دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ - 25 Sep 2023
تاریخ انتشار :
سه شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۴۰۲ / ۱۸:۲۶
کد مطلب: 61778
۱

الگوی کتابخوانی سنتی برای کودکان تغییر کرده است

الگوی کتابخوانی سنتی برای کودکان تغییر کرده است
بسیاری از والدین در گوشه و کنار جهان هنگام خواباندن فرزندانشان برای آن ها کتاب می خوانند و معمولا سعی می کنند از داستان های قدیمی که خودشان در کودکی شنیده بودند برای این منظور استفاده کنند، اما مطالعات جدید نشان می دهد: الگوی کتابخوانی سنتی برای کودکان تغییر یافته و کتاب های الکترونیکی و داستان های صوتی جایگزین کتاب های کاغذی در این زمینه شده است.
نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد: تقریباً هشت نفر از هر ۱۰ والدین، همان کتاب ‌هایی را برای فرزندان خود می ‌خوانند که در کودکی برایشان خوانده می ‌شد.
نتایج یک نظرسنجی اخیر از ۲ هزار والدین دارای کودک در سن مدرسه (۵ تا ۱۸ سال) نشان داد که اکثر آن ها ادعا می کنند که همیشه یا اغلب به طور متوسط چهار شب در هفته قبل از خواب برای فرزندشان کتاب می خوانند.

در حالی که اکثر پاسخ دهندگان معتقدند: داستان های قبل از خواب فرزندانشان شامل داستان های پریان (۳۸٪) یا کتاب های ماجراجویی (۳۸٪) است، دیگران داستان های غیر سنتی مانند کتاب های اطلاعات عمومی (۳۲٪) یا کتاب های تاریخی (۳۱٪) را انتخاب می کنند.
این نظرسنجی همچنین نشان داد: اگر چه بسیاری از والدین نسخه ‌های چاپی کتاب‌ ها را همچنان برای فرزندانشان می ‌خوانند (۶۸%)، اما اکثریت افراد با استفاده از فناوری در ترکیب با نسخه‌های دیجیتال (۶۷٪) و کتاب‌های صوتی (۵۹٪)  موافق هستند.
بدون توجه به نوع کتاب، اکثر والدین می خواهند با مطالعه بیشتر (۸۳٪) برای فرزند خود الگویی خوب باشند اما متاسفانه مشکلاتی مانند خستگی بعد از کار (۵۰٪) و نداشتن کتاب کافی در خانه (۴۹٪) مانع انجام دائم این کار می شوند.
به گفته ۷۳ درصد از والدین، استفاده از نسخه‌ های مدرن‌ سازی شده کتاب‌ های کلاسیکی که در کودکی از آن‌ها لذت می‌ بردند می‌تواند خوب باشد و استفاده از کتاب های صوتی می تواند تا حد زیادی حل کننده مشکل کمبود وقت و خستگی والدین باشد البته این روش منجر به کاهش سطح ارتباط عاطفی والدین و فرزندان شده و تفاوتی قابل توجه با زمانی دارد که والدین مستقیما برای فرزندشان کتاب خوانده و کودک با صدای آن ها به خواب می رود.
از سوی دیگر کارشناسان آموزشی تاکید می کنند: تداوم مطالعه آزاد در ماه های تابستان بسیار مهم است زیرا تعطیلات تابستانی می تواند منجر به از دست دادن مهارت های تحصیلی از جمله خواندن شود.
 
نام شما

آدرس ايميل شما
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود
  • نظرات پس از تأیید مدير حداكثر ظرف 24 ساعت آينده منتشر می‌شود

با این تمرین‌ها از شر آلزایمر خلاص شوید
روانشناسی شاد بودن چیست و چطور شاد باشیم؟
مواجهه درمانی: اصول، کاربردها و مزایا
اهمیت حضور مشفقانه درمانگر در روان‌درمانی
مدیریت مورد در آموزش و پرورش
افکار منفی از کجا می آیند؟ خودگویی چیست ؟
روان‌درد علت خودکشی است!
چطور اعتماد به نفسمان را تقویت کنیم؟
مصرف سیگار یا مواد توسط والدین چه پیامی به فرزندان منتقل می‌کند؟
نظریه دلبستگی جان بالبی
راه‌های کنترل خشم از دیدگاه روانشناسی
چرا اول مردان می‌گویند دوستت دارم؟!
تا حالا هيچ آدم قوى اى كه گذشته آسونى داشته باشه نديدم .