری در رابطه با اینکه افسردگی چگونه می تواند بر خطر سکته مغزی تاثیر بگذارد، کسب کردیم. بر اساس این نتایج، علائم افسردگی نه تنها می توانند بر سلامت روان تأثیر بگذارد، بلکه خطر سکته مغزی را نیز افزایش می دهند. یافته های تحقیقاتی این مطالعه در مجله Neurology منتشر شده اند.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.