شنبه ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ - 1 Apr 2023
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ / ۰۸:۱۱
کد مطلب: 61486
۱

علائم ابتلا به اختلال دو قطبی چیست؟

علائم ابتلا به اختلال دو قطبی چیست؟
به گزارش میگنا احسان کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، دوره‌هایی از احساسات شدید غیرمعمول و تغییر در الگوهای خواب و سطوح فعالیت را تجربه می‌کنند و رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که برایشان نامطلوب است و در بیشتر مواقع، اثرات احتمالی مضر یا نامطلوب رفتارها را تشخیص نمی‌دهند.
 
وی با بیان اینکه دوره‌های متمایزی که یک فرد درگیر با اختلال دو قطبی تجربه می‌کند، دوره‌های خلقی نامیده می‌شود، افزود: دوره‌های خلقی، با حالات و رفتارهای معمول فرد بسیار متفاوت است و حتی ممکن است دوره‌ها چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشند.

این روانشناس با اشاره به علائم دوره شیدایی در افراد درگیر با اختلال دو قطبی، تصریح کرد: افراد در دوره شیدایی علائمی همچون میزان احساسات و تحریک‌پذیری بالا، فعال بودن بیش از اندازه معمول، کاهش نیاز به خواب، صحبت کردن سریع در خصوص موضوعات مختلف و افکار مسابقه‌ای را تجربه می‌کنند.

وی با بیان اینکه علاقه به انجام فعالیت‌های لذت‌بخش، داشتن احساس مهم بودن، استعداد یا قدرتی غیرعادی از سایر علائم دوره شیدایی محسوب می‌شود، ادامه داد: افراد در دوره شیدایی احساس می‌کنند که می‌توانند بسیاری از فعالیت‌ها را هم‌زمان انجام دهند بدون اینکه خسته شوند و اشتهای بیش از اندازه‌ای برای مواد غذایی دارند.

کاظمی با اشاره به علائم دوره افسردگی افراد درگیر با اختلال دو قطبی، گفت: احساس ناراحتی، غمگین بودن یا اضطراب، احساس کندی یا بی‌قراری، داشتن مشکل در خوابیدن، زود بیدار شدن یا خواب زیاد، آهسته صحبت کردن، احساس ناتوانی در یافتن موضوعی برای صحبت یا فراموش کردن زیاد از علائم دوره افسردگی برشمرده می‌شود.

وی اضافه کرد: مشکل در تمرکز یا تصمیم‌گیری، احساس ناتوانی در انجام فعالیت‌های ساده، علاقه نداشتن به نسبت به تمام فعالیت‌ها، احساس ناامیدی یا بی‌ارزشی و فکر کردن به مرگ یا خودکشی از سایر علائم دوران افسردگی محسوب می‌شود.

این روانشناس اجتماعی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات افراد هر دو علائم شیدایی و افسردگی را در یک دوره تجربه می‌کنند که به آن یک دوره با ویژگی‌های ترکیبی گفته می‌شود. در طول یک دوره با ویژگی‌های مختلف، افراد ممکن است بسیار غمگین، پوچ یا ناامید شوند و در عین حال، بسیار پرانرژی باشند.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

گیاهان هنگام تنش جیغ می‌زنند!
«اهمال‌کاری تحصیلی» و عوامل موثر بر بروز آن
این علائم نشان‌دهنده اختلال تغذیه است
چگونه از زندگی پس از بازنشستگی لذت ببریم؟
خودکشی می‌تواند در میان نوجوانان واگیر شود
از سندرم قلب تعطیلات چه می‌دانید؟
پیامدهای مخرب مقایسه کردن بر روح و روان کودکان
۴ تکنیک موثر در مواجهه با رفتار بد کودک
ویژگی‌های یک برنامه‌ریزی موفق چیست؟!
آیا ۶ ساعت خواب شبانه کافی است
درمان راه حل مدار اضطراب اجتماعی
تفاوت‌های اختلال دوقطبی و اختلال شخصیت مرزی
برای اینکه دوستت داشته باشم و به تو احترام بگذارم، مجبور نیستم با تو هم عقیده باشم.