جمعه ۲۴ فروردين ۱۴۰۳ - 12 Apr 2024
تاریخ انتشار :
دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ / ۰۸:۱۱
کد مطلب: 61486
۱

علائم ابتلا به اختلال دو قطبی چیست؟

علائم ابتلا به اختلال دو قطبی چیست؟
به گزارش میگنا احسان کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: افراد مبتلا به اختلال دوقطبی، دوره‌هایی از احساسات شدید غیرمعمول و تغییر در الگوهای خواب و سطوح فعالیت را تجربه می‌کنند و رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که برایشان نامطلوب است و در بیشتر مواقع، اثرات احتمالی مضر یا نامطلوب رفتارها را تشخیص نمی‌دهند.
 
وی با بیان اینکه دوره‌های متمایزی که یک فرد درگیر با اختلال دو قطبی تجربه می‌کند، دوره‌های خلقی نامیده می‌شود، افزود: دوره‌های خلقی، با حالات و رفتارهای معمول فرد بسیار متفاوت است و حتی ممکن است دوره‌ها چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشند.

این روانشناس با اشاره به علائم دوره شیدایی در افراد درگیر با اختلال دو قطبی، تصریح کرد: افراد در دوره شیدایی علائمی همچون میزان احساسات و تحریک‌پذیری بالا، فعال بودن بیش از اندازه معمول، کاهش نیاز به خواب، صحبت کردن سریع در خصوص موضوعات مختلف و افکار مسابقه‌ای را تجربه می‌کنند.

وی با بیان اینکه علاقه به انجام فعالیت‌های لذت‌بخش، داشتن احساس مهم بودن، استعداد یا قدرتی غیرعادی از سایر علائم دوره شیدایی محسوب می‌شود، ادامه داد: افراد در دوره شیدایی احساس می‌کنند که می‌توانند بسیاری از فعالیت‌ها را هم‌زمان انجام دهند بدون اینکه خسته شوند و اشتهای بیش از اندازه‌ای برای مواد غذایی دارند.

کاظمی با اشاره به علائم دوره افسردگی افراد درگیر با اختلال دو قطبی، گفت: احساس ناراحتی، غمگین بودن یا اضطراب، احساس کندی یا بی‌قراری، داشتن مشکل در خوابیدن، زود بیدار شدن یا خواب زیاد، آهسته صحبت کردن، احساس ناتوانی در یافتن موضوعی برای صحبت یا فراموش کردن زیاد از علائم دوره افسردگی برشمرده می‌شود.

وی اضافه کرد: مشکل در تمرکز یا تصمیم‌گیری، احساس ناتوانی در انجام فعالیت‌های ساده، علاقه نداشتن به نسبت به تمام فعالیت‌ها، احساس ناامیدی یا بی‌ارزشی و فکر کردن به مرگ یا خودکشی از سایر علائم دوران افسردگی محسوب می‌شود.

این روانشناس اجتماعی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات افراد هر دو علائم شیدایی و افسردگی را در یک دوره تجربه می‌کنند که به آن یک دوره با ویژگی‌های ترکیبی گفته می‌شود. در طول یک دوره با ویژگی‌های مختلف، افراد ممکن است بسیار غمگین، پوچ یا ناامید شوند و در عین حال، بسیار پرانرژی باشند.
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

سندروم مسأله با پدر / آسیب‌های بی‌مهری پدران به دختران
روانشناسی که دنیای سرمایه گذاری را ۱۸۰ درجه تغییر داد
چرا گاهی نمی‌توان بخشید و فراموش کرد؟!
مغز چطور خاطرات ماندگار می‌سازد؟
روانشناسی جمع‌آوری اشیا و یا کلکسیونر شدن
دربارۀ تاثیرات عجیب «ترس از پشیمانی»
چگونه با ذهن آگاهی حواس کودکان مان را جمع کنیم؟
تقاضا برای سلب اختیار تشخیص اختلال اسکیزوفرنی توسط روانشناسان بالینی!
چرا نباید برای جلب محبت یا عشق التماس کنیم؟
ویژگی‌های یک اردو مطالعاتی خوب چیست؟
چطور از فکر کردن بیش از حد به یک موضوع جلوگیری کنیم؟
نوجوانان آمریکایی بدون تلفن همراه احساس بهتری دارند
انسانهاي شاد دنياي درونشان را ميسازند، انسانهاي غمگين دنياي بيرونشان را سرزنش ميكنند.